Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 03:39
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Historia Lechii Tomaszów Mazowiecki w latach 1945-1950

Działania wojenne spowodowały spore straty zaczynając na infrastrukturze i sprzęcie sportowym, a kończąc na zawodnikach i działaczach Lechii.

Pierwszy mecz po wyzwoleniu Tomaszowa Mazowieckiego rozegrano w wielkanocny poniedziałek 2 kwietnia 1945 roku. Lechiści zmierzyli się z drużyną Szkoły Oficerów Piechoty. Trzeba przyznać, że skład zespołu był mocno okrojony. Na boisko wybiegli m.in.: Czesław Błaszczyk, Eugeniusz Hibowski, Stefan Jankowski, Marian Śmiałek, Władysław Nowak, Seweryn Szusterowski, Tadeusz Frankowski, Franciszek Białkowski, Józef Byczek, Kazimierz Ulikowski, Stanisław Siąkowski, Adam Rybak. 

Reklama

RKS Lechia był klubem, który został reaktywowany jako pierwszy. Wszystko dzięki zaangażowaniu Mieczysławowa Dymarskiego, Mariana Śmiałka i Edwarda Segieta. Panowie przechowywali większość ruchomego majątku Lechii. Dymarski ze względu na swoje poglądy polityczne został zaproszony przez tworzące się na nowo władze miejskie do współpracy, obejmując stanowisko doradcy ds. młodzieży i sportu. Oczywiście nie omieszkał dzięki temu zadbać w pierwszej kolejności o Lechię. 

Jednym z jego pomysłów było przekazanie klubowi restauracji, która mieściła się przy ulicy św. Antoniego 1/3 i potocznie nazywana była przez mieszkańców „tramwajem”. Lokal funkcjonował pod szyldem „Restauracja Lechii” i klub korzystał z tej siedziby od 1945 roku do 1949 roku. Dochód z prowadzenia działalności dawał Lechii solidne fundamenty finansowe. 

Dymarski, Śmiałek i Segiet zaczęli budować klub na nowo. Sukcesywnie zaczęli docierać do starych działaczy i tak 12 sierpnia 1945 roku odbyło się pierwsze po wojnie Walne Zebranie Członków RKS Lechia, na którym wybrano nowy Zarząd. Prezesem został Jan Sokołowski, I wiceprezesem Zygmunt Warda, II wiceprezesem Tadeusz Ulikowski, sekretarzem Stanisław Boruń, skarbnikiem Mieczysław Dymarski, a członkami zarządu: Henryk Rozpędowski, Feliks Kuczera, Mieczysław Socha, Kazimierz Rybiński i Jan Pomierny

Cztery miesiące po wojnie we wrześniu 1945 roku odbyły się mecze lechistów z miejscowymi drużynami: WKS Artylerzysta i KS OM Tur. Odrodzenie sportu, a przede wszystkim piłki nożnej odbywał się bardzo szybko. Już 9 października 1945 roku Dziennik Łódzki informował o siedmiu klubach, które wznowiły działalność lokalnie: Concordia, Ruch oraz Tur z Piotrkowa Trybunalskiego, MKS Moszczenica  i trzy tomaszowskie drużyny (Lechię, Artylerzystów, TUR).

Zarząd RKS Lechia podczas defilady 1-majowej w 1949 roku

 Z inicjatywy działaczy RKS Lechia reaktywowano działalność Podokręgu Piotrkowsko –Tomaszowskiego Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Instytucja od razu zorganizowała rozgrywki o Puchar Wicewojewody Łódzkiego Stefana Szudzińskiego, którego wyniki decydowały o przydzieleniu zespołów do odpowiednich klas rozgrywkowych. 

W klasie A (okręgowej) miało grać 10 zespołów: siedem, które posiadały klasę A przed wybuchem II wojny światowej: Concordia Piotrków Trybunalski. Lechia Tomaszów Mazowiecki, PTC Pabianice, ŁKS Łódź, TUR Łódź, Widzew Łódź i KP Zjednoczone Łódź, oraz uzupełniające ekipy: TUR Kutno, Centralna Szkoła Oficerów Polityczno-Wychowawczych i KS Kolejarz Łódź. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama