Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 16:16
Reklama

Czym jest powiatowa Karta Praw Rodziny? Spróbujemy Wam to wyjaśnić

To zaledwie 2,5 stronnicowy dokument. Mimo swojej małej objętości wzbudza wiele kontrowersji.

Dziecko w szkole i przedszkolu.

Mówi o prawach dziecka w szkole oraz przedszkolu. Podkreśla prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wskazuje, że często ustawowo gwarantowane prawa rodziców są ignorowane w toku wychowania szkolnego i przedszkolnego.

Reklama

W tym punkcie uchwała sugeruje, czy wręcz obliguje do stworzenia „Kodeksu dobrych praktyk" zawierającego zbiór wzorcowych rozwiązań pokazujących, jak praca wychowawcza szkół może zostać zorganizowana w oparciu o zasadę ich pomocniczości wychowawczej wobec rodziny. Nie mając wiążącego charakteru ma wpływać na budowę kultury organizacyjnej szkół prowadzonych przez samorząd

W szkołach samorządowych muszą być respektowane ustawowe prawa rodziców, w tym w szczególności kompetencja rady rodziców do uchwalenia programu wychowawczo- profilaktycznego oraz do wyrażania zgody na podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi i wymóg każdorazowego uzyskania zgody rodzica na udział dziecka w zajęciach nieobowiązkowych.

Czy jest w tych zapisach coś dyskryminującego? Powielają one treści z obowiązujących u nas aktów prawnych, w tym Konstytucji RP. 

Wątpliwości antagonistów budzi natomiast fragment o zapewnieniu rodzicom możliwości weryfikacji zewnętrznych organizacji działających na terenie szkoły oraz materiałów używanych podczas prowadzonych przez nie zajęć nieobowiązkowych powinno następować na dwóch poziomach: zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, poprzez radę rodziców. Dobrą praktyką jest udostępnienie informacji zawierającej nie tylko nazwę, ale też program zajęć oraz profil takiej organizacji każdemu rodzicowi z osobna, w sposób umożliwiający zapoznanie się z treścią tych dokumentów przed zapisaniem na zajęcia.

Problem jednak w tym, że jest on zgodny ze wspomnianym wyżej konstytucyjnym prawem do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Ktoś może nie życzyć sobie uczestnictwa w zajęciach dzieci prowadzonych przez organizacje promujące aborcje, a komuś innemu nie odpowiadać będzie Młodzież Wszechpolska. 

Uchwała zobowiązuje także szkoły do publikowania listy organizacji, z którymi placówka współpracuje w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto Samorząd powinien inicjować i wspierać szkolenia dla nauczycieli dotyczące tej problematyki oraz współpracy z rodzicami. 

Jeśli ktoś dostrzega tu jakieś elementy dyskryminujące, to może powinniśmy faktycznie dokonać zmian w ustawie zasadniczej. 

Prawa rodzin w polityce społecznej powiatu 

To tutaj znajdują się ponoć dyskryminujące zapisy. Chodzi o to, że programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. W uchwale czytamy, że "konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny". Ten ostatni zapis jest chyba najbardziej problematycznym. Wyklucza bowiem z publicznego finansowania i wspierania organizacje domagające się zrównania praw związków jednopłciowych. 

Wprowadzono też sugestię, by  regulaminy samorządowych konkursów dla organizacji społecznych zostały uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli. Jest to zapis niezwykle ogólny i dający możliwość swobodnej i subiektywnej interpretacji. 

Dalej czytamy też, że ważnym jest, by programy profilaktyczne i informacyjne realizowane przez samorząd objęły obszary podstawowych wyzwań przed którymi stają dziś rodziny, w tym profilaktykę zdrowia prokreacyjnego i działania wspierające trwałość małżeństw. Ważnym elementem polityki społecznej prowadzonej przez samorząd powinno być także wspieranie rodzin wychowujących dzieci, w tym wielodzietnych. 

W tym fragmencie zwraca się uwagę na fakt, że rodzina nie zawsze musi posiadać dzieci. Tak zwane małżeństwo konstytucyjne może mieć zwyczajnie problem z ich posiadaniem chociażby ze względów zdrowotnych. Czy to oznacza, że nie jest wówczas rodziną i nie zasługuje na wsparcie? A jeśli równocześnie zamieszkuje z niedołężną babcią i schorowanym dziadkiem? 

Uchwała zaleca organizację szkoleń dla pracowników samorządowych w zakresie autonomii i prawnej tożsamości rodziny, praw rodziców oraz dobra dziecka. Uczestnikom szkoleń powinna zostać przekazana rzetelna i wolna od ideologii wiedza o obowiązującym prawie oraz o skutecznych metodach przeciwdziałania zjawiskom niepożądanym, w tym przemocy, uzależnieniom i innym dysfunkcjom, które mogą występować w gospodarstwach domowych i w przestrzeni publicznej

Usługi Społeczne dostosowane do potrzeb rodziny

Samorząd powinien podjąć także starania, aby usługi społeczne były jak najlepiej dostosowane do potrzeb rodzin, a jeśli to możliwe, uwzględniały udogodnienia pozwalające na korzystanie z nich przez rodziny z dziećmi. Wspólne spędzanie czasu przez rodziny powinna umożliwiać jak najszerzej w szczególności infrastruktura sportowa i rekreacyjna. Ważne, żeby znaczenie rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa afirmowane było także w obszarze działania prowadzonych przez powiat instytucji kulturalnych. Na ten temat uchwała mówi właściwie tylko tyle. 

Dwa ostatnie punkty to monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin oraz tworzenie prawa przyjaznego rodzinie. Pierwszy do prawidłowej realizacji na poziomie samorządowym prawa rodzin, zakłada powołanie Rzecznika Praw Rodziny oraz stworzenie samorządowego systemu zgłaszania naruszeń praw rodziny. W drugim przypadku przygotowanie każdego aktu prawa miejscowego powinno poprzedzać określenie, czy wpłynie on na sytuację rodzin oraz na zakres ich praw, w tym praw rodziców i praw dzieci. Każdorazowo należy dokonać wszechstronnej oceny skutków regulacji w tym zakresie.  

 Uchwała, która jest martwa

Dlaczego twierdzę, że uchwała nikogo nie dyskryminuje? Otóż dlatego, że jest ona martwa. Jak wspomniałem wyżej uchwalona została w lutym 2020 roku, a więc prawie 4 lata temu. Do tej chwili nie doczekała się realizacji w najmniejszym stopniu. Ideologicznie zacietrzewieni zwolennicy jej utrzymania nie zrobili nic, by chociaż w minimalnym stopniu wprowadzić ją w życie. 

Przypomnę, że w grudniu 2021 roku złożyłem w tej sprawie interpelację. Chciałem dowiedzieć się jakie skutki ma podjęta przez nas uchwała. Pytałem Starostę o informację, jakie działania Zarząd Powiatu podjął aby realizować zawarte w niej zapisy. Na jakim etapie jest tworzenie Kodeksu Dobrych Praktyk w tym zakresie (taki wymóg zawarty był w uchwale)? Czy zapisy Karty uwzględniono w którejś z przyjętych dotąd uchwał Rady Powiatu Tomaszowskiego? Czy skierowano jakiekolwiek wytyczne do szkół (poprosiłem o kopie dokumentów)? Czy zapisy Karty uwzględniono w przygotowywanej obecnie Strategii Rozwoju?

Mimo upływu dwóch lat odpowiedzi nie otrzymałem. To w naszym powiecie patologiczny standard. Radni mogą pisać na przysłowiowy Berdyczów. Zresztą odpowiedź łatwo jest poznać studiując ogólnie dostępne dokumenty. Uchwała ta jest dokumentem MARTWYM. Jeszcze raz to podkreślę, by nie było żadnych wątpliwości.

Trudno chyba więc nawet mówić, by przyjęto ją z jakichkolwiek pobudek ideologicznych. Gdyby tak było, to byłaby ona wdrażana w życie. A tak, uchwalono ją, bo taki był trend w pisowskim środowisku. Później ją chciano odwołać, bo też była taki trend tylko w środowisku lewicowym. I tak można byłoby się bawić kolejne kilka lat, gdyby nie mieszkańcy powiatu. W mieście uchwałę uchylono, a radni PiS, którzy za uchyleniem głosowali zostali wykluczeni (podobno) z partii. 

 

Obraz serrano1004 z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

..... 18.11.2023 18:14
W takiej właśnie szczegółowej (opisowej ) formie tematu powinny przebiegać sesje radnych (UM, Powiatu)-oraz ich dyskusje. Takich tematów nie wolno pomijać przez czyjś "tumiwisizm", lub brak czasu radnego. Ktoś, kto tego nie rozumie NIGDY NIE POWINIEN BYĆ RADNYM !!!!! Po co takie osoby pchały się do "rządów"?????? -są regulaminy Ale ... kasaaaa ...

