Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 22:04
Reklama

Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą

W minionym tygodniu odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Edukacji oraz Komisji Zdrowia Rady Powiatu Tomaszowskiego. Zaproszono na nie przedstawicieli policji, szkół ponadgimnazjalnych, pedagogów, poradni pedagogiczno - psychologicznej, Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, oraz instytucji zajmujących się zwalczaniem narkomanii. Dyskutowano o możliwościach wykorzystania testerów narkotycznych w codziennej pracy placówek oświatowych, podległych powiatowi.

Temat zakupu testerów antynarkotykowych wywołany został przez władze miasta, które niedawno zakupiły je do wykorzystania w podległych sobie gimnazjach. Radni powiatowi chcieliby aby wyposażono w nie także szkoły "średnie". Pytano o koszty i możliwość sfinansowania zakupu ze środków pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Pojawiło się także pytanie o możliwości prawna dokonywania testów w przypadku uczniów pełnoletnich oraz niepełnoletnich.

Reklama

 

Nadkomisarz Aleksander Łazowski krótko przedstawił działalność tomaszowskiej Komendy Powiatowej Policji  w zakresie zwalczania przestępstw narkotykowych oraz profilaktyki, realizowanej przez Zespół ds. nieletnich.

 

[reklama2]

 

- Skala zjawiska jest stosunkowo dużo, chociaż w skali całego kraju przesuwa się ona w stronę "dopalaczy". Będące do dyspozycji testery niestety nie są w stanie wykryć wszystkich dostępnych na rynku substancji. To kolejny problem. Dlatego uważamy, że najważniejsza jest jednak profilaktyka - mówił przedstawiciel KPP, podkreślając, że większość szkół posiada własne programy profilaktyczne, konsultowane z rodzicami oraz pisemne zgody rodziców na przeprowadzanie badań testerami.

 

Policja wkracza do szkół głównie wtedy, kiedy dochodzi do przestępstwa. Nadkomisarz odpowiadał także na pytanie dotyczące możliwości wykorzystania psów szkolonych do poszukiwania narkotyków. Według nadkomisarza liczba osób stale zażywających narkotyków w naszym powiecie może sięgać kilkuset osób.

 

- Do naszej Fundacji przyjęliśmy w ubiegłym roku ok. 280 osób. Można powiedzieć, że wśród osób młodszych dominują dopalacze a wśród starszych marihuana i amfetamina. Poważnym problemem jest też alkohol - wyjaśniała Aneta Markiewicz z Fundacji Arka Nadziei.

 

 

O programach przeciwdziałania narkomanii, jakie co roku przygotowuje Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim opowiadała dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, Wanda Rybak. Działania profilaktyczne kierowane są do coraz młodszych osób. Obniża się bowiem granica alkoholowej inicjacji wśród dzieci w wieku szkolnym. Dyrektor podkreślała, że trudno jest uzyskać konkretne dane liczbowe dotyczące małoletnich osób używających alkoholu. Informacje pochodzące od służby zdrowia mówią jedynie o przypadkach zatrucia substancjami toksycznymi.

 

Przy okazji spotkania okazało się, że Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego nie posiada żadnych danych dotyczących narkomanii w podległych mu placówkach oświatowych. Więcej do powiedzenia natomiast mieli pedagodzy szkolni, którzy podzielili się własnymi doświadczeniami z pracy w szkołach. Część z nich twierdziła, że nie ma właściwie ani jednej klasy, w której nie znalazłby się ktoś zażywający lub mający za sobą próby zażywania środków odurzających.

 

- Głównym problemem jest alkohol. Uczniowie piją. Przede wszystkim jest to picie weekendowe. Mamy też osoby przebywające w ośrodkach odwykowych. Narkotesty w szkołach są jednak bardzo potrzebne. Przeprowadzamy je często na prośbę rodziców. Bada się także uczniów mających problemy, opuszczających zajęcia, czy mających problemy w nauce. Testów jednak brakuje, ponieważ nie ma ich za kupować. Część zakupów finansowana jest z pieniędzy Rad Rodziców. Każda szkoła radzi sobie w sposób indywidualny i brak jest rozwiązań systemowych - podkreślają i zwracają uwagę na mechanizm "wypierania" występujący u niektórych rodziców.

 

- Może warto pomyśleć o stworzeniu ogólnomiejskiego i skoordynowanego programu, dzięki któremu zwiększylibyśmy dostępność do testów antynarkotykowych we wszystkich placówkach szkolnych - mówił przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.

