Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Maglowanie gabinetu

- Prezydent wyremontował sobie gabinet - głosi sensacja dnia, której nie powstydziłby się najbardziej popularny magiel w mieście (gdyby takie jeszcze istniały). Emocje wzbudza oczywiście koszt remontu sięgający 68 tysięcy złotych. - Cóż za prawdziwie bizantyjskie rozpasanie - powtarzają sobie, ocierając ręce o poplamione kiecki (a może portki), z czerwonymi wypiekami na spoconych twarzach, miejscowe kumoszki. Słuchając tych rewelacyjnych newsów człek sam zaczyna zastanawiać się czy to aby nie za dużo. Wszak to sporo pieniędzy, jednak przypominam sobie od razu, że ostatnie pół roku zajęło mi w moim domu usuwanie skutków drobnej na pozór awarii. Wybitny specjalista od szacowania szkód, nasłany na mnie przez ubezpieczyciela, straty wycenił na 4,5 tysiąca złotych. Tymczasem sam koszt osuszania wyniósł 15 tysięcy (nie licząc zużytej przy tym energii elektrycznej), a gdzie przywrócenie całości do stanu poprzedniego?

Cóż to za luksusy zapewnił sobie więc prezydent naszego miasta i co było przyczyną tego, że remont gabinetu był konieczny. Zapytałem o to rzeczniczkę prasową tomaszowskiego magistratu. Poniżej informacja, jaką uzyskałem.

 

- Gabinet został wyremontowany po awarii instalacji. Pękła rura centralnego ogrzewania, która doprowadziła do spalenia instalacji elektrycznej w gabinecie. Stąd konieczność wykonania generalnego remontu pokoju. Instalacje nie były remontowane przez kilkadziesiąt lat.  Przy remoncie musieliśmy uwzględnić również zalecenia konserwatora zabytków, co wpłynęło na koszt prac.  W ich ramach  nie były wymieniane meble.  Prace wymagały zrywania tynków, wymianę kabli, grzejników, gniazdek, wejść  itd.  Mamy nadzieję, że gabinet posłuży kolejnym prezydentom przez następnych kilkadziesiąt lat. Poniżej przedstawiam szczegółowy zakres prac i łączną kwotę za wykonanie poszczególnych elementów - pisze Joanna Szczepańska.

 

Zakres ten obejmował: usunięcie oświetlenia i wystających ze ścian elementów; rozkucie ścian; spawanie instalacji CO; sprawdzenie szczelności instalacji CO; zakup i montaż grzejników; zeskrobanie starej farby; wyrównanie ścian; szlifowanie powierzchni; gruntowanie powierzchni; akrylowanie powierzchni; wykonanie sieci elektrycznej oraz montaż gniazd i włączników a także sieci teleinformatycznej oraz montaż gniazd RJ45 oraz zapięcie sieci na patchpanelu serwerowni; wykonanie okablowania mulitmedialnego; wykonanie ścianki z karton-gipsu z wykonaniem zabudowy pod LED; wykonanie podwieszenia sufitu z K-G pod oświetlenie LED; zakup i montaż żaluzji okiennych oraz zasłon; zakup i montaż oświetlenia w oprawach sufitowych z żarówkami LED; zakup i montaż oświetlenia wiszącego; zakup  Godła Polski; zakup i montaż klimatyzatora wraz z wykonaniem próby szczelności oraz wykonaniem próżni.

 

Szczepańska podkreśla też, że w związku z faktem, że drzwi do gabinetu Prezydenta podlegają opiece Konserwatora Zabytków, został zgłoszony zakres prac konserwacyjnych w celu odtworzenie oryginalnej substancji stolarki drzwiowej, co wygenerowało dodatkowe koszty. 

 

Remont zabytkowych drzwi, to nie to samo co ich wymiana w domku (ci którzy kiedykolwiek je zamawiali, wiedzą, że solidnie wykonane z drewna drzwi wejściowe kosztują kilkanaście tysięcy złotych). Wejście do prezydenckiego gabinetu podlegało więc renowacji.  Koniecznym było wyjęcie skrzydeł z zawiasów i zabezpieczenie ścian oraz tapicerowanych części; opalanie drzwi opalarką; cyklinowanie ręczne listew i ryflowań oraz trudno dostępnych miejsc; szlifowanie mechaniczne powierzchni; zdejmowanie farb środkami chemicznymi; uzupełnienie ubytków płaszczyzn stolarki; gruntowanie stolarki drzwiowej; potrójne malowanie farbą renowacyjną wraz ze szlifowaniem po każdorazowym malowaniu.

 

[reklama2]

 

- W związku z bardzo dużym kosztem odtworzenia zniszczonego parkietu drewnianego zdecydowano się na zakup i montaż wykładziny obiektowej - dodaje rzeczniczka.

 

Całość prac, jak podaliśmy na wstępie to 68 tysięcy złotych. Czy to dużo? Dla wielu osób  kwota taka zapewne wyda się wysoką (szczególnie jeśli zarabiają najniższą krajową). Pytanie tylko, czy osoby te kiedykolwiek przeprowadzały większy remont, czy  może kojarzy się on im tylko  pomalowaniem sufitu i wytapetowaniem ścian. Na marginesie dodam, że mnie też zszokowało ostatnio dwóch panów, którzy za montaż kabiny prysznicowej, toalety, umywalki, wklejenie dwóch płytek podłogowych i położenie gładzi na 5 metrach kwadratowych ściany zażądało 1000 złotych. W sumie może dwa dni pracy.

 

Nie wiem ilu naszych czytelników zna gabinet prezydencki. Nie robi on żadnego oszałamiającego wrażenia. Instalacje, w które zainwestowano, to już wymóg współczesności, żaden szczególny komfort. Gabinet prezydenta to nie garsoniera, musi jakoś wyglądać. Przyjmowani są tu nie tylko mieszkańcy miasta, ale także potencjalni inwestorzy, a więc ludzie chcący w Tomaszowie zostawiać swoje pieniądze.  

 

PS

 

Na zakończenie dodam tylko, że krytykowanie zakupu Godła Państwowego (zapewne o wartości kilkudziesięciu złotych) samo nasuwa pytanie o stan zdrowie psychicznego osób, którym ten zakup się nie podoba. 


Maglowanie gabinetu

Maglowanie gabinetu

Maglowanie gabinetu

Maglowanie gabinetu

Maglowanie gabinetu

Maglowanie gabinetu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pan 27.02.2017 20:36
To teraz wiem dlaczego dobra zmiana czynsze na mieszkania komunalne podniosła . Rura chyba ze śmiechu pękła aż sięe iskry ze ścian posypały podła zmiana .To napewno był zamach na naszego asa należy Antka z ekspertami wezwać z Warszwy .

Mariusz - inżynier 01.12.2016 22:26
Szanowni Państwo urzekły mnie zapisy: "Zakres ten obejmował: usunięcie oświetlenia i wystających ze ścian elementów; rozkucie ścian; spawanie instalacji CO; sprawdzenie szczelności instalacji CO; zakup i montaż grzejników; zeskrobanie starej farby; wyrównanie ścian; szlifowanie powierzchni; gruntowanie powierzchni; akrylowanie powierzchni; wykonanie sieci elektrycznej oraz montaż gniazd i włączników a także sieci teleinformatycznej oraz montaż gniazd RJ45 oraz zapięcie sieci na patchpanelu serwerowni; wykonanie okablowania mulitmedialnego; wykonanie ścianki z karton-gipsu z wykonaniem zabudowy pod LED; wykonanie podwieszenia sufitu z K-G pod oświetlenie LED; zakup i montaż żaluzji okiennych oraz zasłon; zakup i montaż oświetlenia w oprawach sufitowych z żarówkami LED; zakup i montaż oświetlenia wiszącego; zakup Godła Polski; zakup i montaż klimatyzatora wraz z wykonaniem próby szczelności oraz wykonaniem próżni." Patrząc na zdjęcie (chyba że meble też wymieniano to ok) czy koszta pokrył ubezpieczyciel - czy ja i reszta Tomaszowa ?

może i dobrze 24.10.2016 13:40
Pycha kroczy przed upadkiem - vide: remont gabinetu za czasów Prezydenta Adamskiego

@ 23.10.2016 13:49
Do wszystkich na L-4. Prawdą jest, że dyrektor odpowiada (za całość firmy). Natomiast jeżeli chodzi o wypłatę świadczeń z L-4 to bezpośrednio odpowiadają: - pracownicy (nie zawsze wszystko od nich zależy), - kierownicy i naczelnicy, którzy zatwierdzają wypłaty z L-4, - kontrole zwolnień lekarskich (kierowanie do lekarzy orzeczników), - osób ustalających i wysyłających wezwania na badanie lekarzy orzeczników, - kontroli wewnętrznej w zakresie wypłat świadczeń z L-4 (składanie raportów do dyrekcji - możliwe jest stwierdzenie, że wszystko jest dobrze). Na pewno za cały bałagan w wypłatach odpowiadają kierownicy referatów i naczelnicy (ich obowiązkiem jest prawidłowa organizacja pracy i nadzór na pracownikami).

@ 23.10.2016 19:57
Ten komentarz trafił tutaj przez pomyłkę - powinien trafić do artykułu "Dyrektor tomaszowskiego ZUS z wypowiedzeniem"

Gdzie rachunki? 23.10.2016 11:23
Zatem jeśli nie są wpisane do rejestru zabytków to nie podlegają ochronie konserwatorskiej. Ponadto jeśli ktoś wydaje masę pieniędzy na renowacje zabytkowych drzwi, to w jakim celu obija je tapicerką. Może te drzwi restaurowal pomocnik aptekarza i teraz strach je pokazać.

Urzad nie podlega pod konserwatora 22.10.2016 19:56
Budynek urzędu miasta nie jest objęty ochroną konserwatorską.

Krzysztof Chmielewski 22.10.2016 21:46
Nawet jeśli, to zawsze można postawić pytanie: Czy władza powinna robić tylko tyle i aż tyle co "ustawa przewiduje"? Czy też władza powinna robić co najmocniej tyle co "ustawa przewiduje"?

@@ 22.10.2016 22:10
władza powinna podejmować decyzje zgodne z prawem, a pieniądze wydawać nie naruszając interesu suwerena i w sposób transparentny i uczciwy

gdzie rachunki? 22.10.2016 19:02
Budynek Urzędu Miasta znajduje się jedynie w Gminnej Ewidencji Zabytków co jednak nie pociąga za sobą ochrony konserwatorskiej do czasu uchwalenia planu miejscowego (takowego nie ma). Gdzie i kiedy ogłoszono przetarg na remont niby zabytkowych drzwi, kto go wygrał i na jakich warunkach. Argumentacja o warunkach narzuconych przez konserwatora zabytków wygląda podejrzanie, a zatem cały ten remont jest wyjątkowo naciągany.

@ 22.10.2016 20:04
Nawet jeżeli budynek UM jest wpisany do rejestru zabytków wpis 12 - 249 - to rodzi się pytanie czy drzwi prezydenckie też zostały wpisane do rejestru w osobnej pozycji. Nawet jeżeli budynek jest zabytkowy to wcale nie znaczy, że wyposażenie ruchome wewnętrzne (drzwi) też są pod ochroną konserwatorską. Zapoznając się z Gminną Ewidencją Zabytków widzimy tam kilkanaście "zabytków" których już niema albo są w całkowitej ruinie (jestem w stanie podać kilka adresów). Np. ul. Tkacka 10 Dawna łaznia wpis 9-262, ul. ks. J. Popiełuszki 2 Plebania parafialna wpis 7-200 nie istnieje, ul. Mireckiego: 8/10 wpis 13-63, 16/18 wpis 13-66, 21 wpis 7-689 budynki nie istnieją oraz wiele innych.

PROSZE 21.10.2016 19:13
podac do publicznej wiadomosci kosztorys,pozdrawiam wszystkich w UM

Ja 21.10.2016 18:20
Haha taaaa Mariusz uzalezniony... serio udzie? Pierwszy raz jestescie na tym portalu? Nie widzieliscie innych jego tekstow? Sami specjalisci. Od zabytkow, remontow i mieszkan. Ktokolwiek z was byl w gabinecie? Widzial jak wyglada? A jak nazwalibyscie dziennikarza, ktory publikuje tylko czesc odpowiedzi jaka dostaje, bo tak mu bardziej do tezy pasuje, a cala odpowiedz lagodzi negatywny przekaz?

org 22.10.2016 21:09
Raczej nie uzależniony, ale naiwny (by nie napisać dosadniej).

Dimos 21.10.2016 16:49
Mamy tu kilku niedouczonych piso pieców typu "ja". Urząd ma niecałe 90 lat i nie jest zabytkiem. Konserwator może wypowiadać się co do elewacji. Renowacja może 90 letnich drzwi to banalna robota. Ludzie myślcie! Na rozpoczęcie działalności dają 19.000zl i to ma wystarczyć na biznes od zera. Za 68.000 można kupić małe mieszkanie albo połowę starego domu lub średniej klasy auto. To tyle ile zarobi etatowy pracownik niskiego szczebla w 4 lata! Jakim prawem urzędnik przejda pieniądze gdy jest tyle innych społecznie potrzebnych inwestycji. Za 68.000zl można utwardzic ul. Koszykowa.

Ja 21.10.2016 18:13
Kolejny fachowiec... piszesz bzdury, az milo.

@ 21.10.2016 15:38
Czy ktoś może podać do jakiego Rejestru Zabytków są wpisane drzwi do gabinetu Prezydenta.

Krzysztof Chmielewski 22.10.2016 16:33
Też jestem tego ciekaw, zwłaszcza że zabytki posiadają w sumie kilka różnych rejestrów/ewidencji. P.S. Można by też się zastanawiać czy formalny wpis do rejestrów/ewidencji jest przyczyną czy też skutkiem "powstania" zabytku?

Krzysztof Chmielewski 22.10.2016 22:02
Obawiam się że moje pytanie można zrozumieć dwuznacznie, a nie było to mą intencją. Doprecyzuje że chodziło mi o to że coś pierw staje się zabytkiem, a dopiero później jako zabytek może zostać zewidencjonowane. Co też oznacza że mogą być zabytki których "w papierach" jeszcze nie ma.

21.10.2016 15:21
O tak, jestem uzależniony i od dwóch dni nie mogę znaleźć sobie miejsca. Dwa dni nie ganiam dzików po lesie (ze względu na padający deszcze) i mam niedobór tlenu w organizmie. Obiecuję, że jutro przebiegnę potrójny dystans, niezależnie od tego, czy będzie padać, czy też nie. Jest ktoś chętny do wspólnych przebieżek w deszczu?

olo 21.10.2016 14:47
68 tys to koszt 1/2 zakupu kawalerki w tomaszówku. 68 tys to za dużo na remont jednego pomieszczenia. Wszystko w temacie. Panie Mariuszu, niech Pan nie obraża nas mieszkańców Tomaszowa. Znam ceny usług, miałem też większy remont całego domu.

21.10.2016 15:35
Nie przesadzasz z tą ceną. Na rynku wtórnym kawalerkę 30 m2: pokój, kuchnia, łazienka, przedpokój - drugie piętro możesz już kupić za 70 tys. https://otodom.pl/oferta/przyt...tor=SEC-18

21.10.2016 11:56
Wydaje mi się, że jedyną osobą, która kogoś próbuje obrażać jesteś ty sama. Z przykrością to stwierdzam.

Ewa 21.10.2016 09:46
Kto miał do czynienie z remontem budynku zabytkowego to wie, że największym wrogiem zabytków w Polsce są właśnie konserwatorzy zabytków. Ich zalecenia są absurdalne i windują koszty zwykłego remontu nawet o 1000 %. I nie każdy może wykonywać takie prace, ale osoby, które mają uprawnienia do remontu zabytków co w praktyce przekłada się na zapełny brak konkurencji. Na danym terenie pracuje tylko jeden wykonawca i jeden projektant. To dlatego jak jeździmy po naszym kochanym kraju to w wielu miejscach straszy zabytkowa architektura... Może kiedyś ktoś si8ę tym zajmie...

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama