Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Szczury tłoczą się w piwnicach. Niespokojna okolica

Od jakiegoś czasu docierają do nas sygnały o szczurach, które bez skrępowania spacerują w samym centrum miasta. Co prawda nie ma odnotowanych oficjalnie przypadków duru mysiego, nie oznacza to jednak, że choroba u nas nie występuje. Jej objawy są podobne do tych, które występują przy zakażeniu salmonellą.

Szczury roznoszą około 40 rodzajów chorób. Wśród nich tyfus plamisty, zwany durem szczurzym, salmonellę, leptospirozę, włośnicę, i gorączkę szczurzą. Badania pokazują, że są one także nosicielami pasożytów, które z kolei działają jako nosiciele poważnych chorób, np. pierwotnym wektorem dżumy są pchły. Ugryzienia szczurów powodują infekcje. Myszy także przenoszą pasożyty oraz zarazki chorób odzwierzęcych.  Wśród nich nawet wirusa guza gruczołu sutkowego, który może być bezpośrednią przyczyną raka piersi.

 

Ponadto gryzonie są odpowiedzialne za niszczenie elementów konstrukcji budynków, sprzętu - np. przegryzanie przewodów elektrycznych, niszczenie mebli, zanieczyszczanie odchodami produktów spożywczych, wyrządzanie znacznych strat materialnych i finansowych. Szczury i myszy stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla dzieci, osób starszych, oraz o osłabionym układzie odpornościowym.  

 

 

Zgodnie § 19. uchwały Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o utrzymaniu czystości na terenie miasta nakłada obowiązek przeprowadzania dwa razy do roku deratyzacji. Objęte są nim  budynki oraz miejsca gromadzenia odpadów na terenach zabudowy wielorodzinnej; oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacji sanitarnej; zakłady produkcji żywności; targowiska miejskie; schronisko dla bezdomnych zwierząt; instalacje do gospodarowania odpadami. Uchwała określa też terminy, w jakich należy je przeprowadzić. Pierwszy z nich od 15 marca do 15 kwietnia. Drugi, od 15 września do 15 października

 

Z tego obowiązku jednak nie wszyscy się wywiązują. - Wynajmuję garaż na podwórku jednej z kamienic przy ulicy Św. Antoniego. Często odprowadzam samochód w towarzystwie mojego psa. Niedawno psiak się bardzom rozchorował. Kilka dni biegaliśmy do weterynarza, zanim z powrotem stanął na nogi. Myśleliśmy początowo, że ktoś chciał am zwierzaka otruć. Dopiero mieszkańcy kaminicy zwrócili nam uwagę na szczury biegające po ich posesji. Sprawdziliśmy u zarządcy. Okazało się, że żadnej deratyzaji nie przeprowadza. Weterynarz natomiast potwierdził, że źródłem choroby mogły być rzeczywiście szczury - opowiada nam mieszkanka centrum miasta, dodając że z tej samej kamienicy z objawami zatrucia pogotowie zabrało dwójkę dzieci. 

 

Weryfikacją, czy właścieciele kamienic dokonując obowiązkowej deratyzacji powinna zajmować się Straż Miejska.

 

Straż Miejska przeprowadziła kontrolę  deratyzacji budynków mieszkalnych znajdujących się głównie w zasobach TTBS i spółdzielni mieszkaniowych.  Wobec prywatnych właścicieli interwencje były podejmowane tylko na zgłoszenie mieszkańców lub ujawnionych w czasie patrolowania rejonu zagrożeń sanitarnych. W bieżącym roku jak i poprzednim przeprowadzono kilkanaście takich kontroli. Nie stwierdzono w tym zakresie większych uchybień. W kilku przypadkach udzielono pouczeń i zobowiązano do wyłożenia trutek. Obecnie toczy się jedno postępowanie wyjaśniające wobec zarządcy prywatnej kamienicy, który nie dopełnił nałożonego w tym zakresie obowiązku - wyjaśnia komendant Piotr Remisz. 

 

Z obowiązku deratyzacji wywiązuje się Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. 

 

- Ostatniej deratyzacji sieci kanalizacyjnej dokonano w miesiącu marcu 2016 roku (zlecenie z dnia 03.03.2016). Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego deratyzację wykonujemy dwa razy w roku, Koszt przeprowadzenia jednej deratyzacji dla 100 szt. studzienek to 1000 zł netto (dane z 2015 i 2016 roku) - informuje preze Mariola Chilińska. 

 

Informacje na temat odszczurzania posesji zarządzanych przez TTBS przekazała nam prezes Lucyna Zandberg - W budynkach, którymi zarządza spółka w roku 2015 powszechną deratyzację przeprowadzono w miesiącu październiku. W roku 2016 zakupioną trutkę dozorcy systematycznie wykładają na poszczególnych posesjach, w zależności od ilości zgłoszeń mieszkańców dotyczących występowania gryzoni. Działaniom deratyzacyjnym podlegają: budynki wspólnot (69szt) oraz posesje komunalne (288 szt.). W 2015r. z tytułu deratyzacji poniesione zostały koszty w wysokości ponad 10 tysięcy złotych (6057,04 wspólnoty - posesje komunalne 4320,08) 

 

Szerszą akcję deratyzacyjną prowadzi bezpośrednio miasto - obecnie poprzez ZDiUM. W 2015 roku przeprowadzono jesienną akcję deratyzacji na terenach komunalnych w jednostkach oświatowych i instytucjach podległych Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. W ramach akcji zainstalowano 650 sztuk instalacji zamkniętych zabezpieczonych przed niepowołanym otwarciem oraz przytwierdzonych do podłoża karmników deratyzacyjnych wypełnionych trutką w formie kostki woskowej oraz atraktantem; wypełnieno nory gryzoni trutką w formie granulatu; wyłożeno trutke w formie kostki woskowej w kanałach, studzienkach znajdujących się na terenie objętym deratyzacją. Akcja została przeprowadzona w terminie 15.09 - 15.10.2015. Miasto wydało na ten cel  31 611,00 złotych.

 

- W 2016 roku  w terminie wiosennym (15 marzec - 15 kwiecień ) została przeprowadzona kolejna akcja na terenie miasta. W miejscach występowania gryzoni została uzupełniona trutka w postaci kostki woskowej jak i granulatu. Zostały także zamontowane dodatkowe karmniki w parkach miejskich, skwerach, schronisku da bezdomnych zwierząt, targowisku miejskim.  Akcję przeprowadzili samodzielnie  pracownicy ZDiUMu. Kolejna akcja deratyzacji zostanie przeprowadzona na jesień 2016 roku - mówi dyrektor Szymon Michalak.

 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego na szczurzą plagę w mieście zwracali radni Paweł Łuczak oraz mariusz Strzępek prosząc o inforcje na ten temat z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. 

 

Wystarczy, że z gryzoniem będzie miał do czynienia pies. Chorobę przyniesie ze sobą do domu. Domownicy zaczynają chorować i nawet nie wiedzą, gdzie szukać przyczyn choroby - mówią radni. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
x 10.07.2016 23:08
Koty potrzebne na gwałt! :)

Kazikowa 10.07.2016 10:57
A gdzie koty sie pytam ? Kotów nie ma, bo ludzie sie ich pozbywają,nie dbaja o zdrową populację to maja szczurzą plagę !

orientalistka 06.07.2016 14:54
W Wietnamie szczur to rarytas na stole a u nas takie marnotrawstwo, ludzie mają za dobrze i tylko szynki by jedli ze świnek. A to świństwo w Wietnamie by do ust nie wzięli.

kiki 06.07.2016 07:45
Każdy powinien mieć broń by móc odstrzeliwać te szkodniki, jak swego czasu Australijczycy wybijali króliki. Szybko plaga tego dziadostwa zostałaby wybita !

jasne jestem za... 06.07.2016 14:34
broń prochowa dostępna dla wszystkich...swoją drogą widziałem kiedyś w wielkiej metropolii takie wielkości kota siedzące na murku ..nikt nie reagował ,patrzyli tylko i prawie by je dokarmiali ..ja natomiast omal nie wpadłem pod auto ..są obrzydliwe mutanty...reptilianie...

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama