- Pomysł organizacji podobnych spotkań i szkoleń chodził za mną od kilku lat. Na co dzień, prowadząc punkt zaopatrzenia medycznego, refundowanego przz Narodowy Fundusz Zdrowia, spotykam się z osobami chorymi i członkami ich rodzin. To są dziesiątki rozmów każdego dnia o problemach z jakimi przychodzi sie im mierzyć. Często w nich pojawiają się różnego rodzaju zdrowotne fakty i mity. Tych drugich niestety nie brakuje. Spotkania z fachowcami, szkolenia, warsztaty mogą pomóc je eliminować. Tym bardziej, że część z nich nie pomaga szkodzi. Stąd spotkania i warsztaty. Kiedyś proponowałem ich organizację pani Krystynie Wilk z Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale nie spotkałem się z jej strony z zainteresowaniem tego rodzaju formułą współpracy. Może dlatego, że chciałem między innymi przeprowadzić warsztaty pokazujące w jaki sposób opiekować się osobą chorą leżącą. Cieszę się, że Stowarzyszenie "Pasja" jest na takie otwarte. Muszę też podziękować Konradowi Borowskiemu, za okazaną pomoc i nieocenione wsparcie - mówi Mariusz Strzępek. przewodniczący Komisji Zdrowia i Rodziny Rady Powiatu Tomaszowskiego.
Do tej pory odbyły się cztery comiesięczne spotkania. Członkowie KSS Pasja mieli możliwość porozmawiać z dietetyczką, Kinga Gołaszewską z Centrum "Projekt Zdrowie", Ireneuszem Harbuzem dyrektorem z firmy NAH i równocześnie menadżerem kadry Polski fryzjerów, na temat pracy z pacjentkami po chemioterapii. Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, dr n. med. Wiesław Chodzik, opowiedział o przyczynach i leczeniu udarów. Ostatnim było szkolenie warsztatowe z udzielania pierwszej pomocy medycznej.
- Nie przez przypadek w maju podjęliśmy wyzwanie takich warsztatów. Zbliżają się wakacje, a więc okres, kiedy mamy do czynienia ze wzmożoną liczbą zdarzeń o charakterze wypadkowym. Pod opieką dziadków często zostają wnuczkowie. Warto więc wiedzieć, jak zachować się w sytuacji awaryjnej - mówi Konrad Borowski, naczelny pielęgniarz w TCZ.
Szkolenie prowadzone było przez ratownika medycznego Wojciecha Gemzałę. Co ważne miało ono lekką i przystępną formułę Była też możliwość przećwiczenia nabywanej wiedzy na specjalnych do tego celu przygotowanych fantomach. Seniorzy zwrócili uwagę, że chcieliby aby tego rodzaju zajęcia organizować im częściej. Wszystko więc wskazuje na to, że nie były to ostatnie warsztaty z ratownictwa medycznego.
Na spotkaniu dowiedzieć się można było, jak udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, po wypadkach komunikacyjnych i spotkaniach towarzyskich podczas grillowania. Konrad Borowski przekazał seniorom apteczkę pierwszej pomocy, która mamy nadzieję, że nie przyda się podczas licznych imprez i wycieczek organizowanych w Pasji.
Mariusz Strzępek i Konrad Borowski zapowiadają już kolejne spotkanie. W tym tygodniu otwarto oferty w przetargu na budowę hospicjum. Będzie więc okazja, by o tym podyskutować. - Może uda nam się pokazać jak w praktyce wygląda opieka na osobą dorosła leżącą - mówi Mariusz Strzępek - Przy okazji zachęcam także inne organizacje senioralne do podobnej współpracy, bo zdrowie... jest jednak najważniejsze.
Napisz komentarz
Komentarze