Pierwszego dnia dzieci zapoznały się z programem i regulaminem ferii. Następnie projektowały i wykonywały maski karnawałowe. Nie zabrakło również głośnego czytania książek o początkach karnawałowych zabaw. Dużą radość sprawiło najmłodszym wspólne eksperymentowanie. Dzieci obserwowały co dzieje się, kiedy do wody wrzucimy, np. sól, cukier, piasek czy kawę - które z substancji rozpuszczą się, a które osiądą na dnie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonanie wulkanu z octu i sody przez bibliotekarkę Monikę Kabzińską. W doświadczeniach pomogła również lektura: „Wiem i potrafię. Najlepsze eksperymenty” autorstwa Jolanty Pol.
Drugi dzień ferii upływa pod znaniem gier planszowych i nie tylko. Dzięki uprzejmości Klubu Miłośników Fantastyki „Elysium” nasi uczestnicy zajęć w bibliotece mogli zagrać w „Mafię”, „5 sekund”, czy „Ryby, raki i robaki” i inne planszówki oraz w gry Kinect, rebusy, łamigłówki.
Trzeci dzień spotkań zaplanowano pod znakiem zajęć plastycznych. Czytelniczka, Pani Lidia Borkowska, już nie pierwszy raz zapoznała najmłodszych z techniką guillingu. W pierwszym tygodniu ferii dzieci wykonały ozdobne kartki dla swoich Babć i Dziadków z okazji ich święta, zaś w drugim stworzą zakładki do książek. W tym dniu bibliotekarka Dorota Iwanicka przygotowała zajęcia na temat „Jestem bezpieczny w sieci”. Zajęcia rozpoczynają się od pogadanki na temat korzystania z Internetu. Dzieci zostają zapoznane z takimi pojęciami, jak: wyszukiwarka, strona internetowa, czy właśnie Internet. Wszystkie zagadnienia poparte były ciekawymi filmikami o omawianym temacie. Dla dzieci zostało również przygotowane zadanie, jak z nawału informacji w sieci nauczyć wybierać się te właściwe.
Czwarty dzień ferii rozpoczyna się od projekcji filmu pt. „Renifer Niko ratuje brata”- dzieci siedzą i oglądają bajkę na dużym ekranie, niczym w kinie. Po projekcji czeka na nie wspólna zabawa-bal karnawałowy. Do tego przydadzą się wcześniej wykonane maski. Tańce w rytm znanych przebojów nie mają końca.
Piąty dzień ferii jest czasem, na który wszyscy czekają. W tym dniu zaplanowane są warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim. Pod okiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych: Pana Aleksandra Kostanka i Pani Anny Kromoskiej-Pluty nasi uczestnicy ferii zimowych w bibliotece mają za zadanie wykonać trzy zadania: Po pierwsze: „Fajną babkę” – babę drożdżową według oryginalnej receptury Lucyny Ćwierczakiewiczowej, po drugie: „ Z ziemi włoskiej do polskiej” – zabagnione z malinami według oryginalnych receptur Paulea Tremo i Jana Szyttlera i trzecie: „Ochrzczona kawa po turecku nazywa się wiedenką” – kawę po wiedeńsku według oryginalnych zaleceń parzenia Jerzego Franciszka Kulczyckiego.
[reklama2]
W tych zajęciach pomagają dzieciom nauczyciele innych przedmiotów tejże szkoły oraz sami uczniowie. W pierwszym tygodniu, Pan Aleksander Kostanek rozpoczął zajęcia od przedstawienia dzieciom książek kucharskich i nie tylko, również wierszy nawiązujących do sztuki, jakim jest gotowanie. W końcu zajęcia noszą wdzięczną nazwę: warsztaty literacko - kulinarne „Smaczna literatura”. Dzieci zostały także zapoznane z niezwykłymi recepturami gastronomicznymi wspominanej Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Najmłodsi dowiedzieli się np., że szabaśnik to piec kaflowy. Mali kucharze obejrzeli też ciekawy pokaz slajdów o historii gotowania, o tym, że pierwszą książką kucharską w polskiej literaturze użytkowej jest „Compendium Ferculorum” Stanisława Czernieckiego wydaną w 1682 roku.
Po części teoretycznej przyszła kolej na praktykę. Pytaniom dzieci nie było końca. Zabawa w gotowanie przypadła uczestnikom ferii w bibliotece do gustu. Było sporo pracy, ale i dobrej zabawy. A obserwowanie rosnących drożdżowych przysmaków czy tworzenie deseru na długo zostanie w pamięci dzieci. Najmilszym momentem była degustacja potraw. Do krainy gotowania w drugim tygodniu ferii zabierze wyżej wymieniona Pani Anna Kromoska-Pluta. Po powrocie do oddziału miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów uczestnika „Ferii Zimowych z Biblioteką 2017”. Zaznaczyć należy, że uczestnicy ferii w bibliotece otrzymują poczęstunek ufundowany przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.
Serdecznie dziękujemy również naszym wolontariuszom Panu Piotrowi Długoszowi oraz uczennicom Gimnazjum nr 3: Wiktorii Kondejewskiej i Aleksandrze Krawczyk.
W czasie ferii odwiedziły bibliotekę również zorganizowane grupy, dzieci będące na zimowiskach w innych placówkach, ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz 14. Bibliotekarka Joanna Chojnacka prowadziła zaś zajęcia o Bolesławie Leśmianie w Miejskim Ośrodku Kultury. Jak widać praca w bibliotece jest niezwykle ciekawa, nie ma miejsca na nudę.
Napisz komentarz
Komentarze