Zajęcia realizowano w dwóch blokach tematycznych: w pierwszym z podstaw szkolenia inżynieryjno – saperskiego w tym: maskowania ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, materiałów wybuchowych i środków zapalających oraz drugim zapoznania ze sprzętem inżynieryjnym (sprzęt minerski, a także wyposażenie i działanie grupy EOD).
Nasza młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w działaniach praktycznych, w których wykorzystane zostały min. bezpieczne, rozbrojone już wcześniej środki bojowe. Prowadzący zajęcia st. szer. Kryszczak z plutonu saperów 7 batalionu kawalerii, omówił zasady postępowania w przypadku znalezienia podejrzanych przedmiotów przypominających wojenne pozostałości.
Zajęcia okazały się bardzo pożyteczne, ponieważ pozwoliły naszym uczniom na zapoznanie się ze specyfiką trudnej i wymagającej specjalności wojskowej, jaką stanowią saperzy oraz podniesienie świadomości z zakresu niebezpieczeństw ze strony „zardzewiałej śmierci”, jak określa się niewypały i niewybuchy.
To wiedza niezbędna i przydatna dla każdego, a zwłaszcza dla żołnierzy. Trzeba przecież wiedzieć jak się zachować w określonych sytuacjach. Niewiedza może kosztować zbyt dużo i nie wybacza błędów. Saper myli się tylko raz.
Tekst i zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk
Napisz komentarz
Komentarze