Całkowita wartość inwestycji, która służyć ma najmłodszym podopiecznym placówki to prawie 900 tysięcy złotych. W tej kwocie mieści się dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 443.758,00 zł
Na remont złożyły się termomodernizacja dachu z pracami towarzyszącymi – 268.681,21 zł; ścian z pracami towarzyszącymi i zagospodarowaniem terenu – 436.223,12 zł; modernizacja instalacji grzewczej – 181.671,00 zł. Prace poprzedził audyt energetyczny.
Dokonując odbioru techniczne, Starosta Mirosław Kukliński dementował informacje dotyczące możliwości likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego. Zapewniał, że celem Powiatu jest rozwój placówki. Deklarował, że swoje miejsce mogą znaleźć tu także Warsztaty Terapii Zajęciowej, które obecnie funkcjonują przy ulicy Warszawskiej. Podkreślał jednak, że szkoła obecnie boryka się ona z problemami związanymi z naborem dzieci.
W bieżącym roku udało się zamknąć inwestycję, która swój początek miała rok wcześniej. W 2015 roku zakończona została termomodernizacja stropodachu, która obejmowała docieplenie połaci dachowej 16 - centymetrową warstwą styropianu wraz z wykonaniem poszycia z papy termozgrzewalnej oraz wykonaniem nowych obróbek blacharskich, orynnowaniami i instalacją odgromową.
Teraz została wymieniona w pełnym zakresie wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania: rozdzielacze, orurowanie, nieefektywne grzejniki żeliwne na stalowe płytowe oraz została zamontowana armatura regulacyjna. Ściany zewnętrzne zostały ocieplone 15cm warstwą styropianu, a dzięki nowej systemowej wyprawie tynkarskiej budynek zyskał nową estetyczną elewację nawiązującą kolorystycznie do pozostałych obiektów SOSW wcześniej poddanych działaniom modernizacyjnym.
Stolarka okienna uprzednio sukcesywnie wymieniana nie wymagała działań poza dwoma oknami w salce gimnastycznej, które zostały wymienione na nowe o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,1 W/m2K, podobnie drzwi – zostało wymienione 5 szt. starych, nie spełniających wymagań izolacyjności, na nowe o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,5 W/m2K. Dodatkowo zagospodarowano teren wokół budynku w celu zapewnienia skuteczniejszego odprowadzenia wody .
[reklama2]
- Poprawa warunków, w jakich nauczane są dzieci w tej szkole leży nam na sercu od początku kadencji. Cieszy nas, że udaje się nam współpracować zarówno z Zarządem Powiatu, jak i dyrekcją szkoły oraz Radą Rodziców. Wspólne działania przynoszą efekty, chociaż sporo jest jeszcze do zrobienia - mówi przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.
Radny zgadza się też, że umieszczenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w obiektach SOSW to doskonały pomysł - Trzeba pamiętać o tym, że wielu wychowanków szkoły trafia właśnie do tych warsztatów. Znalazłyby się więc one w znanym im i przyjaznym miejscu. Dużo bardziej przyjazne jest też otoczenie, chociażby przez bliskość Parku Miejskiego im. Solidarności. Mógłby to być też jakiś przyczynek do integracji środowiska. Rodzicom, z którymi o tym rozmawiałem pomysł się podoba, więc może warto poświęcić mu nieco więcej uwagi - dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze