Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 21:45
Reklama
Reklama

Czym jest powiatowa Karta Praw Rodziny? Spróbujemy Wam to wyjaśnić

To zaledwie 2,5 stronnicowy dokument. Mimo swojej małej objętości wzbudza wiele kontrowersji.

Dziecko w szkole i przedszkolu.

Mówi o prawach dziecka w szkole oraz przedszkolu. Podkreśla prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wskazuje, że często ustawowo gwarantowane prawa rodziców są ignorowane w toku wychowania szkolnego i przedszkolnego.

W tym punkcie uchwała sugeruje, czy wręcz obliguje do stworzenia „Kodeksu dobrych praktyk" zawierającego zbiór wzorcowych rozwiązań pokazujących, jak praca wychowawcza szkół może zostać zorganizowana w oparciu o zasadę ich pomocniczości wychowawczej wobec rodziny. Nie mając wiążącego charakteru ma wpływać na budowę kultury organizacyjnej szkół prowadzonych przez samorząd

W szkołach samorządowych muszą być respektowane ustawowe prawa rodziców, w tym w szczególności kompetencja rady rodziców do uchwalenia programu wychowawczo- profilaktycznego oraz do wyrażania zgody na podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi i wymóg każdorazowego uzyskania zgody rodzica na udział dziecka w zajęciach nieobowiązkowych.

Czy jest w tych zapisach coś dyskryminującego? Powielają one treści z obowiązujących u nas aktów prawnych, w tym Konstytucji RP. 

Wątpliwości antagonistów budzi natomiast fragment o zapewnieniu rodzicom możliwości weryfikacji zewnętrznych organizacji działających na terenie szkoły oraz materiałów używanych podczas prowadzonych przez nie zajęć nieobowiązkowych powinno następować na dwóch poziomach: zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, poprzez radę rodziców. Dobrą praktyką jest udostępnienie informacji zawierającej nie tylko nazwę, ale też program zajęć oraz profil takiej organizacji każdemu rodzicowi z osobna, w sposób umożliwiający zapoznanie się z treścią tych dokumentów przed zapisaniem na zajęcia.

Problem jednak w tym, że jest on zgodny ze wspomnianym wyżej konstytucyjnym prawem do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Ktoś może nie życzyć sobie uczestnictwa w zajęciach dzieci prowadzonych przez organizacje promujące aborcje, a komuś innemu nie odpowiadać będzie Młodzież Wszechpolska. 

Uchwała zobowiązuje także szkoły do publikowania listy organizacji, z którymi placówka współpracuje w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto Samorząd powinien inicjować i wspierać szkolenia dla nauczycieli dotyczące tej problematyki oraz współpracy z rodzicami. 

Jeśli ktoś dostrzega tu jakieś elementy dyskryminujące, to może powinniśmy faktycznie dokonać zmian w ustawie zasadniczej. 

Prawa rodzin w polityce społecznej powiatu 

To tutaj znajdują się ponoć dyskryminujące zapisy. Chodzi o to, że programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. W uchwale czytamy, że "konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny". Ten ostatni zapis jest chyba najbardziej problematycznym. Wyklucza bowiem z publicznego finansowania i wspierania organizacje domagające się zrównania praw związków jednopłciowych. 

Wprowadzono też sugestię, by  regulaminy samorządowych konkursów dla organizacji społecznych zostały uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli. Jest to zapis niezwykle ogólny i dający możliwość swobodnej i subiektywnej interpretacji. 

Dalej czytamy też, że ważnym jest, by programy profilaktyczne i informacyjne realizowane przez samorząd objęły obszary podstawowych wyzwań przed którymi stają dziś rodziny, w tym profilaktykę zdrowia prokreacyjnego i działania wspierające trwałość małżeństw. Ważnym elementem polityki społecznej prowadzonej przez samorząd powinno być także wspieranie rodzin wychowujących dzieci, w tym wielodzietnych. 

W tym fragmencie zwraca się uwagę na fakt, że rodzina nie zawsze musi posiadać dzieci. Tak zwane małżeństwo konstytucyjne może mieć zwyczajnie problem z ich posiadaniem chociażby ze względów zdrowotnych. Czy to oznacza, że nie jest wówczas rodziną i nie zasługuje na wsparcie? A jeśli równocześnie zamieszkuje z niedołężną babcią i schorowanym dziadkiem? 

Uchwała zaleca organizację szkoleń dla pracowników samorządowych w zakresie autonomii i prawnej tożsamości rodziny, praw rodziców oraz dobra dziecka. Uczestnikom szkoleń powinna zostać przekazana rzetelna i wolna od ideologii wiedza o obowiązującym prawie oraz o skutecznych metodach przeciwdziałania zjawiskom niepożądanym, w tym przemocy, uzależnieniom i innym dysfunkcjom, które mogą występować w gospodarstwach domowych i w przestrzeni publicznej

Usługi Społeczne dostosowane do potrzeb rodziny

Samorząd powinien podjąć także starania, aby usługi społeczne były jak najlepiej dostosowane do potrzeb rodzin, a jeśli to możliwe, uwzględniały udogodnienia pozwalające na korzystanie z nich przez rodziny z dziećmi. Wspólne spędzanie czasu przez rodziny powinna umożliwiać jak najszerzej w szczególności infrastruktura sportowa i rekreacyjna. Ważne, żeby znaczenie rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa afirmowane było także w obszarze działania prowadzonych przez powiat instytucji kulturalnych. Na ten temat uchwała mówi właściwie tylko tyle. 

Dwa ostatnie punkty to monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin oraz tworzenie prawa przyjaznego rodzinie. Pierwszy do prawidłowej realizacji na poziomie samorządowym prawa rodzin, zakłada powołanie Rzecznika Praw Rodziny oraz stworzenie samorządowego systemu zgłaszania naruszeń praw rodziny. W drugim przypadku przygotowanie każdego aktu prawa miejscowego powinno poprzedzać określenie, czy wpłynie on na sytuację rodzin oraz na zakres ich praw, w tym praw rodziców i praw dzieci. Każdorazowo należy dokonać wszechstronnej oceny skutków regulacji w tym zakresie.  

 Uchwała, która jest martwa

Dlaczego twierdzę, że uchwała nikogo nie dyskryminuje? Otóż dlatego, że jest ona martwa. Jak wspomniałem wyżej uchwalona została w lutym 2020 roku, a więc prawie 4 lata temu. Do tej chwili nie doczekała się realizacji w najmniejszym stopniu. Ideologicznie zacietrzewieni zwolennicy jej utrzymania nie zrobili nic, by chociaż w minimalnym stopniu wprowadzić ją w życie. 

Przypomnę, że w grudniu 2021 roku złożyłem w tej sprawie interpelację. Chciałem dowiedzieć się jakie skutki ma podjęta przez nas uchwała. Pytałem Starostę o informację, jakie działania Zarząd Powiatu podjął aby realizować zawarte w niej zapisy. Na jakim etapie jest tworzenie Kodeksu Dobrych Praktyk w tym zakresie (taki wymóg zawarty był w uchwale)? Czy zapisy Karty uwzględniono w którejś z przyjętych dotąd uchwał Rady Powiatu Tomaszowskiego? Czy skierowano jakiekolwiek wytyczne do szkół (poprosiłem o kopie dokumentów)? Czy zapisy Karty uwzględniono w przygotowywanej obecnie Strategii Rozwoju?

Mimo upływu dwóch lat odpowiedzi nie otrzymałem. To w naszym powiecie patologiczny standard. Radni mogą pisać na przysłowiowy Berdyczów. Zresztą odpowiedź łatwo jest poznać studiując ogólnie dostępne dokumenty. Uchwała ta jest dokumentem MARTWYM. Jeszcze raz to podkreślę, by nie było żadnych wątpliwości.

Trudno chyba więc nawet mówić, by przyjęto ją z jakichkolwiek pobudek ideologicznych. Gdyby tak było, to byłaby ona wdrażana w życie. A tak, uchwalono ją, bo taki był trend w pisowskim środowisku. Później ją chciano odwołać, bo też była taki trend tylko w środowisku lewicowym. I tak można byłoby się bawić kolejne kilka lat, gdyby nie mieszkańcy powiatu. W mieście uchwałę uchylono, a radni PiS, którzy za uchyleniem głosowali zostali wykluczeni (podobno) z partii. 

 

Obraz serrano1004 z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

..... 18.11.2023 18:14
W takiej właśnie szczegółowej (opisowej ) formie tematu powinny przebiegać sesje radnych (UM, Powiatu)-oraz ich dyskusje. Takich tematów nie wolno pomijać przez czyjś "tumiwisizm", lub brak czasu radnego. Ktoś, kto tego nie rozumie NIGDY NIE POWINIEN BYĆ RADNYM !!!!! Po co takie osoby pchały się do "rządów"?????? -są regulaminy Ale ... kasaaaa ...

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama