Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kurator oświaty umieszcza w bazie wypoczynku do publicznej wiadomości tylko zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który nie jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie. Tych ostatnich nie brakuje, bo organizacji letnich zimowych wyjazdów to przede wszystkim bardzo dobry biznes, przynoszący organizatorom spore zyski. Co ciekawe, często poza odpłatnością, jaka wnoszą rodzice często korzystają z publicznych dotacji.
Co ciekawe zarobkowo mogą organizować wypoczynek, który jest imprezą turystyczną, tylko przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Jedynie półkolonie nie są imprezą turystyczną i mogą być organizowane zarobkowo przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż szkoły i placówki. Ten przepis jest omijany w ten sposób, że organizator jest równocześnie pobierającym wynagrodzenie opiekunem.
Z danych z bazy wypoczynku wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili w te wakacje już 28 321 zgłoszeń. Dalszych 2075 zgłoszeń czeka na zatwierdzenie. 562 zgłoszenia zostały przekazane do korekty. Liczba uczestników wypoczynków organizowanego w kraju wynosi blisko 695,5 tys., na półkoloniach – blisko 421,9 tys., a za granicą – 47,4 tys. Łącznie 1 mln 164,8 tys. Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, wypoczynki zgłoszono w Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Chorwacji, Turcji, Grecji, Słowacji, Albanii, Czechach, Macedonii, Niemczech.
Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid – zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.
Jakie sankcje karne przewidziane są za organizację wypoczynku, pomimo braku umieszczenia zgłoszenia w bazie wypoczynku? Karze grzywny (zgodnie z art. 96a ustawy o systemie oświaty) podlega organizator wypoczynku, który:
- nie zgłosił wypoczynku kuratorowi oświaty, a organizuje wypoczynek,
- wysłał zgłoszenie, ale nie zostało zaakceptowane przez kuratora oświaty i w konsekwencji nie zostało umieszczone w bazie wypoczynku, a organizuje wypoczynek,
- nie dopełnił obowiązku poinformowania kuratora oświaty o zmianach okoliczności objętych zgłoszeniem wypoczynku, o których mowa w art. 92d ust. 3 pkt 2 lit. b i c oraz pkt 5 ustawy, czyli nie poinformował o zmianie terminu wypoczynku, zmianie adresu wypoczynku, miejsca lokalizacji wypoczynku lub trasy wypoczynku, z podaniem nazwy kraju - w przypadku wypoczynku organizowanego za granicą, nie poinformował o zmianie osób z kadry wypoczynku i ich kwalifikacji.
Na terenie powiatu tomaszowskiego w rejestrze figurują 73 formy wypoczynku. Duża ich liczba to półkolonie organizowane przez szkoły, jednostki samorządu terytorialnego, domy kultury, Przebywa u nas też duża grupa młodzieży z innych województw w tym śląskiego i mazowieckiego. Dzieci i młodzież odpoczywają w Spale, Inowłodzu, Smardzewicach, Lubochni. Popularne są obozy sportowe i harcerskie.
Dla Kuratorium najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa rodzicom. Ważne jest to, że w razie występowania nieprawidłowości, już na etapie przygotowywania wypoczynku rodzic powinien zwrócić się do organizatora wypoczynku i domagać się ich likwidacji, powołując się na przepisy rozporządzenia. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia.
- Nie jest to wszystko takie oczywiste i proste. W teorii jak najbardziej tak. O tym, że kadra na obozie nadużywała alkoholu a dzieci miały ograniczoną opiekę dowiedziałyśmy się z ich relacji dopiero po powrocie. Opowieści były przerażające i nie nadają się do cytowania - opowiada Monika, jedna z mam, które w ubiegłym roku zapisała dziecko na wyjazd organizowany przez jedno z tomaszowskich stowarzyszeń, które w rejestrze przedsiębiorców nie figuruje. Może o takich przypadkach nawet jeśli dowiadujemy się o nich po fakcie warto powiadamiać Kuratora oświaty.
Organ nadzoru weryfikuje zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie, co stanowi teoretycznie stanowić ma gwarancję właściwego zorganizowania wypoczynku.
Kuratorzy zwracają uwagę, że również w czasie realizacji wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno-epidemiologicznych, Straży Pożarnej i do innych służb porządkowych. Pamiętać jednak należy, że nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku, nad organizacją wypoczynku za granicą sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku.
Napisz komentarz
Komentarze