Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 11:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Św. Urszula w tomaszowskim Muzeum

W tomaszowskim Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego obejrzeć można wystawę planszowa pt. „Moja polityką jest miłość. Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska”, która przygotowana została przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Pretekstem do zorganizowania ekspozycji stało się podjęcie przez Senat RP 5 marca 2009 r. uchwały „ w sprawie uczczenia 70. rocznicy śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej i uznania jej za wzór patriotki”.

Reklama

 

Wystawa została zbudowana wokół wypowiedzi Jana Pawła II o św. Urszuli, z szerokim uwzględnieniem myśli patriotyczno – społecznych Świętej, poświęconą – jak twierdzi Senat – „ Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi”.

 

Wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny z zasobów sióstr urszulanek SJK. Scenariusz wystawy: Barbara Moszczyńska i s. Małgorzata Krupecka.  Projekt i wykonanie: Dorota Kanałek i Krzysztof Burnatowicz.

 

Ekspozycja prezentowana była od 2009 w ponad 70 kościołach, muzach, bibliotekach, seminariach duchownych, domach kultury i szkołach w 40 miastach m.in. w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej, w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Katedrze Gnieźnieńskiej … a obecnie do 28 sierpnia br. można ją oglądać w tomaszowskim Muzeum.

 

Kim była Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska?

 

 W 1907, otrzymawszy błogosławieństwo Piusa X wraz z dwiema siostrami wyjechała do Petersburga, by objąć kierownictwo internatu przy polskim gimnazjum. W 1910 powstał dom dla wspólnoty oraz gimnazjum z internatem dla dziewcząt. Cztery lata później matkę Urszulę wydalono z Rosji, co spowodowane było wybuchem I wojny światowej. Urszula Ledóchowska udała się do Sztokholmu, następnie do Danii, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną – założyła m.in. szkołę dla dziewcząt, ochronkę dla sierot po polskich emigrantach.

 

Współpracowała z założonym w Szwajcarii przez Henryka Sienkiewicza Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, starając się uwrażliwić Skandynawów na sprawę niepodległości Polski.

 

W 1920 r. petersburskie urszulanki wróciły do Polski i osiedliły się w Pniewach k. Poznania. Niedługo potem Benedykt XV zezwolił im na przekształcenie się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, mające żyć duchowością urszulańską oraz tradycją pracy wychowawczej.

 

1 stycznia 1925 roku założyła w Pniewach pierwsze w Polsce koło Krucjaty Eucharystycznej

 

Powszechnie ceniono ją i szanowano za poświęcenie dla innych (zwłaszcza dzieci) oraz pogodę ducha, którą sama uznawała za świadectwo więzi z Chrystusem. Zmarła 29 maja 1939 podczas wizyty w Rzymie. Mówiono wówczas, że "zmarła święta".

 

20 czerwca 1983 w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikował matkę Urszulę, a 18 maja 2003 w Rzymie kanonizował. W 1989, w pięćdziesiątą rocznicę śmierci zachowane od zniszczenia ciało błogosławionej Urszuli zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ulisjak 03.08.2016 22:21
Ta świeta Urszula chyba złapała sie za głowe po tych komentarzach i świadomością gdzie jest

Reklama
nono ..tak ! świątynia niewiedzy .. 02.08.2016 21:43
Nie jesteś wyjątkiem . Nie istotne odpowiednie papierki o ile są ???!!!, ważne zauszniki i wygrzany fotel ........ Przecież jest tak spokojnie ,pięknie , ślicznie i radośnie w tym naszym muzeum !!! - nie wiem czego oni chcą ?.!! ... Ano.. wziąć się do roboty jak już się ziarno trafiło , skończyć z tą improwizacją i edukację nadrobić , bo na te czasy to coś trzeba więcej chcieć . Studenci na mrozie tyrają i marzą o ciepłych muzealnych papuciach - warto się nad tym zastanowić...i podnieść poziom pracy... dość już wskazywania palcem dla tego muzeum ... wciąż bez skutku !!! , bo efekty widoczne...

omen 02.08.2016 21:01
w muzeum robią tyle na ile im starcza kasy bo budżet muzeum z tego co słyszałam nie jest zbyt imponujący żeby sprostać co niektórym flustratą i pseudo znawcą od kultury

.. 02.08.2016 22:11
a może by tak w świat wyruszyć , za miedzę i popatrzeć jak to się dzieje w innych muzeach i galeriach.... infantylnie zastawiać się budżetem może tylko taki fachowiec - z pospolitym emploi ...

yyyyyy 02.08.2016 20:28
Kwalifikacje niektórych pracowników należałoby rzeczywiście skonfrontować :::::: Miałem kiedyś przyjemność z panią od niby sztuki, zadałem kilka prozaicznych pytań według mnie i niestety ......................... Nie polecam. Nie wiem więc jaki ma dyplom, chyba ze szkoły podstawowej od katechetki za religie. Szooooooook

Kaśka 02.08.2016 20:14
Muzeum, fakt że zewnątrz zaprasza wewnątrz straszy ! Zwłaszcza łazienki. Poszłam tam kiedyś z moim dzieckiem i nigdy tam nie wrócę. Łazienki - całkowita demolka, gdzie jest sanepid ???

.. 02.08.2016 19:43
ależ to oczywiste , zresztą jak inne dobra ! Jesteśmy jednak tu i teraz , a rzeczywistość daleko nie odbiega od przeszłości. Być może wykreuje się nowa pseudo -szlachta. Mamy nowelizację do niejasnej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - Nowe prawo rozszerzy katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi o parki narodowe , a uprzywilejowane grupy mogą nabywać grunty i nieruchomości z pominięciem ograniczeń . Kto ma być nową szlachtą okaże się w niedalekiej przyszłości !!...( i tak być może ,, przepiliśmy ,, naszej babci domek cały ).

widukind 02.08.2016 17:53
w świetle prawa pałac nadal należy do rodziny Ostrowskich, tyle ,że z naruszeniem ówczesnego prawa został Tej Rodzinie skradziony.

31.07.2016 21:29
Cytat z treści pod zdjęciem "... która rzygotowana została ..." Nie potrzebny redakcji jakiś korektor? Bo ja chętnie dorobię do swojej zapomogi zwanej szumnie "emeryturą".

..Urszula - święty człowiek ! 31.07.2016 18:52
nic nie mam przeciwko tej Urszuli i innym imienniczkom .. Jak widać chwiejąca chorągiewka na wietrze zawsze dostosowuje swój kierunek do wiejacego wiatru . . Ciekawym ! - jednak pozostaje Jacy to święci by gościli w progach tego muzeum ?... gdyby nagłe wiatry zmieniły kierunek - może ? Andy Warhol .. ,chyba nie !!! bo to zawsze bariera językowa , nie wspominajac o innych barierach ... !.?... Także na dzięń dzisiejszy dobrze wykoncypować nowe sanktuarium w którym ciepła ławka to priorytet zasiedzenia .....i nic ponad !!!.. szkoda !!!

Kaśka 01.08.2016 21:55
Czyli Muzeum też jest Pisowskie ?!

Reklama
.. a komu to się śniło ?!!! 02.08.2016 15:24
zresztą można pokusić się o wiele interpretacji . Jednak natężenie gotowych , monotematycznych wystaw tegoż muzeum skłania nas do głębokiej refleksji !! . Praca muzealnika to szereg zadań , priorytetów zawartych w ustawie o muzeach . Na dzień dzisiejszy nie widac przemęczenia.!!... Bardzo rzadko i to chyba z przypadku trafiają się jakieś ciekawsze ekspozycje , a przecież społeczeństwo płaci im grubą kasę !. Nie wiemy nic od lat o sprawach finansowych i prawdziwych kfalifikacjach zatrudnionych - (może wzerknąć w dyplomy by sie przydało) - Nie wiemy ?? - czy nasze pieniądze nie są marnotrawione ? - Nie wiemy też , czy bezcenne eksponaty w piwnicach mają się dobrze !!! ( w szerokim słowa tego znaczeniu) . Powinny być one udostępnione szerszej publiczności na portalach poprzez digitalizację zbiorów w celach nie tylko edukacyjnych , ale i sprawdzających( audyt).... ,, Ćwierkają muzealne ptaszki,,, : że od lat ta placówka wraz z zaprzyjaźnioną radą muzealną nie za wiele robi i ,, przysypiają ,,... bo tak milutko i cieplutko w swoiskim gronie . Chyba jednak obecni zawiadujący powinni przebudzić się , bo zapomnieli i o tym , iż nie jest to prywatny folwark , a dobro Całego Społeczeństwa kiedyś należącego do Rodziny Ostrowskich.. Przykro przy tym przyznać , że od paru urzędników , zależy ,, muzealne życie ,, ...a nie od szeroko pojmowanego interesu społecznego.

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama