Imprezę rozpoczął Andrzej Bednarek, wójt gminy Czerniewice razem z Dariuszem Kowalczykiem, wicestarostą powiatu tomaszowskiego powitał zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Arkadiusz Gajewski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Barbara Robak i Bartłomiej Matysiak - członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Barbara Klatka - członek Zarządu Atlas Areny w Łodzi.
Udział w konkursie wzięły reprezentacje ośmiu gmin powiatu tomaszowskiego:
Koło Gospodyń Wiejskich z Ciebłowic Dużych, gmina Tomaszów Mazowiecki,
Koło Gospodyń Wiejskich z Brzustowa, gmina Inowłódz,
Koło Gospodyń Wiejskich ze Starych Chrustów, gmina Rokiciny,
Koło Gospodyń Wiejskich z Żelechlinka z gminy Żelechlinek,
Koło Gospodyń Wiejskich z Niewiadowa, gmina Ujazd,
Katarzynki z gminy Rzeczyca,
Koło Gospodyń Wiejskich z Marianki, gmina Lubochnia.
i KGW z Drzazgowej Woli, gmina Będków.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czerniewicach nie brały udziału w konkursie, ale przygotowały poczęstunek dla zaproszonych gości i dla wszystkich najbardziej chyba popularna potrawę góralską, kwaśnicę. Około tysiąc porcji musiały ugotować. Zużyły na to 30 kg kiszonej kapusty, 50 kg ziemniaków i do tego dużo warzyw.
~~Konkurs realizowany był przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Motywem tegorocznych zmagań była kuchnia góralska. W komisji konkursowej zasiedli: Bartłomiej Matysiak - przewodniczący komisji, i członkowie: Arkadiusz Gajewski, Michał Pająk - etnograf, pracownik Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Grzegorz Goleń - radny gminy Czerniewice i Halina Kocik, członkini Koło Gospodyń Wiejskich w Czerniewicach. Celem konkursu było kultywowanie tradycji kulinarnych i aktywizacja kulturowa środowisk wiejskich. Tematem przewodnim była kuchnia góralska. Komisja oceniała potrawy regionalne w kategoriach:
- potrawy z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, ryby, drób, wędliny,
- potrawy z produktów pochodzenia roślinnego: kasze, groch ziemniaki, warzywa,
- napoje i desery
i inne potrawy regionalne.
Każdy zespół na scenie przedstawił krótką prezentację na temat przywiezionych na konkurs potraw. Oceniany był: smak, jakość potraw, geneza, estetyczna prezentacja i sposób podania.
Komisja konkursowa miała nie lada problem z wytypowaniem zwycięzcy, gdyż, jak mówił Bartłomiej Matysiak, wszystkie potrawy były pyszne. Trudno było wybrać tę najlepsza. Ostatecznie w głosowaniu członków komisji pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niewiadowa, gmina Ujazd. Pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsce.
W czasie, kiedy komisja konkursowa oceniała potrawy na scenie odbywała się część artystyczna. Wystąpili artyści z gminy Czerniewice: Orkiestra Dęta i Czerniewiczanie, zespół działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czerniewicach.. Po wręczeniu nagród wystąpił zaproszony zespół góralski Pogwizdani z Łącka.
Wójt gminy Czerniewice, Andrzej Bednarek zaprosił wszystkich na kolejne imprezy, które w niedługim czasie odbędą się w Czerniewicach, a będą to: rekonstrukcja bitwy ze Szwedami pod Strzemeszną 26 sierpnia i gminne dożynki 3 września.
Więcej fotografii
Napisz komentarz
Komentarze