Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Może tu kiedyś dojedzie

Wielokrotnie na łamach naszego portalu wspominaliśmy jak ważne jest dobre połączenie Tomaszowa Mazowieckiego ze stolicą regionu. Z jednej strony zapewniłaby je nowy droga S74, z drugiej istotnym byłoby zapewnienie sprawnego przemieszczania się koleją.

[reklama2]

W grudniu ubiegłego roku zakończono I etap budowy systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA).  Z założenia miał on poprawić stan skomunikowania i jakości przewozów w regionie aglomeracji łódzkiej. Wydaje się, że cel ten udaje się osiągać. Niestety żadna z poprzednich tomaszowskich władz nie zadbała o to, by miasto do ŁKA przyłączyć.

 

W ramach projektu zakupiono 20 nowych pociągów elektrycznych, wyposażonych w dodatkowe wysuwane stopnie ułatwiające wejście do pojazdu, system klimatyzacji, interkom umożliwiający wezwanie obsługi oraz biletomaty. Wybudowano także zaplecze techniczne do obsługi tego taboru. W zakładanych terminach wybudowano i przebudowano łącznie 17 stacji i przystanków kolejowych, wyposażonych w ochronne wiaty, oświetlenie i systemy dla osób niepełnosprawnych.

 

W ramach projektu rewitalizowano także 12 km linii kolejowej na trasie Łódź Widzew-Zgierz. I etap budowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kosztował ponad 53o mln zł, z czego 72 proc. to wartość kupionego taboru kolejowego.  

 

Po niespełna roku funkcjonowania inwestycji przyjrzał się NIK. Kontrolerzy wskazują na kilka elementów wymagających poprawy. Zastrzeżenia dotyczą części infrastruktury oraz opóźnień we wprowadzaniu wspólnego biletu aglomeracyjnego ( brak porozumienia przewoźników) i  węzłów przesiadkowych.

 

Konieczne będzie też zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. Według NIK tylko częściowo udało się także osiągnąć skomunikowanie przystanków kolejowych Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z innymi środkami transportu publicznego. 

Inne niedociągnięcia to: brak na niektórych przystankach elementów zwiększających komfort i bezpieczeństwo podróżnych (monitoringu wizyjnego lub ochrony fizycznej obszarów przystanków kolejowych zlokalizowanych w miejscach odosobnionych), brak tablic i urządzeń informujących o przyjazdach, odjazdach i opóźnieniach pociągów, brak w bezpośrednim sąsiedztwie niektórych stacji kolejowych parkingów samochodowych dla pasażerów, którzy chcieliby skorzystać z transportu łączonego.

 

Za to z ankiet, jakie mieli możliwość wypełnić pasażerowi ŁKA, wynika, że są oni raczej zadowoleni. Wśród największych problemów podróżujący wskazywali niską częstość kursowania pociągów.  Wysoko oceniono komfort podróżowania.  95 proc. ankietowanych było zadowolonych byli z punktualności pociągów oraz z dostosowania składów i peronów do potrzeb osób niepełnosprawnych 

 

W planach samorządu wojewódzkiego na kolejne lata znajsują się, obok utrzymania uruchomionych wcześniej linii, uruchomienie przy wykorzystaniu środków UE kolejnych pociągów. Tym razem będą to składy kursujące na liniach: relacji Łódź - Piotrków Trybunalski/Radomsko, Łódź - Tomaszów Mazowiecki/Opoczno oraz połączenie Skierniewice - Łowicz - Kutno. Szacunkowy koszt inwestycji to 510 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kolejarz z TM 24.11.2016 23:47
Do Fana Kolei: Drogi Kolego.Nie tylko nad morze , ale i codziennie KM realizuja polaczenie na trasie Warszawa - Krakow przez Radom nasza linia 22 i przed Idzikowicami wjezdza na CMK. Swiadom jestem frekwencji na trasie od Drzewicy do Skierniewic jednak KM mogloby byc chodz wydluzone z Drzewicy do Tomaszowa. Mysle , ze gdyby wladze powiatow Tomaszowskiego i Opoczynskiego dogadaly sie to w sejmiku Lodzkim moze daloby sie uruchomic chodz kilka kursow dziennie. Co o tym sadzisz Kolego?

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 24.11.2016 15:07
To, że Tomaszów Mazowiecki nie ma połączenia ŁKD ze stolica regiony, powinni powiesić poprzednie władze miasta - jak mawiał Pyzdra - "za ziobro".

fan kolei 24.11.2016 15:45
Przyczyna jest chyba nieco inna. ŁKA nie posiadała na tyle pociągów, żeby jeździć do Tomaszowa. Teraz mają dokupić pociągów więc mają w planach rozszerzenie kierunków o Tomaszów, Piotrków i Radomsko.

kolejarz z tm 24.11.2016 00:38
L.K.A. jest przewidywana na trasie z Koluszek do Tomaszowa w rozkladzie na 2018 rok( od grudnia 2017) lub najpozniej od czerwca 2018 roku. Docelowo ma byc do Opoczna. Jednak tu musi byc spelniony warunek: elektryfikacja odcinka za zelaznym mostem do Opoczna. Owa elektryfikacja jest w planach do 2020 roku. Zapisane jest do w obecnej perspektywie unijnej Samorzadu Lodzkiego. Kolej aglomeracyjna do Tomaszowa ma kursowac od Lowicza poprzez Strykow,Lodz Widzew,Koluszki. Panie Mariuszu mam do Pana pytanie: czy jako radny moze Pan poruszyc temat na najblizszej sesji Rady Powiaru odnosnie wjazdu do Tomaszowa pociagow Kolei Mazowieckich? Owe pociagi docieraja do Drzewicy od strony Radomia linia kolejowa nr 22. Jak wiadomo PKP PLK modernizuja odcinek tej linii od Radzic do Radomia,ale w czerwcu 2017 roku do Drzewicy tor ma byc juz przejezdny.Przeciez pociagi KM moga kursowac od Drzewicy przez Tomaszow i Koluszki do Warszawy. Moze Pan zadac pytanie , ze Koleje Mazowieckie jezdza tylko po wojewodztwie Mazowieckim a Tomaszow jest w Lodzkim. Prawda. Tyle, ze pociagi naszego operatora kolejowego (LKA) kursuja rowniez na trasie Lodz Fabryczna- Warszawa Wschodnia. Dla nas Tomaszowian super gratka by byla moc dojechac w krotkim czasie do Wawy. Wiele osob z naszego miasta codziennie dojezdza do pracy tam. Nie wspominam tu juz o mieszkancach Drzewicy czy miejscowosci lezacych na trasie linii nr 22. Wiadomo Drzewica jest w powiecie Opoczynskim i nie ma Pan tam wplywu. Wielu podroznych ,glownie studentow pyta czesto na stacji u nas zawiadowce: dlaczego nie ma polaczenia z Tomaszowa do Radomia? Z powazaniem Panie Mariuszu Czytelnik

fan kolei 24.11.2016 12:16
Jesteś kolejarzem i tego nie wiesz? Wszystko rozbija się o dotacje. ŁKA jeździ do Warszawy bo to linia o bardzo dużym obłożeniu. ŁKA ma dotację z woj. łódzkiego na przejazdy do Skierniewic, a od Skierniewic do Warszawy i z Warszawy do Skierniewic to rzadko kiedy pociąg jedzie na mniej niż 100% obłożenia. Więc nawet bez dotacji ŁKA ma na tym odcinku zysk. Na odcinku między Skierniewicami a Drzewicą frekwencja nie byłaby zbyt duża i koleje Mazowieckie miałyby tu straty. Koleje Mazowieckie jeżdżą nawet w lato nad morze bo wtedy mają pełne obłożenie. Jeśli robią to torowisko do Radomia i będzie tam zwiększona szybkość pociągów to raczej po to, że są jakieś plany puszczenia pociągów. Mówi się że po remoncie jest możliwy pociąg Łódź-Lublin.

dwie sprawy 23.11.2016 23:36
Żeby to miało sens to muszą być w Tomaszowie rozwiązane dwie kwestie. Po pierwsze więcej autobusów MZK na dworzec i oczywiście w godzinach odjazdu pociągów. Jak dla mnie - jeśli autobus ma krańcówkę na dworcu to chyba jego głównym zadaniem jest dowieźć pasażerów na ten dworzec i powinien być skomunikowany z pociągami. Kiedyś chciałem dostać się na pociąg o 13:27 - jedzie na Łódź Widzew 39 minut, a kosztuje całe 7zł - tanio i szybko. Autobus nr 13 przyjeżdża na dworzec o 12:44 - czyli 45 minut czekania - więcej niż ma trwać sama podróż, a następny o 13:39 czyli 15 minut za późno. No i trzeba iść na BUS którym nie szczególnie lubię jeździć. Druga sprawa - parking na kilkadziesiąt samochodów, a na dworcu może z dziesięć teraz da radę stanąć.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama