W tym momencie możemy tylko bardzo przeprosić za powstałe utrudnienia. Jednak już niebawem o tego typu problemach zapomnimy. Nowe autobusy będą też wyposażone w szereg udogodnień, będzie można naładować w nich telefon czy skorzystać z wi-fi. Jednym z głównych celów inwestycji jest zwiększenie wykorzystywania transportu publicznego w naszym mieście. Realizacja projektu ma stworzyć w Tomaszowie Mazowieckim sprawny i bezpieczny system, o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniający standardy unijne w zakresie ochrony środowiska, konkurencyjny względem transportu indywidualnego. Mam nadzieję, że wielu z nas zostawi swoje auta w garażu i będzie korzystało z transportu zbiorowego.
Zakup nowego taboru połączymy z całkowitą przebudową bazy MZK. Będzie ona wyposażona w nowoczesną myjnie, stację diagnostyczną (z infrastruktury tej będą mogli korzystać również tomaszowianie), 6 punktów obsługi autobusów, pełne zaplecze socjalne. Planowany budynek będzie spełniał najbardziej restrykcyjne normy związane z ochroną środowiska – wyposażony będzie m.in. w system pozyskiwania wody deszczowej, używanej do mycia aut.
Planowane jest również przejście z ogrzewania olejowego na gazowe. Jednym z najważniejszych czynników determinujących rozwój miast jest transport, a moim celem jest wprowadzenie różnego rodzaju zachęt, priorytetów i ograniczeń, aby jak największa liczba podróżujących decydowała się na korzystanie z miejskiego transportu zbiorowego. Pierwszym krokiem było przygotowanie uchwały intencyjnej o zamiarze wprowadzenia dla mieszkańców płacących podatki w Tomaszowie Mazowieckim bezpłatnej komunikacji. Więcej pasażerów w autobusach, to mniej samochodów na drogach. Ale najważniejsze jest to, że nowe autobusy nie będą truły powietrza. Również ten problem przez ostatnie mrozy i bezwietrzną aurę się uwypuklił.
Nowe autobusy to tylko jedno z działań jakie podejmujemy w kierunku czystego powietrza, bo problem jest złożony. W dużym stopniu do zanieczyszczenia przykładają się właściciele domków jednorodzinnych. Nie każdy może sobie pozwolić na wymianę pieca, czy droższy opał. Często też węgiel, z którego korzystamy, pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy ostatnio nawoływani do bezwzględnego i surowego karania tych, którzy zadymiają otoczenie. Próżne ich prośby i starania, ponieważ uważam, że karanie to ostateczność.
Najpierw trzeba stworzyć odpowiednie warunki. Wielu ludzi z uwagi na swoją sytuację materialną, niestety zmuszonych jest do palenia tanim węglem czy innymi szkodliwymi materiałami, dostępnymi dziś powszechnie na rynku. O tym jak trudny jest to problem, świadczy skala jego występowania czyli praktycznie cały kraj. Nasze prace skupiamy na dalszej rozbudowie miejskich ciepłociągów i rozbudowie sieci gazowniczej w mieście (działania są już w toku).
[reklama2]
Jakiś czas temu ukazała się również informacja o tym, że polscy naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali specjalne elektrofiltry na kominy w domach jednorodzinnych. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej podjął już działania, aby takie urządzenia zamontować pilotażowo w Tomaszowie Mazowieckim. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy, która te urządzenia produkuje. Mamy nadzieję, że Tomaszów Mazowiecki będzie uczestniczył w pilotażowym testowaniu tych urządzeń. Pojawiają się już również programy zarówno rządowe jak i na poziomie wojewódzkim, do których będziemy aplikować, a są związane z dofinansowaniem wymiany kotłów grzewczych.
Teraz musimy nadrobić wieloletnie zaszłości. Jak słusznie zauważają dziennikarze, nie mamy na czym oprzeć swoich działań, bo do tej pory nikt nie przeprowadzał kompleksowych badań w zakresie czystości powietrza w poszczególnych częściach Tomaszowa. Na szczęście to zmieni się szybko, bo tego typu badania lada moment się rozpoczną. Zostaną przeprowadzone przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Co ważne, nie przewiduje by budżet miasta został tymi badaniami obciążony.
Napisz komentarz
Komentarze