 

Jeden test, o którym rozmawiano to koszt ok. 20 złotych. Czy to dużo, czy mało to jest to kwestia subiektywnej oceny. Faktem jest natomiast, że z problemem używania narkotyków borykają się wszystkie tomaszowskie szkoły. 


Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą

Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą

Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą

Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą

Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą

Potrzebne, choć problemu nie rozwiążą


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomuś 12.02.2017 12:56
PORZUCONA PRZYSTAŃ OSIR. kto zajmie się przystanią bobry znów atakują szkoda tych drzew nad brzegiem ludzie weście się do pracy miasto wam płaci

Reklama
Marta 12.02.2017 12:05
Szanowna redakcjo. Ponieważ nie odpisujecie na @ zatem tutaj muszę napisać. Codziennie wchodzę na tę stronę I czytam wszystkie interesujące mnie artykuły. Często wzbudzające emocje I szacunek że zajmujecie się sprawami, ktore przez innych zostały komoletnie zapomniane. Równie często pojawiają się bardzo wzruszające artykuły, szczególnie poruszają jeżeli dotyczą ludzkiej krzywdy czy choroby. Tak właśnie poruszył mnie temat małej Julitki, która można powiedzieć wyrwana z ramion śmierci walczy dzielnie o zdrowie. Redakcja rownież w tym artykule prosi o pomoc dla dziewczynki gdyż leczenie jest kosztowne. Wysłałam do redakcji email z propozycją udzielenia konkretnej pomocy dla Julitki I.....bardzo się rozczarowałam. Poczułam się jak gdyby te artykuły były pisane aby na "sztukę" i dalej, szybko następny. Do dzisiejszego dnia nie dostałam żadnej odpowiedzi na moj email. Jesrem rozczarowana i odebrałam to że to tylko pisanie nie ma co się zagłębiać w temat. Tylko czy faktycznie o to chodzi w dziennikarstwie???

12.02.2017 12:24
Nie na wszystkie maile odpowiadamy. Są dni, kiedy otrzymujemy ich kilkadziesiąt, a bywa, że więcej. Nie sposób odpisać na każdy. Niektóre publikujemy, jako punkt wyjścia do jakiejś dyskusji. Część przekazujemy osobom zainteresowanym. W tym konkretnym przypadku, zrobiliśmy wszystko, co należało zrobić. Co do pisania artykułów na sztukę... Cóż, można mieć i taką opinię. Tyle, że przygotowanie niektórych z nich zajmuje od kilku do kilkunastu godzin pracy. Może warto też mieć to na względzie. Nie wyręczymy natomiast wszystkich we wszystkim. Nie zastąpimy lekarzy, pielęgniarek, sądów, policji, instytucji pomocowych, urzędników, ale też osobistego zaangażowania zwykłych obywateli. Podsumowując: róbmy swoje. Cieszy nas deklaracja pomocy, ale proszę pamiętać, że my jedynie prezentujemy obraz otaczającego nas świata i to jest nasz udział w procesie jego naprawy.

12.02.2017 12:26
I jeszcze jedno. W podobnych przypadkach, zawsze zadaję sobie pytanie: czy kogoś nie urażę. Prośba artykułowana w wywiadzie dotyczyła wsparcia rehabilitacji dziecka, a nie przekazania ubrań czy zabawek.

LSPR24 13.02.2017 13:25
Przeczytałem pani wypowiedz wczoraj - pomyślałem, trochę ochłonę, przeczytam jutro. No i znowu czytam teraz i nadal mam to samo pytanie co wczoraj. Czego Pani oczekuje? Niech sobie pani zatelefonuje rodziców Julity i pomaga im bezpośrednio, a nie wali pani żale do ludzi którzy informują. Wydaje mi się, że nie ma pani kto drażnić myszki, niż rzeczywiście chce pani komuś pomóc.

Opinie

Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Decyzja Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) jest niezwykle istotna dla osób, które ubiegają się o świadczenie wspierające. Niestety, zdarza się, że orzeczenie nie odzwierciedla rzeczywistego stanu zdrowia wnioskodawcy lub nie uwzględnia istotnych aspektów jego funkcjonowania. W takiej sytuacji warto rozważyć odwołanie. Jakie są przesłanki do podjęcia takiego kroku i jak skutecznie przygotować swoje argumenty? Podpowiadamy!Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:36Liczba komentarzy artykułu: 2
Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

W dzisiejszym świecie, gdzie przepisy prawne i regulacje wpływają na niemal każdą dziedzinę życia, niektóre branże wymagają szczególnej uwagi ze względu na ich wpływ na zdrowie publiczne, środowisko czy bezpieczeństwo. W Polsce istnieje wiele sektorów, które są ściśle regulowane przez prawo. W poniższym artykule przyjrzymy się czterem najbardziej uregulowanym branżom.Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:32
Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

64 nowych żołnierzy przekroczyło bramę 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W ciągu najbliższych szesnastu dni będą odbywać intensywne szkolenie, które przygotuje ich do roli pełnoprawnych żołnierzy. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga złożona na sztandar 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Data dodania artykułu: 30.03.2025 16:11
Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Edek z fabryki kredekTreść komentarza: Staroście powyłaziła koszula z rękawów marynarki...wziąwszy pod uwagę że on ma krótkie łapki...to zastanawiam się jak krótka jest ta marynarka??...a może to jest marynarka naszego "dzieciątka - posła " witczaka ??...oni ostatnio żyją w symbiozie?Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ja stosuję ksywkę, zaczynającą się na "A". Więc podejrzewam, że ty, prostaku o mnie piszesz. Dlatego, pozwolę sobie na parę refleksji. Pierwsza sprawa: dlaczego sądzisz prostaku, że ja jestem prostakiem i hejterem?! Druga sprawa: dlaczego sądzisz prostaku, że poziom mojej głupoty i chamstwa przebił sufit ?! Czy na prawdę uważasz, ćwoku, że wszyscy, którzy mają inne poglądy od twoich poglądów to są debile - co ?! Podejrzewam, a nawet jestem pewien, że ty, kmiotku, jesteś wielbicielem towarzysza lenina i innych towarzyszy z tego areopagu czerwonych baronów. Bolą moje wpisy - co, ćwoku ?! I dobrze, że bolą - ćwoku!!! I o to mi chodziło - ćwoku!!!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: Żona generałaTreść komentarza: Ja bym poszedł dalej. Mechanik silników okrętów podwodnych. Mamy Pilicę, mamy Zalew Sulejowski, mogliby kręcić śruby pod wodą ... Tak jak Samochodówka, kupiła 400 regałów, aby szkolić inwentaryzatorów :-))Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Mistrzu (wypadałoby napisać: mistrzu pingpongowej piłeczki): jak dokładnie prześledzimy (z dokładnością do daty i minuty wpisu) te Twoje wpisy, to wychodzi, że te Twoje dwa pierwsze wpisy (31.03.2025 18:22 i 01.04.2025 07:41) świadczą o tym, że Ty, mój dotychczasowy sprzymierzeńcu, dokładnie wiedziałeś poprzedniego dnia, co piszesz. Moja drobna uwaga: rzeczywistość ZAWSZE wychodzi wtedy, kiedy my tego nie chcemy. I to jest bardzo dobre zjawisko....Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Na zdjęciu powyżej widzę m.innymi brzuchatego i bezmózgiego starostę i sługusa wobec tego bezmózgiego starosty, czyli dyrektora szkoły. Natomiast nie widzę tego członka zarządu, który jest wymieniany w materiale powyżej. W tym materiale powyżej nie ma wzmianki o tym, że tam był ten bezmózgi starosta. Więc pytam: kto tutaj leci w kulki: ten portal, czy może Autor tego materiału powyżej, który nie miał odwagi, aby się podpisać. Panie Adminie: zaczynacie iść na dno wzorem tvn24.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: GTreść komentarza: Cudowna informacja! Wielkie gratulacje i serca dla ks. G. Chirka, 🏆💖 oraz osób, które zrozumiały cel tej wyjątkowej (acz długoletniej) inicjatywy. Bo ona wynika z prawdziwych i życiowych potrzeb mieszkańców. Ona jest również ważniejsza niż tunele i obwodnice. Tak !!! Bo ludziom potrzebna jest stabilizacja i wsparcie w trudnych chwilach życia.... No cóż starzejemy się i chorujemy a często bywa tak, że nawet nie wiemy, jak bardzo nie zdołamy sobie pomóc... nawet przy wsparciu rodziny..... Wspierajmy Hospicjum -prosto, z serca -a chociażby zamiast kupować kwiaty na duże uroczystości wpłaćmy na TEN mądry cel.💚Źródło komentarza: Tomaszowskie Hospicjum stacjonarne z kontraktem z NFZ
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama