Dziś, 27 czerwca br. zakończyła się piąta edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów. Rajd trwał od 29 maja br., a jego trasa przebiegała przez wszystkie 16 województw, umożliwiając uczestnikom odwiedzenie grobów żołnierzy, pracowników i funkcjonariuszy, którzy polegli poza granicami państwa.
W Rajdzie uczestniczyło ponad 1550 osób z całej Polski - w tym żołnierze, weterani i funkcjonariusze różnych formacji mundurowych, a także pracownicy resortu obrony narodowej. Dzięki zaangażowaniu 140 instytucji wojskowych, a także wsparciu Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i innych służb, rajd przebiegł bezpiecznie, sprawnie i bez zakłóceń.
Bardzo dziękuję, że mogliśmy to razem zrobić, że mogliśmy upamiętnić naszych kolegów, którzy z misji nie wrócili oraz swoją obecnością wesprzeć rodziny, z którymi spotykaliśmy się na cmentarzach. To nasz moralny obowiązek żebyśmy pamiętali o tych, którzy w mundurze oddali swoje życie. Jesteśmy ich spadkobiercami, mamy moralny obowiązek żeby pamiętać. Dziękuję, że ta inicjatywa - nie jest tylko inicjatywą weteranów
i żołnierzy, ale jest inicjatywą ludzi, którzy czują potrzebę oddania hołdu tym, którzy oddali swoje życie w służbie Ojczyźnie – podkreśliła podczas zakończenia Rajdu
ppłk dr Katarzyna Rzadkowska Dyrektor Centrum Weterana.
Rajd Motocyklowy Weteranów to inicjatywa Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, organizowana we współpracy z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych na misjach żołnierzach, pracownikach i funkcjonariuszach, a także integracja środowiska weteranów poprzez wspólną podróż motocyklem i odwiedzenie mogił kolegów. Jest to również okazja do spędzenia czasu z rodzinami poległych i realne okazanie szacunku oraz wsparcia.
Dziękuję wszystkim, którzy wpierają tę ideę. Ideę, której głównym celem jest upamiętnienie i uczczenie poległych w służbie Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzy
i funkcjonariuszy, ale również budowanie świadomości i jedności wśród tych, którzy pozostają w czynnej służbie. Świadomości, że w przypadku najgorszego pamięć o nas nie przeminie! – dodał podczas zakończenia Rajdu jeden z przedstawicieli weteranów.
Celem rajdu było nie tylko oddanie czci poległym, ale także zjednoczenie środowisk mundurowych oraz promocja aktywnego spędzania czasu. Rajd Weteranów stał się ważnym elementem kalendarza wydarzeń upamiętniających i integrujących społeczności mundurowe. Uczestnicy podkreślali wartość tej inicjatywy i głęboką więź, jaka łączy ich podczas takich wydarzeń.
***
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa – pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.
Napisz komentarz
Komentarze