Kontrolowanie procesów zachodzących w organizacji
Osoby, którym zmiany w środowisku nie przychodzą łatwo, najczęściej wyrażają chęć kontrolowania tego, co dzieje się w ich otoczeniu. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, pozwalając spokojnie wykonywać obowiązki zawodowe. Niestety, nie każdy proces jesteśmy w stanie kontrolować - wiele spraw toczy się bez naszej wiedzy oraz ingerencji. Rozwiązaniem problemu może być skupienie się na tych procedurach, które jesteśmy w stanie objąć kontrolą. Ważna jest również świadomość tego, że wiele decyzji zapada "na górze", natomiast poszczególni pracownicy muszą dostosować się do zmian. W pewnym sensie musimy walczyć z przyzwyczajeniem, zwłaszcza jeśli w naszym środowisku pracy zmiany są na porządku dziennym.
Merytoryczna dyskusja, czyli dlaczego zdanie pracowników jest ważne
Pracownicy teoretycznie muszą dostosować się do zmian, jakie zachodzą w firmie. Z drugiej strony, mają również prawo wyrażać swoje opinie, szczególnie w przypadku, gdy wprowadzona odgórnie zmiana z ich punktu widzenia nie jest korzystna. Warto korzystać z tego uprawnienia, na przykład rozmawiając z przełożonym. Ważne, aby przytoczyć merytoryczne argumenty, które będą jednocześnie głosem załogi. Wiele procedur czy procesów zostało zmodyfikowanych po interwencjach pracowniczych. Dbajmy o to, aby zmiany były dla nas korzystne i nie zmuszały nas do całkowitego przestawienie się na inny tryb pracy. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, jednak komfort pracowników powinien być dla pracodawcy istotnym czynnikiem.
Kto pasuje do dynamicznego środowiska pracy?
Dynamizm środowiska pracy przejawia się ciągłymi zmianami, jakie zachodzą w organizacji. Mogą one dotyczyć:
- sposobu zarządzania,
- sposobu wynagradzania pracowników,
- ekspansji rynkowej,
- modelu zatrudnienia,
- sposobu kontrolowania postępów pracy.
Poszukując zatrudnienia, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jestem gotów, aby pracować w bardzo dynamicznym, złożonym środowisku? Oferty pracy w Płońsku często zawierają adnotację odnośnie konieczności bycia elastycznym oraz posiadania umiejętności dostosowywania się do zmian. Nie są to jedynie ciekawie brzmiące zapisy, a realne wymagania, jakie pracodawcy stawiają przed pracownikami. Nie każdy natomiast potrafi pracować w niepewności i pod presją. Ważne, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest dynamiczne, czy nieco wolniejsze środowisko pracy? Pierwsze daje zwykle ogromne możliwości w zakresie zdobycia wiedzy czy poszerzenia kompetencji, drugie jest mniej rozwojowe, ale dla niektórych pewniejsze. Do dynamicznego środowiska pracy jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, jednak wymaga to czasu. Musimy zmienić sposób myślenia oraz uświadomić sobie, że większość rozwiązań wdrażana jest na chwilę, dlatego nie należy się do nich przyzwyczajać. Oczywiście, w każdym przypadku musimy też zachować pełen profesjonalizm, korzystając z posiadanej wiedzy oraz doświadczenia zawodowego, a także pogłębiając swoje kompetencje.
Napisz komentarz
Komentarze