Reklama

Opinie

Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Decyzja Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) jest niezwykle istotna dla osób, które ubiegają się o świadczenie wspierające. Niestety, zdarza się, że orzeczenie nie odzwierciedla rzeczywistego stanu zdrowia wnioskodawcy lub nie uwzględnia istotnych aspektów jego funkcjonowania. W takiej sytuacji warto rozważyć odwołanie. Jakie są przesłanki do podjęcia takiego kroku i jak skutecznie przygotować swoje argumenty? Podpowiadamy!Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:36Liczba komentarzy artykułu: 2
Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

W dzisiejszym świecie, gdzie przepisy prawne i regulacje wpływają na niemal każdą dziedzinę życia, niektóre branże wymagają szczególnej uwagi ze względu na ich wpływ na zdrowie publiczne, środowisko czy bezpieczeństwo. W Polsce istnieje wiele sektorów, które są ściśle regulowane przez prawo. W poniższym artykule przyjrzymy się czterem najbardziej uregulowanym branżom.Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:32
Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

64 nowych żołnierzy przekroczyło bramę 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W ciągu najbliższych szesnastu dni będą odbywać intensywne szkolenie, które przygotuje ich do roli pełnoprawnych żołnierzy. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga złożona na sztandar 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Data dodania artykułu: 30.03.2025 16:11
Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszówTreść komentarza: To jest naprawdę sensacja trzeba dzwonić do TVN żeby zrobili reportaż:)Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: mmaggddzziiaaTreść komentarza: A gdzie baseny??Źródło komentarza: Ośrodek Wypoczynkowy w Borkach w opracowaniu koncepcyjnymAutor komentarza: niekolorowoTreść komentarza: Fajnie, że się dzieje w mieście, natomiast warto by było wspomnieć, iż pracownicy MCKu (groty, skansen) zarabiają praktycznie najniższą krajową, a pracują minimum co drugi weekend (sobota-niedziela) i od dłuższego czasu nie mieli żadnych podwyżek mimo, iż były obiecane od początku 2025r. W zamian znajdują się nie małe pieniądze na jakieś dziwne inicjatywy przykł. szycie strojów dla orkiestry na raz.Źródło komentarza: Będzie się działo w kwietniu w Tomaszowie. Sprawdźcie nowy harmonogram!Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Szanowny Ajdejano! Dopiero teraz spostrzegłem, że popełniłem błąd pytając o wariant północny! Przepraszam! Chodziło mi o lobbowanie za wariantem południowym! Nie mam pojęcia co było przyczyną błędu. Pośpiech?.... W każdym razie pytanie powinno brzmieć: Kto lobbuje za wariantem południowym? Bo odpowiedź na to pytanie może nas przybliżyć do odpowiedzi dlaczego południowy? Ale o tym, jak mówią filmowcy, w następnym odcinku.... ;) Pozdrawiam!Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EmigrantTreść komentarza: Droga będzie służyć Niemcom i Ukrainie tyle w temacie.A nasze władze mają za nic głosy mieszkańców, którzy protestują i piszą petycje.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: Mm.Treść komentarza: Tylko jak wjedziesz na tą drogę.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 636

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 636

Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 636 w kolorze dąb sonoma z dzielonymi barierkami po jednej stronie łóżka. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa. Szczególną cechą modelu łóżka PB 636 jest możliwość opuszczenia leża do poziomu 29 cm. Niska pozycja pozwala na większy komfort użytkowania osobom o niższym wzroście oraz redukuje w znacznym stopniu możliwość odniesienia urazu w sytuacjiprzypadkowego wypadnięcia. Zakres regulacji wysokości, pozwala na pracę opiekunów w optymalnych warunkach. Możliwość stosowania dzielonych barierek powoduje, że użytkownik nie musi być na stałe ograniczony barierami w przestrzeni łóżkaKolory standardowe: Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 29 cm od podłogi4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Dekoracyjna osłona leża5. Podwójne koło z hamulcem3. Nowoczesny napęd podnoszenia leża6. Dzielona barierka (opcja)OPCJE:zmiana długości i wypełnienia leża • zmiana kolorystyki • dzielone barierkiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 29 do 72 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:207 × 106 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:118,6 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-636 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama