- Pomagamy w likwidacji barier architektonicznych różnego rodzaju. Nie tylko doposażamy łazienki w akcesoria pomocnicze, takie jak uchwyty wannowe, krzesełka, podnośniki, ale także zapewniamy taki sprzęt jak schodołazy.. Stanowią one doskonałą alternatywę w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania przy schodowej windy - mówi Paulina Bogaczewicz z punktu zaopatrzenia medycznego przy ulicy Słowackiego 4. Fizjoterapeutka przypomina też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania, uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom z niepełnosprawnościami. Na likwidację takich barier można otrzymać dotację z PFRON za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Dla osób z niepełnosprawnościami największym problemem jest możliwość opuszczenia swojego miejsca zamieszkania bez konieczności angażowania grupy osób do pomocy. Wyniesienie ciężkiego mężczyzny lub kobiety razem z wózkiem z mieszkania nawet zlokalizowanego na wysokim parterze stanowi prawdziwe wyzwanie. Bariera w postaci schodów stanowi o wykluczeniu tych osób z normlanego funkcjonowania. Pomoc dla nich może stanowić właśnie schodołaz,
Schodołazy służą do pokonywania barier architektonicznych. Pozwalają transportować po schodach w prosty i wygodny sposób osoby, które tego potrzebują. Ich zaletą jest to, że nie przytwierdzane są w żaden sposób do miejsca użytkowania. Można je łatwo złożyć i przewieźć w dowolne miejsce, w którym będziemy ich potrzebować. - W naszej ofercie mamy urządzenia, które można nabyć komplecie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem. Przed zakupem analizujemy potrzeby i preferencje osoby dla której ma być schodołaz dostarczony. Omawiamy zalety i wady wykorzystania tego typu sprzętu - mówi fizjoterapeutka z Twojego Sklepu Medycznego.
W ofercie punktu zaopatrzenia medycznego w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Słowackiego 4 dostępne są liczne urządzenia niwelujące bariery architektoniczne. Wśród mobilnych transporterów schodowych, na temat których jest niniejszy artykuł mamy do wyboru schodołazy kroczące i gąsienicowe. - Przy decyzji o ich zakupie ważną rolę ogrywają ich niewielkie gabaryty i niska waga czynią. Stanowią one o tym, że sprzęt jest niezwykle funkcjonalnym i zwrotnym. Jest on idealny dla osób, które mieszkają na przykład w bloku bez windy, gdzie w niewielkiej klatce schodowej nie ma miejsca na wykonywanie manewrów samym urządzeniem - wyjaśnia Paulina Bogaczewicz.
Przy zakupie schodołazu kroczącego należy jednak pamiętać, że jego maksymalny udźwig wynosi zazwyczaj 120 kg, a do obsługi urządzenia potrzebna jest druga, dość sprawna fizycznie, osoba, która musi schodołazem sterować. Zaletą jest łatwość montażu i fakt, że można go przewozić w bagażniku samochodu do miejsca docelowego. Schodołazy kroczące sprawdzają się na schodach z zaokrąglonymi brzegami, a także tam, gdzie występują schody kręte. Dzięki silnikowi kroczą z siedziskiem i siedzącym na nim pacjentem, w łatwy sposób pokonując kondygnacje.
Schodołaz gąsienicowy jest cięższy i masywniejszy, ale łatwo się go prowadzi po schodach, bez konieczności wyważenia go i złapania odpowiedniego balansu w prowadzeniu. Schodołaz gąsienicowy nadaje się dla osób, które mieszkają bardzo wysoko (ma zasięg aż do 50 pięter). Jest większy niż model kroczący, zajmuje więc zdecydowanie więcej miejsca – może być zatem przeznaczony między innymi do przemysłowej eksploatacji, np. w budynkach użyteczności publicznej, gdzie klatki schodowe są naprawdę szerokie i umożliwiają swobodne manewrowanie schodołazem.
Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie, które pomoże w usunięciu wskazanych barier architektonicznych. Dofinansowanie obejmuje koszt zakupu urządzeń, materiałów budowlanych oraz budowy lub robót budowlanych albo innych usług z zakresu likwidacji barier uwzględnionych w umowie. W przypadku schodołazów koszt związany jest jedynie z zakupem urządzenia
Napisz komentarz
Komentarze