Atrakcyjne zajęcia rekreacyjne poprowadziła Monika Szulczyk z „Piwnicy kreatywności”. Sprawność fizyczną uczestnicy mogli zaprezentować podczas rozgrywek w kręgle a także podczas sprawdzianu lekkoatletycznego na Stadionie Miejskim im. Braci Gadajów.
Podczas spotkania z Grupą Medyczną OSP w Tomaszowie Mazowieckim - Białobrzegi pod kierownictwem p. prezes Alicji Puchalskiej, dzieci poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy, a także zasady bezpiecznego zachowania zarówno w trakcie pobytu na wakacjach jak i w czasie codziennego przebywania w domu.
Podczas zajęć edukacyjnych, w baśniowy świat "Niezwykłych przygód Pana Kleksa" przeniosła dzieci projekcja spektaklu teatru telewizji z roku 1980 w reż. Laco Adamika, wyświetlona w ramach projekcji archiwalnych spektakli teatralnych pod patronatem Telewizji Polskiej oddział w Łodzi. Następnie uczestnicy rysowali wybrane scenki ze spektaklu, a wszystko to były "wprawki" przed lekcją edukacyjną w Nieborowie, gdzie w roku 1983 ekranizowano bajkę Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. W Muzeum w Nieborowie uczestnicy rozpoczęli niecodzienną podróż ścieżką edukacyjną po "Akademii". Poprzez zabawę i zwiedzanie wnętrz pałacowych dzieci zapoznane zostały z fabułą bajki, poznały kleksografię, za dobre odpowiedzi ze znajomości „Akademii Pana Kleksa” dostawały piegi a następnie nagrodzone zostały "czekoladowymi" dukatami.
Prosto z Pałacu wakacyjna ekipa udała się do Maurzyc do skansenu wsi łowickiej, gdzie zwiedziła budynki dawnej wsi; zagrody z przełomu XIX i XX wieku (domy mieszkalne, zabudowania gospodarskie), zabytki tak zwanej "małej architektury"; przydrożne krzyże, kapliczki, piec chlebowy, kolekcję maszyn rolniczych z połowy XX wieku oraz ekspozycję pojazdów strażackich i sprzętu strażackiego.
Dzieci uczestniczyły także w warsztatach dotyczących łowickiej wycinanki, podczas których wyklejały z papieru koguta, najbardziej charakterystyczny motyw tej wycinanki.
W trakcie naszych wakacji była też wizyta w niedaleko położonej miejscowości Twarda i lekcja pieczenia ciastek w Akademii Ciastka. W pomieszczeniu dawnej piekarni, odbywały się słodkie warsztaty, a obok w sali zabaw, pełnej zabawek i piłeczek w basenie, było bardzo dynamicznie i gwarno. W oczekiwaniu na gotowy wypiek i smaczny obiad uczestnicy odbyli spacer do pobliskiego lasu i dotarli do Rezerwatu Przyrody „Twarda”.
Jeden dzień akcji dzieci spędziły w Parku Edukacji i Rozrywki "Farma Iluzji" w Mościskach. Znajduje się tam wiele atrakcji np.: lewitujący kran, wiklinowy labirynt, magiczny domek, zakręcony domek, tunel zapomnienia, pokój Amesa, meble olbrzyma. Farma proponuje tyle ciekawostek, że nie sposób było wszystko zobaczyć i z wszystkiego skorzystać w ciągu jednej wizyty.
W środę 17.08. dzieci z naszego ośrodka z „Kolorowa Lokomotywą” Łódzkiego Domu Kultury pojechały do Rogowa, gdzie w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej czekało na nie wiele atrakcji. Młodzi turyści wzięli udział w warsztatach małego tropiciela, gdzie wraz z prowadzącymi zajęcia, przemieszczali się po lesie analizując cel i znaczenie zaobserwowanych śladów działalności człowieka. Uczestnicy mieli okazję do doskonalenia zmysłu orientacji, ćwicząc posługiwanie się kompasem, nanosili informacje na mapy, tworzyli samodzielnie legendę mapy oraz ćwiczyli posługiwanie się skalą. Po zakończonych warsztatach na małych tropicieli czekało kolejne wyzwanie – gra terenowa Odkrywamy sekrety natury w Muzeum Lasu i Drewna. Dzieci otrzymały specjalnie przygotowaną kartę zadań i w interaktywny sposób poznawały eksponaty i poszczególne działy muzeum.
Dzięki projektowi Łódzkiego Domu Kultury „Kolorowa Lokomotywa-na zielonym szlaku 2016”, w dniu 26.08. Dzielnicowy Ośrodek Kultury filia MCK w Tomaszowie Mazowieckim na kilka godzin zamienił się w prawdziwą pracownię artystyczną. W ramach spotkania uczestnicy projektu, pracujący pod czujnym okiem ludowych twórców, mogli wziąć udział w warsztatach papieroplastyki, rzeźby oraz plecionkarstwa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się rzeźba, dająca możliwość wykonania m.in. przepięknych ptaków z drewna. Najmłodsi z dużą ochotą próbowali swoich sił, starając się wytworzyć wiklinowy koszyk. Powstałe podczas zajęć wyroby "ożywiano" podczas warsztatów animacji pokladkowej.
Projekt „Kolorowa Lokomotywa” organizowany był przez Łódzki Dom Kultury po raz czwarty i został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej."
Na zakończenie akcji wakacyjnej wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a zorganizowane przez placówkę zajęcia ocenili, jako bardzo ciekawe.
Organizatorzy dziękują wszystkim, dzięki którym akcja wakacyjna była bogata w różnorodne atrakcje.
Napisz komentarz
Komentarze