[reklama2]
Kawalerzyści przez dwa tygodnie realizują zajęcia w ramach podwodnego szkolenia inżynieryjnego, doskonaląc swoje umiejętności m. in. w ćwiczeniach w wydobywaniu zatopionego sprzętu, rozpoznawaniu przeszkód wodnych, wychodzeniu i rozpoznawaniu brzegu.
Aby zostać nurkiem, należy się wykazywać wieloma predyspozycjami, gdzie pierwszym z tych warunków jest wykonie specjalistycznych badań w Wojskowej Komisji Morsko - Lekarskiej w Gdańsku. Ponadto kandydat nie może się bać zamkniętych przestrzeni jak również wody. Duży nacisk kładziony jest także na egzamin z wychowania fizycznego.
Kolejnym etapem jest ukończenie kursu podstawowego Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni, szkolenie oraz pozytywny wynik z egzaminu z fizjapatologi – są to choroby nurkowe np. co może spotkać nurka gdy za szybko się wynurzy oraz jakie są tego objawy.
W etapie dalszego szkolenia nurek rozwija się zdobywając kolejne uprawnienia np. nurka inżynierii czy też starszego nurka inżynierii, gdzie zajęcia odbywają na się na morzu.
Nurkowie w ramach szkolenia poligonowego wykonują również strzelania z burty łodzi.
Szkolenia dla nurków z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej realizowane są średnio co dwa-trzy miesiące na różnych zbiornikach wodnych na terenie całego kraju.
Tekst: kpt. Tomasz Pierzak
Napisz komentarz
Komentarze