Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 19:12
Reklama
Reklama

Onkolodzy: zdecydowaną większość dzieci z chorobami nowotworowymi daje się wyleczyć

Reklama
Zdecydowaną większość nowotworów u dzieci daje się obecnie wyleczyć, ale ważnym kryterium w leczeniu jest często czas. Rodzice i lekarze rodzinni powinni być czujni i reagować w sytuacjach, które taką chorobę mogą sugerować - podkreślają lekarze z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Z okazji tego dnia, obchodzonego co roku 5 lutego, baloniki z życzeniami wypuściły w czwartek w Białymstoku w niebo rodziny małych pacjentów, ich przyjaciele, wolontariusze.

Reklama

"Aby rodzina była zdrowa", "Chcę do domu" - takie m.in życzenia znalazły się na balonikach. Były też marzenia o wycieczkach. W niebo wzbiły się też baloniki z imionami dzieci, którym walki z chorobą nie udało się wygrać.

Życzenia napisały dzieci, mali pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku. Akcję zorganizowała współpracująca z kliniką Fundacją Pomóż Im. Fundacja prowadzi też m.in. domowe hospicjum dla dzieci.

Onkolog dziecięcy, zastępca kierownika tej kliniki prof. Katarzyna Muszyńska-Rosłan i jednocześnie przewodnicząca rady Fundacji Pomóż Im, powiedziała PAP, że dzień dziecka z chorobą nowotworową na całym świecie służy wsparciu chorych i ich rodzin, ale też szerokiej edukacji i podnoszenie świadomości społecznej.

"To zwiększenie świadomości nie tylko jeśli chodzi o nas, onkologów dziecięcych - bo my dużo rzeczy wiemy. Natomiast chodzi o zwrócenie uwagi również tym, którzy organizują i finansują służbę zdrowia na to, że ten problem istnieje, mimo że się mówi, że to są choroby rzadkie - bo tak pewnie jest. Ale na tyle ważkie, że mając tak dobre wyniki leczenia, ale jednak nie 100 proc. trzeba pamiętać o tym, że ta dziedzina medycyny wymaga bezwzględnie wsparcia finansowego po to, żebyśmy mieli 100 proc. wyleczeń" - powiedziała prof. Muszyńska-Rosłan.

Z danych onkologów dziecięcych wynika, że każdego roku około 1-1,3 tys. kolejnych dzieci w Polsce słyszy diagnozę choroby onkologicznej. Ta liczba mniej więcej utrzymuje się na tym samym poziomie, ale zmieniają się rodzaje dominujących w danym roku nowotworów, choć bezwzględnie najwięcej jest białaczki i to się nie zmienia.

Udaje się wyleczyć ok. 80 proc. małych pacjentów onkologicznych. "Ale oczywiście zależy to od stadium zaawansowania, od rodzaju rozpoznania, od wieku dziecka, od wielu innych czynników" - powiedziała Muszyńska-Rosłan. Dodała, że w przypadku np. białaczki udaje się wyleczyć 90 proc. pacjentów.

Onkolodzy apelują przy okazji do lekarzy rodzinnych o zachowanie tzw. czujności onkologicznej i reagowanie w sytuacjach, gdy np. dziecko nie reaguje na podane mu leczenie, są wątpliwości. "Onkologia niestety dotyka też dzieci i w ich codziennej praktyce warto pamiętać, że pacjent, który się nie układa diagnostycznie, terapeutycznie, nie odpowiada na pomysł leczenia - może warto pomyśleć, skierować go na jakieś badania, pomyśleć o tym, że może się wydarzyć choroba nowotworowa" - zaznaczyła prof. Muszyńska-Rosłan.

Zaapelowała także do rodziców, aby zwracali uwagę na np. guzy czy stwardnienia na skórze u dziecka, asymetrie, natychmiast zgłaszali się do np. lekarza rodzinnego. Dodała, że chodzi też o to, aby uczulić rodziców, aby nie bali się skierowania do onkologa dziecięcego. "Dlatego, że naszym zadaniem jest wykluczyć chorobę nowotworową i tak robimy w 90 proc. przypadków dzieci, które są do nas kierowane do poradni, ale żebyśmy wychwycili ten maleńki odsetek dzieci, u których jednak rozwinęła się taka choroba, to warto zgłosić się" - podkreśliła profesor.

Klinika onkologii i hematologii w UDSK jest jedyną taką w Podlaskiem. Co roku trafiło niej ok. 30 nowych pacjentów, cały czas ma pod opieką pacjentów po leczeniu, dzieci kontynuujące leczenie. Od stycznia do kliniki trafiło sześcioro nowych chorych.(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama