Obchody uświetniła obecność Kompanii Honorowej wystawionej przez 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej. Nie zabrakło modlitwy za poległych, okolicznościowych przemówień oraz apelu pamięci. Oddano również salwę honorową i złożono symboliczne wieńce i wiązanki przed Pomnikiem Poległych na Polu Chwały w latach 1939-1945. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu tomaszowskiego, radni, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, związków, organizacji politycznych i społecznych, przedstawiciele mediów i duchowieństwa, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod obeliskiem płk Stanisława Hojnowskiego i żołnierzy poległych w obronie Tomaszowa Mazowieckiego zlokalizowanym przy ul. Warszawskiej.
Wojna obronna Polski z 1939 roku była pierwszą kampanią II wojny światowej. Trwała od 1 września do 6 października. Pierwszym miastem, na które spadły niemieckie bomby był Wieluń. Historycznymi symbolami ataku Niemiec we wrześniu 1939 roku było uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, rozpoczęte o godzinie 4.45 strzałami pancernika „Schleswig-Holstein” oraz obrona Poczty Polskiej w Gdańsku.
Na Tomaszów Mazowiecki pierwsze niemieckie bomby spadły 1 września między 5 a 6 rano (ul. Zgorzelicka, Krzyżowa i Wieczność - dzisiejsza Słowackiego). 6 września Niemcy zaatakowali dwoma dywizjami pancernymi. Obroną miasta dowodził płk Stanisław Hojnowski, dowódca 45 Pułku Strzelców Kresowych, który poległ w walce. Niemcy zajęli Tomaszów rankiem 7 września. W walkach z Wehrmachtem zginęło około 66 000 polskich żołnierzy i oficerów, 134 000 zostało rannych, a około 420 000 dostało się do niewoli.
Do 28 września broniła się Warszawa, do 29 września Modlin, 2 października broń złożyli obrońcy Helu. 6 października, po ostatniej bitwie kampanii – bitwie pod Kockiem złożyły broń oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga.
Napisz komentarz
Komentarze