Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 04:29
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.

Historia Lechii Tomaszów Mazowiecki w latach 1923-1933

Stuletnia historia powstania klubu zaczyna się w listopadzie 1923 roku, czyli na początku trudnego okresu międzywojennego. Zainteresowanie sportem wśród tomaszowian było ogromne. Na terenie miasta uprawiono wiele dyscyplin takich jak: siatkówka, lekkoatletyka, koszykówka, tenis stołowy, kajakarstwo, boks, podnoszenie ciężarów, szachy, łucznictwo, tenis ziemny, czy brydż sportowy. Początkowo były one uprawiane hobbistycznie i rozwinęły się w późniejszych latach działalności klubu. Największe zainteresowanie skupiała jednak piłka nożna.

Pomysłodawcą założenia Lechii był doskonale znany w lokalnym środowisku, znakomity zawodnik Zdzisław Kubicki, który cieszył się olbrzymią sympatią młodzieży. To on został pierwszym prezesem klubu. Oprócz niego założycielami Lechii byli: Leon Drajling, Stanisław Boruń, Józef Skrzypiński, Jan Segiet, Edward Segiet, Kazimierz Elas, Feliks Kuczera, Henryk Lasota, Alfons Drajling, Bolesław Kazarewski, Władysław Marciniak, Marian Mąkola, Henryk Kraska. Ze względu na problemy lokalowe zebrania klubowe odbywały się w prywatnym mieszkaniu Leona Drajlinga oraz po godzinach pracy w portierniach fabryk. 

Reklama

Zapał zawodników do treningów przechodził najśmielsze oczekiwania. Dosłownie w każdej wolnej chwili grano w piłkę. Największym problemem Lechii w tamtym okresie był jednak brak sprzętu sportowego. Zawodnik przed meczem wyposażany był jedynie w koszulkę, natomiast resztę sprzętu sportowego (buty, spodenki i getry) musiał mieć własne. Każdy mógł tylko pomarzyć o butach piłkarskich z prawdziwego zdarzenia. Dominowały głównie zwykłe trzewiki, które na specjalne zamówienie były wzmacniane przez szewców metalowymi noskami. 

Do Lechii przychodzili głównie młodzi chłopcy, których marzeniem było zagrać w prawdziwym meczu w pierwszym zespole. Niestety wielu z nich czuło się rozczarowanych, ponieważ aby znaleźć się w pierwszej drużynie trzeba było odznaczyć się szczególnymi umiejętnościami. Ze względu na to większość kopaczy próbowała swoich sił w innych klubach. Trudno sobie wyobrazić, ale w tamtych czasach nikt nie myślał o komfortowych przejazdach na mecz, czy posiłkach regeneracyjnych w postaci obiadu lub kolacji. Liczyła się przede wszystkim idea sportowa oraz chęć rywalizacji. 

W pierwszych latach funkcjonowania Lechii zawodnicy na mecze wyjazdowe udawali się powozem konnym lub dorożkami. Kadra pierwszego zespołu składała się z 17 zawodników. Wyjściowa jedenastka wyglądała następująco: Eugeniusz Grimajzen (bramkarz), Zdzisław Kubicki (prawy obrońca i kapitan zespołu), Otto Kierst (środkowy obrońca), Marian Mąkola (środkowy obrońca), Stanisław Giełzak (lewy obrońca), Franciszek Nizler (prawy pomocnik), Jan Segiet (środkowy pomocnik), Kazimierz Borzyk (lewy pomocnik), Henryk Lasota (prawoskrzydłowy), Tadeusz Kaczmarow (środkowy napastnik), Leon Drajling (lewoskrzydłowy). Rezerwowymi zawodnikami byli: Jan Banaszkiewicz, Edward Segiet, Eugeniusz Kubiś, Longin Marszałek, Roman Hoppe, Antoni Leser.

Bardzo ważną datą jest 16 czerwca 1925 roku. Tego dnia Lechia zostaje zarejestrowana w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Rok później klub zyskał nowy człon w nazwie: Robotniczy Klub Sportowy. RKS Lechia cieszył się ogromną popularnością, uznaniem i szacunkiem. O klubie powstawały wiersze oraz piosenki, a sympatycy byli gotowi oddać życie za Lechię. Jesienią 1926 roku z klubem żegna się jego założyciel Zdzisław Kubicki, który musiał poświęcić się służbie wojskowej. 

Tomaszowski klub początkowo grał ze zmiennym szczęściem, a pierwsze poważne sukcesy zaczął odnosić w 1927 roku, kiedy m.in. zremisował 3:3 z silną ekipą „Turyści” Łódź oraz 2:2 z PTC Pabianice, czy nieznaczną porażkę 2:3 z bardzo mocnym wtedy ŁKS Łódź. Lechiści należeli do podokręgu piotrkowskiego Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, w którym znalazły się również zespoły z Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Koluszek, Brzezin, Moszczenicy i Wolborza. Wszystkie zespoły w okresie międzywojennym występowały w klasie B i C. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gwałcił demokrację czy jej bronił? 01.06.2023 02:53
„Jesienią 1926 roku z klubem żegna się jego założyciel Zdzisław Kubicki, który musiał poświęcić się służbie wojskowej”. Co to znaczy? Przecież to data zamachu majowego? Komu podlegał? Oddziałom które opowiedziały się za legalnym rządem czy za Piłsudskim?

Reklama
Młody z Tomaszowa 01.06.2023 22:26
Gwałcił demokrację czy jej bronił? 01.06.2023 02:53
„Jesienią 1926 roku z klubem żegna się jego założyciel Zdzisław Kubicki, który musiał poświęcić się służbie wojskowej”. Co to znaczy? Przecież to data zamachu majowego? Komu podlegał? Oddziałom które opowiedziały się za legalnym rządem czy za Piłsudskim?
Zamach MAJOWY jesienią? Hmmm.... Poza tym w międzywojniu, podobnie jak i w dzisiejszych czasach , istniało coś takiego jak służba wojskowa.... :)

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama