Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 05:11
Reklama
Reklama

Szczury tłoczą się w piwnicach. Niespokojna okolica

Od jakiegoś czasu docierają do nas sygnały o szczurach, które bez skrępowania spacerują w samym centrum miasta. Co prawda nie ma odnotowanych oficjalnie przypadków duru mysiego, nie oznacza to jednak, że choroba u nas nie występuje. Jej objawy są podobne do tych, które występują przy zakażeniu salmonellą.

Szczury roznoszą około 40 rodzajów chorób. Wśród nich tyfus plamisty, zwany durem szczurzym, salmonellę, leptospirozę, włośnicę, i gorączkę szczurzą. Badania pokazują, że są one także nosicielami pasożytów, które z kolei działają jako nosiciele poważnych chorób, np. pierwotnym wektorem dżumy są pchły. Ugryzienia szczurów powodują infekcje. Myszy także przenoszą pasożyty oraz zarazki chorób odzwierzęcych.  Wśród nich nawet wirusa guza gruczołu sutkowego, który może być bezpośrednią przyczyną raka piersi.

 

Ponadto gryzonie są odpowiedzialne za niszczenie elementów konstrukcji budynków, sprzętu - np. przegryzanie przewodów elektrycznych, niszczenie mebli, zanieczyszczanie odchodami produktów spożywczych, wyrządzanie znacznych strat materialnych i finansowych. Szczury i myszy stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla dzieci, osób starszych, oraz o osłabionym układzie odpornościowym.  

 

 

Zgodnie § 19. uchwały Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o utrzymaniu czystości na terenie miasta nakłada obowiązek przeprowadzania dwa razy do roku deratyzacji. Objęte są nim  budynki oraz miejsca gromadzenia odpadów na terenach zabudowy wielorodzinnej; oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacji sanitarnej; zakłady produkcji żywności; targowiska miejskie; schronisko dla bezdomnych zwierząt; instalacje do gospodarowania odpadami. Uchwała określa też terminy, w jakich należy je przeprowadzić. Pierwszy z nich od 15 marca do 15 kwietnia. Drugi, od 15 września do 15 października

 

Z tego obowiązku jednak nie wszyscy się wywiązują. - Wynajmuję garaż na podwórku jednej z kamienic przy ulicy Św. Antoniego. Często odprowadzam samochód w towarzystwie mojego psa. Niedawno psiak się bardzom rozchorował. Kilka dni biegaliśmy do weterynarza, zanim z powrotem stanął na nogi. Myśleliśmy początowo, że ktoś chciał am zwierzaka otruć. Dopiero mieszkańcy kaminicy zwrócili nam uwagę na szczury biegające po ich posesji. Sprawdziliśmy u zarządcy. Okazało się, że żadnej deratyzaji nie przeprowadza. Weterynarz natomiast potwierdził, że źródłem choroby mogły być rzeczywiście szczury - opowiada nam mieszkanka centrum miasta, dodając że z tej samej kamienicy z objawami zatrucia pogotowie zabrało dwójkę dzieci. 

 

Weryfikacją, czy właścieciele kamienic dokonując obowiązkowej deratyzacji powinna zajmować się Straż Miejska.

 

Straż Miejska przeprowadziła kontrolę  deratyzacji budynków mieszkalnych znajdujących się głównie w zasobach TTBS i spółdzielni mieszkaniowych.  Wobec prywatnych właścicieli interwencje były podejmowane tylko na zgłoszenie mieszkańców lub ujawnionych w czasie patrolowania rejonu zagrożeń sanitarnych. W bieżącym roku jak i poprzednim przeprowadzono kilkanaście takich kontroli. Nie stwierdzono w tym zakresie większych uchybień. W kilku przypadkach udzielono pouczeń i zobowiązano do wyłożenia trutek. Obecnie toczy się jedno postępowanie wyjaśniające wobec zarządcy prywatnej kamienicy, który nie dopełnił nałożonego w tym zakresie obowiązku - wyjaśnia komendant Piotr Remisz. 

 

Z obowiązku deratyzacji wywiązuje się Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. 

 

- Ostatniej deratyzacji sieci kanalizacyjnej dokonano w miesiącu marcu 2016 roku (zlecenie z dnia 03.03.2016). Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego deratyzację wykonujemy dwa razy w roku, Koszt przeprowadzenia jednej deratyzacji dla 100 szt. studzienek to 1000 zł netto (dane z 2015 i 2016 roku) - informuje preze Mariola Chilińska. 

 

Informacje na temat odszczurzania posesji zarządzanych przez TTBS przekazała nam prezes Lucyna Zandberg - W budynkach, którymi zarządza spółka w roku 2015 powszechną deratyzację przeprowadzono w miesiącu październiku. W roku 2016 zakupioną trutkę dozorcy systematycznie wykładają na poszczególnych posesjach, w zależności od ilości zgłoszeń mieszkańców dotyczących występowania gryzoni. Działaniom deratyzacyjnym podlegają: budynki wspólnot (69szt) oraz posesje komunalne (288 szt.). W 2015r. z tytułu deratyzacji poniesione zostały koszty w wysokości ponad 10 tysięcy złotych (6057,04 wspólnoty - posesje komunalne 4320,08) 

 

Szerszą akcję deratyzacyjną prowadzi bezpośrednio miasto - obecnie poprzez ZDiUM. W 2015 roku przeprowadzono jesienną akcję deratyzacji na terenach komunalnych w jednostkach oświatowych i instytucjach podległych Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. W ramach akcji zainstalowano 650 sztuk instalacji zamkniętych zabezpieczonych przed niepowołanym otwarciem oraz przytwierdzonych do podłoża karmników deratyzacyjnych wypełnionych trutką w formie kostki woskowej oraz atraktantem; wypełnieno nory gryzoni trutką w formie granulatu; wyłożeno trutke w formie kostki woskowej w kanałach, studzienkach znajdujących się na terenie objętym deratyzacją. Akcja została przeprowadzona w terminie 15.09 - 15.10.2015. Miasto wydało na ten cel  31 611,00 złotych.

 

- W 2016 roku  w terminie wiosennym (15 marzec - 15 kwiecień ) została przeprowadzona kolejna akcja na terenie miasta. W miejscach występowania gryzoni została uzupełniona trutka w postaci kostki woskowej jak i granulatu. Zostały także zamontowane dodatkowe karmniki w parkach miejskich, skwerach, schronisku da bezdomnych zwierząt, targowisku miejskim.  Akcję przeprowadzili samodzielnie  pracownicy ZDiUMu. Kolejna akcja deratyzacji zostanie przeprowadzona na jesień 2016 roku - mówi dyrektor Szymon Michalak.

 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego na szczurzą plagę w mieście zwracali radni Paweł Łuczak oraz mariusz Strzępek prosząc o inforcje na ten temat z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. 

 

Wystarczy, że z gryzoniem będzie miał do czynienia pies. Chorobę przyniesie ze sobą do domu. Domownicy zaczynają chorować i nawet nie wiedzą, gdzie szukać przyczyn choroby - mówią radni. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

x 10.07.2016 23:08
Koty potrzebne na gwałt! :)

Kazikowa 10.07.2016 10:57
A gdzie koty sie pytam ? Kotów nie ma, bo ludzie sie ich pozbywają,nie dbaja o zdrową populację to maja szczurzą plagę !

orientalistka 06.07.2016 14:54
W Wietnamie szczur to rarytas na stole a u nas takie marnotrawstwo, ludzie mają za dobrze i tylko szynki by jedli ze świnek. A to świństwo w Wietnamie by do ust nie wzięli.

kiki 06.07.2016 07:45
Każdy powinien mieć broń by móc odstrzeliwać te szkodniki, jak swego czasu Australijczycy wybijali króliki. Szybko plaga tego dziadostwa zostałaby wybita !

jasne jestem za... 06.07.2016 14:34
broń prochowa dostępna dla wszystkich...swoją drogą widziałem kiedyś w wielkiej metropolii takie wielkości kota siedzące na murku ..nikt nie reagował ,patrzyli tylko i prawie by je dokarmiali ..ja natomiast omal nie wpadłem pod auto ..są obrzydliwe mutanty...reptilianie...

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Pytacie: kto na to pozwolił? Kolejne decyzje personalne podejmowane przez starostę Mariusza Węgrzynowskiego budzą nie tylko zdziwienie ale i oburzenie. Na portalu NaszTomaszow.pl, jako pierwszy informowałem o zatrudnianiu nowych dyrektorów w szpitalu, pisałem także o stworzeniu nikomu niepotrzebnego stanowiska prokurenta. Chyba jako jedyny radny występowałem przeciwko "występom" Antoniego Macierewicza w "Mechaniku" na rozpoczęciu roku szkolnego. Być może dlatego wiele osób pyta mnie o to, jak to się stało, że ktoś taki jak Mariusz Węgrzynowski został po raz kolejny starostą, mimo, że w poprzedniej kadencji nie brakowało konfliktów, a jakość jego zarządzanie wymyka się racjonalnej ocenie. Do tego władza Starosty opierała się jedynie na grupce skorumpowanych radnych KO. Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmu Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Olechowskiego oraz to, że brał on udział w wyborach prezydenckich, a nawet osiągnął całkiem niezły wynik? To właśnie wówczas powstał ruch Obywatele Dla Rzeczypospolitej, który stał się zalążkiem Platformy Obywatelskiej. Do Olechowskiego dołączył Donald Tusk "wycięty" w wyborach władz ówczesnej Unii Wolności. Trzecim tzw. tenorem był Maciej Płażyński. Dopiero później pojawił się Jan Maria Rokita. Dzisiaj pozostał już tylko Tusk. Niewiele osób pojechało na zjazd "założycielski" do hali gdańskiej "Oliwii". Do nielicznych należał Jacek Kowalewski i jeśli już kogoś można byłoby nazywać "ikoną tomaszowskiej Platformy" to chyba właśnie jego a nie posła, który spędził w niej zaledwie chwilę.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Naczelny. Bardzo dobra retrospekcja tej naszej porąbanej, polskiej polityki. Mówi się, że polityka to stara dziwka. I to jest prawda. Dlaczego u nas tak to wyraźnie widać? Ostatnie około 250 lat Polska była: pod zaborami, pod dwukrotną okupacją w dwóch wojnach, pod sowiecką sowiecką okupacją po II wojnie światowej. W ukryciu albo pomiędzy zawieruchami byli: Paderewski, Dmowski, Piłsudski, Witos, Wojciechowski, Mikołajczyk i to wszystko. To kiedy, po 1989 roku miały się ukształtować porządne, polskie elity polityczne? I w III Rzeczpospolitej tak to wyglądało, jak Pan opisał. Ogólnie: kupa dziada bez zelówek (z małymi wyjątkami).Źródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: JackiTreść komentarza: Zapomniałem o TUSKU,jest arcymistrzem.Źródło komentarza: Policja podjęła czynności ws. nawoływania do nienawiści wobec OwsiakaAutor komentarza: RksTreść komentarza: Dobry trener miejscowy zastępuje jeszcze lepszego trenera w drugiej drużynie a sprowadza się kogoś co CV ma powiedzmy bardzo ubogie .Co się w tym klubie dzieje i gdzie są szanse dla trenerów miejscowych,dlaczego nie dajemy im szans?Kto tym zarządza p.Witko może też polityka?Nie ręce opadają.Proszę sprawdzić uprawnienia Tomaszowskich trenerów,Oni też czekają aż zacznie ktoś to widzieć.Są na miejscu!Źródło komentarza: Bartosz Grzelak został nowym trenerem Lechii Tomaszów MazowieckiAutor komentarza: JackiTreść komentarza: Tak szczuć ja TY oWSIak to nikt nie potrafi.Źródło komentarza: Policja podjęła czynności ws. nawoływania do nienawiści wobec OwsiakaAutor komentarza: 333Treść komentarza: Ten oddział przydałby się tobie cha..e. Polecam z całego serca w Nowym Roku.Źródło komentarza: Nieoficjalnie: znamy pierwszą decyzję nowego prezesa szpitalaAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Ważne,że odbyłą się gala jubileuszowa,a reszta to proza życia?Źródło komentarza: Bartosz Grzelak został nowym trenerem Lechii Tomaszów Mazowiecki
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama