Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 14:43
Reklama
Reklama

Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą

W minionym tygodniu odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Edukacji oraz Komisji Zdrowia Rady Powiatu Tomaszowskiego. Zaproszono na nie przedstawicieli policji, szkół ponadgimnazjalnych, pedagogów, poradni pedagogiczno - psychologicznej, Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, oraz instytucji zajmujących się zwalczaniem narkomanii. Dyskutowano o możliwościach wykorzystania testerów narkotycznych w codziennej pracy placówek oświatowych, podległych powiatowi.

Temat zakupu testerów antynarkotykowych wywołany został przez władze miasta, które niedawno zakupiły je do wykorzystania w podległych sobie gimnazjach. Radni powiatowi chcieliby aby wyposażono w nie także szkoły "średnie". Pytano o koszty i możliwość sfinansowania zakupu ze środków pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Pojawiło się także pytanie o możliwości prawna dokonywania testów w przypadku uczniów pełnoletnich oraz niepełnoletnich.

 

Nadkomisarz Aleksander Łazowski krótko przedstawił działalność tomaszowskiej Komendy Powiatowej Policji  w zakresie zwalczania przestępstw narkotykowych oraz profilaktyki, realizowanej przez Zespół ds. nieletnich.

 

[reklama2]

 

- Skala zjawiska jest stosunkowo dużo, chociaż w skali całego kraju przesuwa się ona w stronę "dopalaczy". Będące do dyspozycji testery niestety nie są w stanie wykryć wszystkich dostępnych na rynku substancji. To kolejny problem. Dlatego uważamy, że najważniejsza jest jednak profilaktyka - mówił przedstawiciel KPP, podkreślając, że większość szkół posiada własne programy profilaktyczne, konsultowane z rodzicami oraz pisemne zgody rodziców na przeprowadzanie badań testerami.

 

Policja wkracza do szkół głównie wtedy, kiedy dochodzi do przestępstwa. Nadkomisarz odpowiadał także na pytanie dotyczące możliwości wykorzystania psów szkolonych do poszukiwania narkotyków. Według nadkomisarza liczba osób stale zażywających narkotyków w naszym powiecie może sięgać kilkuset osób.

 

- Do naszej Fundacji przyjęliśmy w ubiegłym roku ok. 280 osób. Można powiedzieć, że wśród osób młodszych dominują dopalacze a wśród starszych marihuana i amfetamina. Poważnym problemem jest też alkohol - wyjaśniała Aneta Markiewicz z Fundacji Arka Nadziei.

 

 

O programach przeciwdziałania narkomanii, jakie co roku przygotowuje Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim opowiadała dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, Wanda Rybak. Działania profilaktyczne kierowane są do coraz młodszych osób. Obniża się bowiem granica alkoholowej inicjacji wśród dzieci w wieku szkolnym. Dyrektor podkreślała, że trudno jest uzyskać konkretne dane liczbowe dotyczące małoletnich osób używających alkoholu. Informacje pochodzące od służby zdrowia mówią jedynie o przypadkach zatrucia substancjami toksycznymi.

 

Przy okazji spotkania okazało się, że Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego nie posiada żadnych danych dotyczących narkomanii w podległych mu placówkach oświatowych. Więcej do powiedzenia natomiast mieli pedagodzy szkolni, którzy podzielili się własnymi doświadczeniami z pracy w szkołach. Część z nich twierdziła, że nie ma właściwie ani jednej klasy, w której nie znalazłby się ktoś zażywający lub mający za sobą próby zażywania środków odurzających.

 

- Głównym problemem jest alkohol. Uczniowie piją. Przede wszystkim jest to picie weekendowe. Mamy też osoby przebywające w ośrodkach odwykowych. Narkotesty w szkołach są jednak bardzo potrzebne. Przeprowadzamy je często na prośbę rodziców. Bada się także uczniów mających problemy, opuszczających zajęcia, czy mających problemy w nauce. Testów jednak brakuje, ponieważ nie ma ich za kupować. Część zakupów finansowana jest z pieniędzy Rad Rodziców. Każda szkoła radzi sobie w sposób indywidualny i brak jest rozwiązań systemowych - podkreślają i zwracają uwagę na mechanizm "wypierania" występujący u niektórych rodziców.

 

- Może warto pomyśleć o stworzeniu ogólnomiejskiego i skoordynowanego programu, dzięki któremu zwiększylibyśmy dostępność do testów antynarkotykowych we wszystkich placówkach szkolnych - mówił przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.

 

Jeden test, o którym rozmawiano to koszt ok. 20 złotych. Czy to dużo, czy mało to jest to kwestia subiektywnej oceny. Faktem jest natomiast, że z problemem używania narkotyków borykają się wszystkie tomaszowskie szkoły. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomuś 12.02.2017 12:56
PORZUCONA PRZYSTAŃ OSIR. kto zajmie się przystanią bobry znów atakują szkoda tych drzew nad brzegiem ludzie weście się do pracy miasto wam płaci

Marta 12.02.2017 12:05
Szanowna redakcjo. Ponieważ nie odpisujecie na @ zatem tutaj muszę napisać. Codziennie wchodzę na tę stronę I czytam wszystkie interesujące mnie artykuły. Często wzbudzające emocje I szacunek że zajmujecie się sprawami, ktore przez innych zostały komoletnie zapomniane. Równie często pojawiają się bardzo wzruszające artykuły, szczególnie poruszają jeżeli dotyczą ludzkiej krzywdy czy choroby. Tak właśnie poruszył mnie temat małej Julitki, która można powiedzieć wyrwana z ramion śmierci walczy dzielnie o zdrowie. Redakcja rownież w tym artykule prosi o pomoc dla dziewczynki gdyż leczenie jest kosztowne. Wysłałam do redakcji email z propozycją udzielenia konkretnej pomocy dla Julitki I.....bardzo się rozczarowałam. Poczułam się jak gdyby te artykuły były pisane aby na "sztukę" i dalej, szybko następny. Do dzisiejszego dnia nie dostałam żadnej odpowiedzi na moj email. Jesrem rozczarowana i odebrałam to że to tylko pisanie nie ma co się zagłębiać w temat. Tylko czy faktycznie o to chodzi w dziennikarstwie???

12.02.2017 12:24
Nie na wszystkie maile odpowiadamy. Są dni, kiedy otrzymujemy ich kilkadziesiąt, a bywa, że więcej. Nie sposób odpisać na każdy. Niektóre publikujemy, jako punkt wyjścia do jakiejś dyskusji. Część przekazujemy osobom zainteresowanym. W tym konkretnym przypadku, zrobiliśmy wszystko, co należało zrobić. Co do pisania artykułów na sztukę... Cóż, można mieć i taką opinię. Tyle, że przygotowanie niektórych z nich zajmuje od kilku do kilkunastu godzin pracy. Może warto też mieć to na względzie. Nie wyręczymy natomiast wszystkich we wszystkim. Nie zastąpimy lekarzy, pielęgniarek, sądów, policji, instytucji pomocowych, urzędników, ale też osobistego zaangażowania zwykłych obywateli. Podsumowując: róbmy swoje. Cieszy nas deklaracja pomocy, ale proszę pamiętać, że my jedynie prezentujemy obraz otaczającego nas świata i to jest nasz udział w procesie jego naprawy.

12.02.2017 12:26
I jeszcze jedno. W podobnych przypadkach, zawsze zadaję sobie pytanie: czy kogoś nie urażę. Prośba artykułowana w wywiadzie dotyczyła wsparcia rehabilitacji dziecka, a nie przekazania ubrań czy zabawek.

LSPR24 13.02.2017 13:25
Przeczytałem pani wypowiedz wczoraj - pomyślałem, trochę ochłonę, przeczytam jutro. No i znowu czytam teraz i nadal mam to samo pytanie co wczoraj. Czego Pani oczekuje? Niech sobie pani zatelefonuje rodziców Julity i pomaga im bezpośrednio, a nie wali pani żale do ludzi którzy informują. Wydaje mi się, że nie ma pani kto drażnić myszki, niż rzeczywiście chce pani komuś pomóc.

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama