[reklama2]
W dorosłym już życiu częściej zastanawiamy się: co powiedzą inni. Śmiałego występowania przed publicznością najlepiej uczyć się od najmłodszych lat.
Zajęcia teatralne adresowaliśmy dla uczniów szkół podstawowych. Spotkania odbywały się przez trzy dni 21-23 listopada w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Pierwszego dnia odwiedzili nas czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 6, drugiego dnia zawitała klasa piąta ze Szkoły Podstawowej nr 8, natomiast trzeciego dnia gościliśmy najmłodszych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (klasę zerową oraz uczniów z II klasy). Starszym dzieciom przybliżyliśmy historię teatru, czytając książkę pt. „Zabawa w teatr. Przedszkolne i szkolne inscenizacje”, natomiast młodsi usłyszeli historię o tym, jak to Bolek i Lolek próbowali swoich sił aktorskich w książce Macieja Wojtyszki pt. „Teatr”.
Odbyła się też dyskusja nad zawodem,jakim jest aktorstwo. Dzieci stwierdziły, że osoba występująca na scenie powinna być odważna, mieć dobrą pamięć i dykcję. Wymieniliśmy znanych aktorów, którzy pochodzą z naszego miasta, jak: bracia Cezary i Radosław Pazura, Izabela Kuna czy Joanna Trzepiecińska. Następnie przyszła kolej na pracę z rekwizytem. Szary papier okazał się niezwykle twórczym materiałem. Dzieci też znakomicie odegrały scenkę zatytułowaną „W bibliotece”. Pomogły nam w tym sympatyczne łyżki-pacynki: bibliotekarz Bibliotynek oraz dwóch czytelników, którzy przyszli do placówki wypożyczyć baśnie braci Grimm oraz Hansa Christiana Andersena.Nie zabrakło też miejsca na wspólna bajkę.
Uczestnicy zajęć mogli wybrać sobie jednego bohatera swojej historii: słonia, rybkę czy wiewiórkę. I jeden z trzech przedmiotów: orzech, wiklinowy kosz lub morską roślinność. I o tym dzieci układały swoje historie. Powstawały oryginalne opowieści. Później uczniowie szkół podstawowych wymyślili historię o czarnym psie i białym kocie, zwierzęta zamieniły się pewnego dnia kolorami oraz małej biedronce, co zgubiła kropki. Sprawdziliśmy również, czy dzieci czytają książki. Niektórym założyliśmy na głowy przepaski z rysunkiem danej postaci literackiej, dzieci naprowadzały swoich kolegów i koleżanki na właściwą odpowiedź.
W drugiej części zajęć najmłodsi wykonali z pudełek, rolek po papierze toaletowym, kolorowego papieru i bibuły: bohaterów ze znanych lektur, pomogły w tym zadaniu książki z naszego księgozbioru (odpowiednie dla każdej grupy wiekowej), które służyły za znakomitą ściągawkę w tworzeniu minispektaklów. Trzy dni teatralnych zajęć szybko minęły. Kto wie: może teatr zagości w naszej bibliotece na dobre.
W czasie zajęć wykorzystaliśmy jako dekorację makiety wykonane rok temu przez dzieci podczas „Ferii w Bibliotece”, najmłodsi pracowali wówczas pod okiem Pani Małgorzaty Skiby-Skibińskiej z Piotrkowa Trybunalskiego, współautorki książki dla najmłodszych o legendach Piotrkowa pt. „Diabły, czarty i czarownice. Legendy o Piotrkowie”.
Napisz komentarz
Komentarze