Rodzaje ubezpieczeń ciągników rolniczych
W Polsce właściciele ciągników rolniczych mają obowiązek wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Istnieją dwa główne rodzaje polis:
- Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) – podstawowa, wymagana prawem polisa. Ochrona obejmuje sytuacje, w których ciągnik rolniczy powoduje szkody osobowe, materialne lub w mieniu osób trzecich podczas użytkowania pojazdu, zarówno w ruchu drogowym, jak i w trakcie pracy na polu.
- Ubezpieczenie AC (autocasco) – chociaż nie jest obowiązkowe, to cieszy się dużą popularnością. AC zapewnia ochronę samej maszyny rolniczej. W przypadku uszkodzeń, kradzieży czy zniszczenia ciągnika, właściciel może liczyć na odszkodowanie z AC.
Jakie konsekwencje grożą za brak ubezpieczenia OC ciągnika rolniczego?
Wiesz już, że ubezpieczenie ciągnika rolniczego jest obowiązkowe. W związku z tym brak ważnej polisy wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Jakimi? Przede wszystkim jest to problem z rejestracją maszyny rolniczej, a co za tym idzie – dopuszczeniem ciągnika do ruchu po drogach publicznych.
Kolejnym i jednocześnie najpoważniejszym zagrożeniem jest kara finansowa. Za brak polisy OC ciągnika rolniczego właściciel pojazdu może zostać ukarany grzywną, której wysokość zależy od długości okresu, w którym pojazd nie był objęty ubezpieczeniem.
Co więcej, w przypadku spowodowania wypadku lub szkody przez ciągnik rolniczy, który nie ma ważnego ubezpieczenia OC, właściciel będzie zmuszony do pokrycia kosztów naprawy, a także wszelkich roszczeń osób poszkodowanych z własnej kieszeni. Jeśli osoba odpowiedzialna za szkodę nie ma ubezpieczenia, wszelkie koszty są jej ciężarem.
Brak OC również oznacza, że właściciel ciągnika rolniczego ponosi pełną odpowiedzialność majątkową za wyrządzone szkody osobowe. W przypadku dużych wypadków, w tym uszkodzeń mienia czy obrażeń ciała, kwoty odszkodowań mogą być bardzo wysokie i przekroczyć możliwości finansowe właściciela ciągnika.
Napisz komentarz
Komentarze