Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Bezdomność w Tomaszowie. Zrządzenie losu, czy świadomy wybór

W roku 2016 pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zajmowali się 130 osobami bezdomnymi. Wśród nich było 5 kobiet. Jak na miasto wielkości Tomaszowa Mazowieckiego nie jest to wcale liczba mała. Nieliczni to bezdomni z wyboru. Większość z nich ma problemy z nadużywaniem alkoholu. Po alkoholu nie mogą skorzystać z noclegowni.

To, co pod koniec ubiegłego wieku wydawało nam się jedynie czymś, co nas nigdy nie spotka, stało się faktem. Bezdomność spotykamy na każdym kroku. Wystarczy spacer do któregoś z supermarketów, by natknąć się na osobę bezdomną. Latem i w ciepłe dni koczują na ławkach w parkach i przy głównych ulicach miasta. Noce spędzają w pustostanach albo w altankach na działkach letniskowych. Nierzadko nocują na klatkach schodowych lub piwnicach bloków, w których niegdyś mieszkali.

 

- Każdego dnia zjawia się na naszej klatce schodowej pan, który miał tu kiedyś mieszkanie. Czasem przyprowadza kolegów. Piją alkohol. Często głośno się zachowują,. Telefonujmy na policję i straż miejską. Niby ich zabierają, ale po pół godzinie są już z powrotem - opowiada lokatorka jednego z bloków przy ulicy Niskiej.

 

 

Według informacji  posiadanych przez tomaszowską Policję, osoby bezdomne przebywają często m.in. w budynku po byłej łaźni przy ul. Tkackiej, na działkach przy ul. Fabrycznej – Legionów, parku Bulwary oraz na terenach po byłym zakładzie Mazovia, mleczarni i Wistomu,  w przejściu  między  ul. Polną  Św. Antoniego.  Lista miejsc jest bardzo długa.

 

Tomaszowska Straż Miejska w ubiegłym roku podejmowała blisko 800 interwencji związanych z osobami bezdomnymi. 22 z nich zakończono wezwaniem Pogotowia Ratunkowego. W 72 przypadkach bezdomnych przewieziono do ogrzewalni. 15 interwencji przekazano do Komendy Powiatowej  Policji.  Najczęściej jednak osoby bezdomne po rozbudzeniu i przeprowadzeniu rozmowy z patrolem, odmawiały wszelkiej pomocy po czym o własnych siłach oddalały się z miejsca interwencji. 

 

Na terenie miasta działa od kilkunastu lat schronisko dla bezdomnych mężczyzn prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Tomaszowie Mazowieckim. Zlokalizowane jest przy ul. Luboszewskiej 71. Schronisko finansowane jest m.in. z dotacji pochodzących z budżetu miasta.  Placówka dysponuje 30 miejscami. W roku 2016 z jej pomocy skorzystały 62 osoby w tym 2 kobiety.

 

[reklama2]

 

Każdy bezdomny przebywający w Schronisku otrzymuje 3 posiłki dziennie, łóżko z pościelą i szafkę na rzeczy osobiste. Bezdomni korzystają z kąpieli i prania rzeczy osobistych. Podopieczni mogli także liczyć na pomoc rzeczową w formie odzieży, bielizny czy butów, a także na pomoc w odtwarzaniu dokumentów osobistych.

 

Obok schroniska funkcjonuje też w okresie zimowym czynna całą dobę ogrzewalnia. Prowadzona jest również przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło. W ubiegłym roku korzystać z niej można było od stycznia do marca i ponownie od listopada do grudnia. Ze  wsparcia ogrzewalni korzystało do 84 osób w przedziale wiekowym 20-69 lat (w tym 6 kobiet), wszystkie z problemem alkoholowym. Koszt utrzymania obiektu w 2016 roku to kwota  50 460,00  zł.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia też pomoc w uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności, odtworzenia dokumentów osobistych,  finansowej, informacyjnej w sprawach lokalowych oraz w uzyskaniu prawa do świadczeń zdrowotnych lub miejsca w zakładzie opiekuńczo -  pielęgnacyjnym i domach pomocy społecznej.

 

Sporym problemem jest integracja społeczna. Z pomocy psychologa skorzystały w ciągu roku tylko 2 osoby. Z trzema zostały podpisane kontrakty socjalne na prace społeczno- użyteczne. W szkoleniach zawodowych i warsztatach uczestniczyły 2 osoby, a 3 bezdomnych podniosło kwalifikacje w ramach ofert PUP. 1 osoba była objęta indywidualnym Programem Wychodzenia z Bezdomności i korzystała  z Mieszkania Readaptacyjnego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Witold BÓG 13.08.2018 12:38
Będzie smród i brud a jak pachnącym lwom nie pasi mają problem będą z czyścichami na talerzu. Myć się nie będę wychodzić za mąż też na talerz i do pracy też. Po co ślub, prawo, matematyka jak i tak to się sypie ludzie nie trzymają się zasad. Prawo i matme obalamy od dziś materia z niczego. A autobusy śmierdzące a jak nie to zostaną puste i o zapachu świeżości bryzy morskiej. Policją nie straszcie też mam znajomości. Dajcie żyć innym po swojemu.

kiki 13.04.2017 15:32
Pijaństwo a w konsekwencji bezdomność jest zmorą miasta. Chlubą Tomaszowa byłoby rozwiązanie tego problemu.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama