Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 11:06
Reklama
Reklama

Sami dla siebie? Tak się nie da

Reklama
Nasze publikacje, w których opisujemy sytuację finansową tomaszowskiego szpitala, po to tym, jak Rząd oraz posłowie przyjęli nowe stawki wynagrodzeń dla pracowników medycznych zatrudnianych na umowę o pracę wzbudziły wiele emocji. Najpierw napisały do nas zbulwersowane pielęgniarki, teraz otrzymaliśmy pismo od Przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych, Piotra Dymona. Trudno niestety zgodzić się z którąkolwiek z tez w nim stawianych. Tak samo jak nie można zgodzić się z opiniami związku zawodowego pielęgniarek. Wniosek jaki daje się wysnuć jest tylko jeden: punkt widzenia każdej z grup zawodowych kończy się na czubku własnego nosa. Złośliwie można byłoby napisać, że długotrwałe i uporczywe wpatrywanie się w tę część swojej twarzy powoduje długotrwałą wadę wzroku, deformującą widziany obraz w stopniu karykaturalnym.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Przysłuchując się rozmowom między lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami, a Rządem (zawsze rozmawia tylko jedna z grup zawodowych) ma się wrażenie, że problemom w opiece zdrowotnej winni są jedynie politycy. Za każdym razem słyszymy o pieniądzach, które należy wpompowywać do systemu. I one są pompowane. W ostatnich latach nakłady wzrosły w dużym stopniu, żeby nie powiedzieć, że w wielu przypadkach ponad miarę. Problemem jest to, że pieniądze są przejadane, a rynek pracy doprowadził do sytuacji, że żądania płacowe medyków przybierają monstrualne rozmiary. Przy czym nie zawsze w parze z wynagrodzeniami idzie jakość obsługi pacjenta, o czym poczytać można w mediach społecznościowych. Wynagrodzenia lekarzy specjalistów w publicznych szpitalach na poziomie 50 tysięcy miesięcznie wcale nie należą do rzadkości. Kiedy jednak słyszymy, że anestezjolodzy w jakimś szpitalu domagają się stawki 400 zł za godzinę pracy, to zażenowanie przechodzić zaczyna w irytację a ta z kolei musi zakończyć się społecznym gniewem. Przejdźmy jednak do głównego tematu, czyli pisma, które Związki Zawodowe ratowników Medycznych rozesłały do radnych, oraz wojewody. 

Reklama

Przede wszystkim już na samym początku (by nie było nieporozumień) zaznaczę, że uważam, iż ratownicy medyczni są grupą zawodową w systemie opieki zdrowotnej zbyt nisko wynagradzaną. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Stawki, jakie im się proponuje są na bulwersującym poziomie, szczególnie w zestawieniu z innymi medycznymi grupami zawodowymi. Pisałem o tym wielokrotnie, między innymi w artykule "ratownik za dychę". W dodatku ich praca odbywa się w warunkach wysokiego stresu i pod presją czasu. Jednak ich praca nie może być oceniana (tak jak sugerują) w oderwaniu od całości systemu. Tak samo jak nie może być w ten sposób traktowana praca pielęgniarek czy lekarzy. W dodatku oni wszyscy (wbrew własnym opiniom) nie mogliby funkcjonować bez laborantów, diagnostów, radiologów, ale i... inżynierów, obsługi technicznej a nawet salowych i sprzątaczek. 

- Jednym z postulatów artykułowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy ratowników Medycznych jest odszpitalnienie zespołów ratownictwa medycznego i powstanie samodzielnych podmiotów, realizujących wyłącznie zadania ZRM na terenie województw. Pozwoli to na alokacje środków finansowych przeznaczonych na działania tylko i wyłącznie na System Ratownictwa Medycznego. Dzięki takim działaniom systemowym utrzymana zostanie wysoka jakość ratownictwa przedszpitalnego, który w obliczu powolnej acz postępującej degeneracji innych zakresów świadczeń zdrowotnych jest w chwili obecnej filarem systemu ochrony zdrowia w Polsce.

- czytamy w piśmie do radnych i wojewody. Zadziwiające jest to, że jest to stanowisko zbieżne z tym, z jakim mieliśmy do czynienia przy próbie przejęcia ratownictwa w Tomaszowie przez wsrm. Więcej na ten temat pisaliśmy dwa lata temu w artykule Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe?. Protesty spowodowały, że plany Wojewódzkiej Stacji się nie powiodły. Co ciekawe stacja w odróżnieniu od tomaszowskich generowała straty. Tu chyba zresztą jest klucz, bo rozszerzenie działalności miało stratę zredukować. To, że Tomaszów, czy Radomsko generują zyski, to też zasługa... księgowych. Wystarczy zmiana sposobu naliczania kosztów stałych, by sytuacja się diametralnie zmieniła. A chyba nie o to chodzi, by kreatywna księgowość stosować na co dzień. 

W patologicznym systemie już tak jest, że jedne działy przynoszą zyski a inne straty. Jedne bez drugich często nie mogą się obyć. Wyobraźmy sobie, że w związku ze stratami zamykamy oddział chirurgiczny, położniczy, ortopedyczny, neurologiczny, psychiatryczny  i inne. Mało który przynosi zysk lub wychodzi na zero. Podobnie jest z poradniami specjalistycznymi. Gdzie będą wozić pacjentów Zespoły Ratownictwa Medycznego? Można by tu sparafrazować znany cytat z Potopu Sienkiewicza, który mówiłby, "że służba zdrowia jest jak ten kawałek sukna" który każdy ciągnie w swoją stronę, by jak najwięcej mu w garści pozostało. Tak można odczytać inny fragment pisma

Tomaszowskim Centrum Zdrowia chwalą się zyskiem prawie miliona złotych na ratownictwie medycznym chcieli byśmy zapytać dlaczego Samorząd Powiatu Tomaszowskiego toleruje tego typu działania? Z artykułu wynika że kontrakt na ratownictwo medyczne służy jako pewnego rodzaju zapomoga finansowa dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Pieniądze z kontraktu które trafiają na Zespoły Ratownictwa Medycznego powinny być zagospodarowane w tym zakresie a nie stanowić deskę ratunkową dla placówki która nieudolnie próbuje zrekompensować sobie marne efekty działań w pozostałych zakresach realizowanych świadczeń.

Zarządzanie tak dużym szpitalem jak ten w Tomaszowie Mazowieckim to nie zabawa. Wystarczy poczytać branżową prasę, by dowiedzieć się, że wyceny świadczeń zdrowotnych są niedoszacowane. W dodatku system funkcjonuje tak, że blokuje rozwój. Poruszanie się w sprawny sposób między różnymi grupami interesów (bo to chyba właściwsze określenie niż grupa zawodowa) wymaga nie lada umiejętności. Chyba, że prowadzi się placówkę w formie zakładu budżetowego. Wtedy "hulaj dusza, piekła nie ma". Nikt za nic nie odpowiada, a ktoś długi i tak zapłaci. 

Przy naczyniach połączonych trudno mówić, że jedno zasilając inne udziela im zapomogi. Jest raczej niezbędną częścią całości. Czy pisanie o nieudolności ma uzasadnienie? Cóż... wszystkie szpitale publiczne w województwie łódzkim generują straty. Chyba poza Tomaszowem i Radomskiem. 

Na rynku funkcjonuje wiele prywatnych podmiotów leczniczych. Specjalizują się najczęściej w wysokodochodowych procedurach medycznych. Żadna prywatna firma nie prowadziłaby do prowadzenia deficytowego oddziału, gdyby nie miała przy okazji możliwości zrekompensowania strat.. 

Polecam także Szpital nie dla pacjentów 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xoxo 31.08.2022 19:45
Widzę, kogoś bardzo bolą te podwyżki pielęgniarek. Szkoda, że jak politycy dostają podwyżki to wtedy jest cisza.

Ekspert_Powiatowy 30.08.2022 10:26
Jest jeszcze kilka szpitali publicznych w województwie, które nie generują strat. Poza tym, WSRM również zakończył rok dodatnim wynikiem. Ekspert z wiedzą na poziomie powiatu.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Panie Janie, ja nic takiego nie napisałem. Wskazałem jedynie, jak łatwo kleić komuś łatki i etykietki. Osoba o takim imieniu i nazwisku występuje w rejestrach. Przecież nie piszę, że to ta sama osoba. W odpowiedzi pan Andrzej pisze do mnie, że byłem członkiem różnych partii. A to już jest nieprawda pisana na wprost. Po prostu, metoda stosowana przez gazetę od lat. Ktoś, coś, gdzieś... plotka leci w miasto. Tak niszczono u nas przyzwoitych ludzi przez dziesięciolecia. Albo jakieś zohydzające zdjęcie albo zapadający w pamięć tytuł. I już na fryzjerskim krześle, czy u specjalistki od paznokci, jest o czym gadać.Źródło komentarza: Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzejAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Osobny tekst można zrobić na temat szerzenia dezinformacji i działalności redakcji TiT w sprawie S12Źródło komentarza: Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzejAutor komentarza: AntypopisTreść komentarza: Szanowna Pani ja nikogo takiego za którego mam się wstydzić nie wybierałem i nie mam sobie nic do zarzucenia. A że wyborcy nie czytają, nie zapoznają się, albo wręcz ufają i wybierają wskazanych przez jakichś "guru" kandydatów no to mamy co mamy. Faktycznie ponad połowa radnych nie potrafi sklecić kilku zdań po polsku i to są nasi przedstawiciele...Źródło komentarza: Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańcówAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Kto jest organizatorem?Źródło komentarza: Wiosenny spacer z leśnikiem do rezerwatu „Niebieskie Źródła”Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ty jesteś rzeczywiście taki głupi, czy tylko takiego przygłupa walisz- co ?!Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ankieta ciekawa, ale zapomniano o tym, że w wielu sprawach (np. zdrowie) samorząd gminy niewiele może, jeżeli nie dogada się w powiatem lub z województwem. Samorząd gminy może jedynie (skutecznie albo nieskutecznie) wpływać na wiele spraw z zakresu samorządów powiatowego i wojewódzkiego oraz rządowego (wojewoda, minister). I nasz Prezydent Miasta łatwiej dogaduje się z samorządem województwa i z rządem niż z samorządem powiatowym, którym to samorządem kieruje szkodnik społeczny i samorządowy. Totalna, zapyziała zakała.Źródło komentarza: Ważna ankieta na temat Tomaszowa Mazowieckiego
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama