- Dokonujemy zakupu aparatu najnowocześniejszego, z funkcją umożliwiającą równoczesne wykonanie biopsji. Zakup jest niezwykle istotny, ponieważ wpisuje się w strategię profilaktyki dotyczącej raka piersi, często występującego u kobiet. Po zamontowaniu i uruchomieniu tego sprzętu będziemy mieli możliwość wpisać się, jako Tomaszowskie Centrum Zdrowia w program, który jest od wielu lat prowadzony, a dotyczy kobiet między 50 a 60 rokiem życia. Jest to program przesiewowy, niezwykle ważny. O tyle ważny, że badania mammograficzne potrafią w 45 procentach potwierdzić diagnozę choroby onkologicznej. Drugą ważną rzeczą jest, że na obecną chwilę przyjeżdżają do nas mammobusy, a tym zakupem zapewnimy zarówno komfort jak i bezpieczeństwo badań - mówił członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Michał Czechowicz, odpowiedzialny za politykę zdrowotną, dziękując radnym Mariuszowi Strzępkowi i Piotrowi Kagankiewiczowi, którzy od jakiegoś czasu o zakup urządzenia zabiegali i stosowny wniosek do budżetu powiatu złożyli.
- Cieszymy się, że takie informacje możemy właśnie przekazywać. W sposób szczególny dedykujemy te wszystkie dzisiejsze informacje dla pań, bo to jest istotne, żeby wiedziały, że Starostwo Powiatowe, zarówno Zarząd Powiatu, jak i Rada Powiatu Tomaszowskiego myśli o funkcjonowaniu samorządu w takiej perspektywie dość szerokiej. Nie tylko drogi, nie tylko oświata są dla nas ważne ale również służba zdrowia, czyli bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu tomaszowskiego - podkreślał Starosta Mariusz Węgrzynowski.
Z kolei Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk Zwróciła uwagę, że problem raka piersi nie jest tylko problemem kobiet. Zdarzają się przypadki, że zapadają na niego również mężczyźni. Rzadkość występowania u nich nowotworu piersi powoduje, że jest on późno diagnozowany.
- Kiedy kilka lat temu spotkałem się po raz pierwszy z paniami z tomaszowskiego stowarzyszenia Amazonek, zapytałem o problemy z jakimi najczęściej się spotykają i w których mógłbym jakoś pomóc. Usłyszałem o dwóch sprawach. Pierwsza z nich to orzeczenia o niepełnosprawności odbierane kobietom po mastektomii, a druga to brak u nas mammografu. Panie na badania w ramach NFZ musiały jeździć do innych miast. Wówczas udało się podpisać umowę z prywatnym podmiotem na robienie badań na miejscu. Teraz będziemy mieli własny aparat. Mammobusy nie do końca spełniają swoją rolę. Jakość badań też jest nie na takim poziomie, jakiego byśmy oczekiwali - mówił Mariusz Strzępek, przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych. Zwrócił przy okazji uwagę na szeroko prowadzoną u nas politykę zdrowotną w odniesieniu do kobiet. Niedawno wyremontowano część oddziału położniczego ginekologicznego a kolejne inwestycje są w planach.
Koszt zakupu aparatu to kwota 1 014 999,96 złotych w całości sfinansowane z budżetu Powiatu Tomaszowskiego. Zgoddnie z umową powinien on zostać dostarczony i uruchomiony w ciągu najbliższych 60 dni.
W konferencji uczestniczyli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Michał Czechowicz – członka Zarządu Powiatu Tomaszowskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia w naszym powiecie, Mariusz Strzępek – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych i Michał Łączny - pełnomocnik Firmy Almed.
Napisz komentarz
Komentarze