Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Gajewski: potrzebne ścieżki rowerowe i parkingi

Trwają prace na przyszłorocznymi budżetami w samorządach. Radni mogą składać wnioski, dotyczące konkretnych wydatków. Oczywiście większość z tych postulatów obejmuje konkretne okręgi wyborcze, z których samorządowcy kandydowali. Taką możliwość mają też radni Sejmiku Województwa Łódzkiego. Tomaszów w tym gremium reprezentuje Arkadiusz Gajewski z Platformy Obywatelskiej. Ostatnio Gajewski złożył pakiet swoich postulatów do budżetu województwa łódzkiego na 2017r i stąd nasza rozmowa.

Czego możemy spodziewać się w nowym roku dla Tomaszowa?

Na pewno na zakończenie I  etapu  remontu drogi W713 na odcinku ul. Warszawskiej przez Tomaszów. To w budżecie 2017r już jest.  Inwestycja w toku, a zaawansowanie około 60/70%. Proszę pamiętać, że ogółem koszty inwestycji w Warszawską to ponad 43.000.000 zł. Staram się naciskać by kończono prace najszybciej, ale wszystko leży tu naprawdę po stronie wykonawcy. Wg umowy ma czas do 30.09.2017r. Wnioskowałem do budżetu 2017 roku o opracowanie i wprowadzenie prac dodatkowych, dzięki którym powstałyby dodatkowe parkingi i może ścieżka rowerowa przy wyremontowanej Warszawskiej. Na pewno angażował się mocno w ten problem Wicemarszałek Dariusz Klimczak. Proszę pamiętać, że prace projektowe Warszawskiej były wykonane przed moją kadencją czyli przed 2015r. Na projekt nie miałem żadnego wpływu. Mogłem wpłynąć na maksymalne przyśpieszenie uruchomienia inwestycji i to się udało. Od wielu lat na ten remont przecież czekaliśmy. Teraz trzeba najpierw Warszawską zakończyć i myśleć równolegle co dalej da się poprawić.

 

Inne sprawy?

 

Dla mnie osobiście priorytet to kontynuacja remontu w713 na odcinku od ZUS przez Mireckiego za Pilicę. Chciałbym i taki złożyłem wniosek budżetowy, żeby w 2018r ruszyły prace. Wcześniej mówiono po 2020r. Koszty kontynuacji są ogromne.  Pamiętajmy, że w Sejmiku 19 radnych tworzy koalicję, z tego każdy chciałby budować najwięcej u siebie w okolicy.   

 

A skrzyżowanie Szczęśliwej z Mireckiego. Ostatnio mieszkańcy protestują przeciwko ruchowi ciężarowemu.

W pełni pomoże tylko obwodnica poza miastem. Skrzyżowanie tylko częściowo rozwiąże problem tranzytu. Mój kolejny wniosek do budżetu 2017r jest o przebudowę tego słynnego skrzyżowania. Planowany jest wykupu narożnego domu, co jest dziś problemem, potem wyburzenia i wreszcie kompleksowa przebudowa (dodatkowe pasy) skrzyżowania. Trzeba to jak najszybciej realizować, o co zabiegam. Myślę, że sprawa w Łodzi jest dostatecznie nagłośniona. Czekajmy na pomyślne decyzje.  

 

Co dla Powiatu?

W powiecie tomaszowskim najważniejsze dla mnie jest uruchomienie (projektuj i buduj) remontu trasy w713 w odcinku od Kurowic, przez Rokiciny do Ujazdu. Wartość tej ogromnej inwestycji to 122.000.000,-zł. W końcu to 20 km drogi. Mam przekonanie, że najpóźniej inwestycja ruszy w 2018r. Obecnie czekamy na przetarg. Można by jeszcze długo mówić o kolejnych projektach, ale już o mniejszej skali finansowej. Przykładowo ambitne plany ma gmina Ujazd, w której sam sporo się angażuję czy Czerniewice i wiele innych podobnie. O Opocznie i innych powiatach już nie wspominając.

 

Na spotkaniu z panem profesorem Nowińskim zabierał pan głos w temacie Zalewu Sulejowskiego. Czy samorząd województwa ma możliwości uczestnictwa w procesie jego rewitalizacji?

Składałem niedawno na piśmie takie wnioski do nowego budżetu Sejmiku. Póki co ze środków UE z Zarządu Województwa Gmina Tomaszów (wiejska) kilka dni temu otrzymała dotację prawie 5.000.000,-zł na rozwój gospodarki turystycznej przy Zalewie w Smardzewicach. Wójt jak widać się stara i pracuje. To wymierne kroki do przodu. Zabiegam o wprowadzenie możliwości wykorzystania środków z województwa z UE na oczyszczanie Zalewu Sulejowskiego. Skala wyzwań w przypadku Zalewu zmusza jednak spoglądać w kierunku projektów rządu. Staram się jako radny Sejmiku temat podnosić. Niemniej bez zaangażowania NFOŚiGW i innych krajowych instytucji zarządzania gospodarką wodną, trudno być optymistą. A na spotkaniu z profesorem chciałem konkretów - timingu i ich nie uzyskałem. Zrozumiałem, że chce włączenia swych koncepcji do Planu Morawieckiego. A tu droga daleka. Profesor zachęcał, by lokalny biznes sam się tym zajął. Jednak bez konkretów finansowych. Było miło, ale to tylko ogólna wizja.  

 

 Muszę zapytać czy doczekamy się  wreszcie w Tomaszowie Inkubatora Przedsiębiorczości? List intencyjny w  tej sprawie podpisano ponad pół roku temu.

Bardzo zależy mi na uruchomieniu, wspólnie z Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego, Inkubatora w Tomaszowie. Rzeczywiście trwa to długo. Osobiście w imieniu Marszałka byłem w kwietniu przy podpisaniu listu intencyjnego. Ostatnio Marszałek Witold Stępień kazał swoim pracownikom zrobić krótką listę Inkubatorów do realizacji w 2017r. Nasz musi się tam znaleźć. Problem leży szerzej w tempie wydatkowania funduszy UE. Fakty takie, że wysłane przez rząd do wszystkich Sejmików kontrole CBA - pracy urzędników nie przyśpieszają. CBA ma swoje zadania i wszystko sprawdza. Szkoda tylko opóźnień pracy urzędników.

 

 Na jakie cele możemy jeszcze liczyć z Zarządu Województwa?

Konkursów na środki i możliwości wnioskowania jest bardzo wiele. Cały czas ruszają nowe. Przykładowo kilka dni temu ze Starostą Kuklińskim byliśmy u Marszałek Skrzydlewskiej lobbować o środki na nowy blok operacyjny w szpitalu (23.000.000zł). Konkurs rusza w grudniu. O udane odwołanie w sprawie tzw „Geoportalu”. Sam Geoportal to projekt na prawie 20.000.000zł. Mowa była też o innych potrzebach i projektach. Odwołanie może się udać lub powalczymy w następnym konkursie. Starosta, Prezydent oraz wójtowie czy sektor prywatny muszą aplikować. Najważniejszą sprawą dla nas jako miasta myślę są udane starania na rewitalizację. Inkubator w Tomaszowie byłby finansowany z pochodnych właśnie rewitalizacji. W tym przypadku aplikować musi do Marszałka ŁARR SA, a Starosta ma wnieść obiekty i wtedy dopiero powstanie ten Inkubator.

 

Czy mieszkańcy wiedzą, że tak wiele rzeczy dzieje się za pieniądze, którymi dysponuje samorząd województwa?

Myślę, że nie wiedzą. Potrzeba więcej informacji w mediach. Niewiele osób nadal dostrzega ile jest przez województwo finansowane. Cała Warszawska jest WYŁĄCZNIE ze środków Sejmiku. Podobnie dalszy remont przez Mireckiego i dalej to będą wyłącznie te środki. Remonty Barlickiego i O. Lange są przez samorząd województwa bardzo mocno dotowane. Podobnie zakup dla Tomaszowa nowych autobusów to tez 2 dotacje z Urzędu Marszałka ok 35.000.000,-zł. Wiele innych rzeczy łącznie ze środkami z Urzędu Pracy, inwestycji w inne drogi czy dla przedsiębiorstw. Długo można wymieniać. 

 

Na ile radny ma wpływ na przyznawanie środków dla lokalnych projektów, w tym Tomaszowa?

To są bardzo różne sytuacje. Bywa to różny wpływ. Na pewno, by być skutecznym radny musi być w koalicji sejmikowej. W Łodzi tworzą ją radni PO i PSL. Pieniądze idą z różnych źródeł. Ogromny wpływ mamy na środki własne Województwa jak w przypadku ulicy Warszawskiej. O innych sprawach trudno jest głośno mówić. Na pewno wiele konkursów jest tak sformalizowanych, że trudno mówić o wpływie na cokolwiek. Z kolei dobry klimat też jeszcze nikomu nie zaszkodził. Warto być aktywnym i poinformowanym. Jak to w życiu nic nie jest ani w pełni czarne ani białe. Niewiele da się osiągnąć bez równoległej współpracy radnych Sejmiku, członków Zarządu Województwa z władzami lokalnymi. U nas dotąd współpraca była  pozytywna. I to pomimo nacisków polityki krajowej. Trzeba dodać, że z Tomaszowem jest coraz bardziej związany Dariusz Klimczak z PSL, który od lat tu już mieszka. Podsumowując warto mieć radnych ze swojego terenu i po efektach ich oceniajcie, a mamy jeszcze II połowę kadencji przed sobą.

 

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ok 27.10.2016 23:38
niech chłopak biega i się stara

Panie Arku głowa do góry 27.10.2016 20:25
Ja PIS nie znoszę, ale miastu trzeba pomagać. PIS pogonimy na Białoruś za 3 lata, a drogi i nwestycje zostaną na pokolenia...

Tomek 26.10.2016 19:56
Ludzie zostawcie politykę i sympatie polityczne, ponieważ, są one, przy każdych wyborach a później, wybrani robią co chcą. Naciskajmy na włodarzy, wybranych w naszym mieście by robili dla miasta a nie dla partii,, by było nam ! lepiej, nie tym przy korycie, bez względu na to które ...... przy korycie są, bo jak widać, przez wszystkie lata, od 1989 roku nie wiele się zmieniło, partia najważniejsza.

Tomaszowiak 26.10.2016 12:04
Głosy na Pana Gajewskiego nie były głosami zmarnowanymi. Szkoda, że więcej tej ekipki od niego nie odniosło sukcesu, bo naprawdę postawa zarówno jego, jak i jego asów, a przynajmniej 2-3 wygląda jak powinna.

25.10.2016 16:15
Wg mnie to wszystko to jest robione od doopy strony. Najpierw powinna być zbudowana obwodnica Tomaszowa, bo to podstawa, a dopiero potem ogólna kosmetyka miasta. To tak wygląda jakby ktoś najpierw umeblował mieszkanie, a dopiero potem kładł tynk na ścianach.

teżciekawski... 25.10.2016 14:38
+43:8=5,375. No to jak?

Kierowca 25.10.2016 13:06
Czas najwyższy pomyśleć o połączeniu ze sobą tras S-8 od węzła Tomaszów przy Ceramika Logistic z węzłem Rzgów to odciąży znacznie wspomnianą w artykule w713 która jak pamiętam kilka lat temu już była remontowana, a teraz pojawiają się dziury!!! W przyszłości też przedłużenie tego węzła mogłoby być właśnie obwodnicą Tomaszowa pociągniętą aż do Opoczna. Dziś S-8 to jedyna ekspresówka w Polsce rozszarpana na dwa odcinki, a do tego ekspresówka jedna z ważniejszych w tym kraju!!! Pomysł połączenia tych dwóch odcinków znacznie poprawi bezpieczeństwa a także skróci czas podróży do Łodzi!

antycenzor 25.10.2016 16:49
Kto ma pomyśleć, może poseł ziemi tomaszowskiej Macierewicz?

ha ha ha 25.10.2016 18:10
Kto antoś ma pomyśleć , przecież u niego jak po ostatnich jego rewelacjach widać z pomyślunkiem jest trochę do tyłu i na bakier . On nie myśli , a tym bardziej o jakimś tam Tomaszowie . przypomni sobie że takie coś istnieje tak koło kwietnia 2019 roku jak zacznie się kampania wyborcza i trza będzie przyjechać do tomaszowskich kościółków żeby moherki namawiać na oddanie głosu na niego . Teraz to on ma nasz Tomaszów , okolice , jego infrastrukturę i problemy jego mieszkańców w głębokim poważaniu !

Anka 25.10.2016 09:48
Ścieżki rowerowe na nowo wybudowanej ulicy Warszawskiej są konieczne, warto byłoby je znów przebudować bo projekt tego nie uwzględnił.

J.P. 25.10.2016 09:25
Należy zewrzeć wszelkie siły nacisku na organy decyzyjne w kwestii budowy drogi ekspresowej z Łodzi i obwodnicy miasta

Dimos 25.10.2016 09:21
Harasny lobowal rewitalizację centrum i okolic. Gdyby Zagozdon go posłuchał to oprócz odnowione placu Kościuszki i Galerii byłyby zrewitalizowane parki i okoliczne budynki. Projekt szacowany był na 200 mln. Ciekawe kto dziś o tym pamięta. ..

bronek 25.10.2016 17:09
Ale chyba budynki prywatne w takim projekcie nie mogą być brane pod uwagę.

darek 25.10.2016 08:55
Wniosek z tego,że dzięki Gajewskiemu w tym mieście się trochę robi,no i galeria w dużej mierze dzięki śp.Haraśnemu

Ciekawy 25.10.2016 08:49
Może ktoś powie co to za 5 mln zł na Zalew dla gminy?

Mieszkaniec 25.10.2016 08:29
No proszę Gajewski jeszcze powalczy a pani Grabek cichutko jak myszka i to jest obłuda. Później przeczytamy, że przecież w opozycji była. Gdzie ta dbałość o sprawy miasta przecież głosowało na Panią ponad 7 tyś mieszkańców.

Zimna 25.10.2016 09:34
A czy jeszcze nie mamy przypadkiem jednego radnego sejmiku?tego od miejskiego ciepła,pewnie nie z tego okręgu wyborczego ale jak u nas pracuje

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama