Partnerem szkoły w realizacji projektu jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, którego pracownicy przeprowadzają okolicznościowe prelekcje. Pierwsza z nich odbyła się 07 listopada i zatytułowana była „Okoliczności i przebieg zbrodni wołyńskiej”, a poprowadził ją pracownik IPN Paweł Kowalski.
Uczniowie zdobyli rzetelny zastrzyk wiedzy na temat trudnych relacji polsko- ukraińskich przed i w czasie II wojny światowej oraz przede wszystkim na temat samej zbrodni wołyńskiej, którą bez wątpienia należy określić mianem ludobójstwa. Prelekcja została wzbogacona ciekawym pokazem multimedialnym i z pewnością pozwoli młodzieży wybierającej się na film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego w pełni go zrozumieć - opowiada pomysłodawca projektu Radosław Pająk.
Kolejne spotkania dotyczyły będą: stanu wojennego, polskiego podziemia niepodległościowego po 1945 roku oraz zbrodni katyńskiej. Najaktywniejsi uczniowie wezmą udział w terenowej lekcji historii organizowanej i finansowanej przez IPN Łódź.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze