Szczury roznoszą około 40 rodzajów chorób. Wśród nich tyfus plamisty, zwany durem szczurzym, salmonellę, leptospirozę, włośnicę, i gorączkę szczurzą. Badania pokazują, że są one także nosicielami pasożytów, które z kolei działają jako nosiciele poważnych chorób, np. pierwotnym wektorem dżumy są pchły. Ugryzienia szczurów powodują infekcje. Myszy także przenoszą pasożyty oraz zarazki chorób odzwierzęcych. Wśród nich nawet wirusa guza gruczołu sutkowego, który może być bezpośrednią przyczyną raka piersi.
Ponadto gryzonie są odpowiedzialne za niszczenie elementów konstrukcji budynków, sprzętu - np. przegryzanie przewodów elektrycznych, niszczenie mebli, zanieczyszczanie odchodami produktów spożywczych, wyrządzanie znacznych strat materialnych i finansowych. Szczury i myszy stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla dzieci, osób starszych, oraz o osłabionym układzie odpornościowym.
Zgodnie § 19. uchwały Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o utrzymaniu czystości na terenie miasta nakłada obowiązek przeprowadzania dwa razy do roku deratyzacji. Objęte są nim budynki oraz miejsca gromadzenia odpadów na terenach zabudowy wielorodzinnej; oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacji sanitarnej; zakłady produkcji żywności; targowiska miejskie; schronisko dla bezdomnych zwierząt; instalacje do gospodarowania odpadami. Uchwała określa też terminy, w jakich należy je przeprowadzić. Pierwszy z nich od 15 marca do 15 kwietnia. Drugi, od 15 września do 15 października
Z tego obowiązku jednak nie wszyscy się wywiązują. - Wynajmuję garaż na podwórku jednej z kamienic przy ulicy Św. Antoniego. Często odprowadzam samochód w towarzystwie mojego psa. Niedawno psiak się bardzom rozchorował. Kilka dni biegaliśmy do weterynarza, zanim z powrotem stanął na nogi. Myśleliśmy początowo, że ktoś chciał am zwierzaka otruć. Dopiero mieszkańcy kaminicy zwrócili nam uwagę na szczury biegające po ich posesji. Sprawdziliśmy u zarządcy. Okazało się, że żadnej deratyzaji nie przeprowadza. Weterynarz natomiast potwierdził, że źródłem choroby mogły być rzeczywiście szczury - opowiada nam mieszkanka centrum miasta, dodając że z tej samej kamienicy z objawami zatrucia pogotowie zabrało dwójkę dzieci.
Weryfikacją, czy właścieciele kamienic dokonując obowiązkowej deratyzacji powinna zajmować się Straż Miejska.
- Straż Miejska przeprowadziła kontrolę deratyzacji budynków mieszkalnych znajdujących się głównie w zasobach TTBS i spółdzielni mieszkaniowych. Wobec prywatnych właścicieli interwencje były podejmowane tylko na zgłoszenie mieszkańców lub ujawnionych w czasie patrolowania rejonu zagrożeń sanitarnych. W bieżącym roku jak i poprzednim przeprowadzono kilkanaście takich kontroli. Nie stwierdzono w tym zakresie większych uchybień. W kilku przypadkach udzielono pouczeń i zobowiązano do wyłożenia trutek. Obecnie toczy się jedno postępowanie wyjaśniające wobec zarządcy prywatnej kamienicy, który nie dopełnił nałożonego w tym zakresie obowiązku - wyjaśnia komendant Piotr Remisz.
Z obowiązku deratyzacji wywiązuje się Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej.
- Ostatniej deratyzacji sieci kanalizacyjnej dokonano w miesiącu marcu 2016 roku (zlecenie z dnia 03.03.2016). Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego deratyzację wykonujemy dwa razy w roku, Koszt przeprowadzenia jednej deratyzacji dla 100 szt. studzienek to 1000 zł netto (dane z 2015 i 2016 roku) - informuje preze Mariola Chilińska.
Informacje na temat odszczurzania posesji zarządzanych przez TTBS przekazała nam prezes Lucyna Zandberg - W budynkach, którymi zarządza spółka w roku 2015 powszechną deratyzację przeprowadzono w miesiącu październiku. W roku 2016 zakupioną trutkę dozorcy systematycznie wykładają na poszczególnych posesjach, w zależności od ilości zgłoszeń mieszkańców dotyczących występowania gryzoni. Działaniom deratyzacyjnym podlegają: budynki wspólnot (69szt) oraz posesje komunalne (288 szt.). W 2015r. z tytułu deratyzacji poniesione zostały koszty w wysokości ponad 10 tysięcy złotych (6057,04 wspólnoty - posesje komunalne 4320,08)
Szerszą akcję deratyzacyjną prowadzi bezpośrednio miasto - obecnie poprzez ZDiUM. W 2015 roku przeprowadzono jesienną akcję deratyzacji na terenach komunalnych w jednostkach oświatowych i instytucjach podległych Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. W ramach akcji zainstalowano 650 sztuk instalacji zamkniętych zabezpieczonych przed niepowołanym otwarciem oraz przytwierdzonych do podłoża karmników deratyzacyjnych wypełnionych trutką w formie kostki woskowej oraz atraktantem; wypełnieno nory gryzoni trutką w formie granulatu; wyłożeno trutke w formie kostki woskowej w kanałach, studzienkach znajdujących się na terenie objętym deratyzacją. Akcja została przeprowadzona w terminie 15.09 - 15.10.2015. Miasto wydało na ten cel 31 611,00 złotych.
- W 2016 roku w terminie wiosennym (15 marzec - 15 kwiecień ) została przeprowadzona kolejna akcja na terenie miasta. W miejscach występowania gryzoni została uzupełniona trutka w postaci kostki woskowej jak i granulatu. Zostały także zamontowane dodatkowe karmniki w parkach miejskich, skwerach, schronisku da bezdomnych zwierząt, targowisku miejskim. Akcję przeprowadzili samodzielnie pracownicy ZDiUMu. Kolejna akcja deratyzacji zostanie przeprowadzona na jesień 2016 roku - mówi dyrektor Szymon Michalak.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego na szczurzą plagę w mieście zwracali radni Paweł Łuczak oraz mariusz Strzępek prosząc o inforcje na ten temat z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.
- Wystarczy, że z gryzoniem będzie miał do czynienia pies. Chorobę przyniesie ze sobą do domu. Domownicy zaczynają chorować i nawet nie wiedzą, gdzie szukać przyczyn choroby - mówią radni.
Napisz komentarz
Komentarze