Pozwolenie na budowę basenu Zakłady Sprzętu Precyzyjnego w Niewiadowie otrzymały 30 lat temu. Obiekt jak na tamte czasy był dosyć nowoczesny i posiadał pełne zapleczem sportowo-rekreacyjne. Zamysł inwestycyjny szybko został zrealizowany i na początku lat 90-tych miejsce zaczęło tętnić życiem. Odpoczywano tutaj całymi rodzinami.
W ciągu kolejnych lat, zaniedbany i niedoinwestowany obiekt popadł w ruinę. W 2002 r. od zakładów przejęła go gmina, która następnie wydzierżawiła firmie „Amadeusz”. Kąpielisko funkcjonowało do 2007 r., kiedy to firma zrezygnowała z dzierżawy basenu. Nie pomogło znalezienie nowego najemcy.
Dzisiaj to miejsce jest w fatalnym stanie. Wójt Artur Pawlak zamierza je jednak przywrócić do życia. Oczywiście, by tak się stało potrzebne są pieniądze. Gmina nie jest w stanie sama pokryć kilkunastu milionów złotych. Póki co w tym roku w budżecie gminu zapisano 10 tys. zł. na przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu. Zapewne kilkaset tysięcy kosztować będzie projekt techniczny.
Skąd wziąć pieniądze? Magicznym słowem są tu "środki unijne", jakie dostępne są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Trzeba napisać program nie tylko obejmujący sam remont ale również funkcjonalno użytkowy. Gmina, aby łatwiej pozyskać pieniądze wymyśliła, że basen będzie służył nie tylko sportowi i rekreacji, ale również rehabilitacji.
Między innymi na ten temat rozmawiał wójt Pawlak z marszałkiem Witoldem Stępniem i radnym sejmiku wojewódzkiego, Arkadiuszem Gajewskim.
Napisz komentarz
Komentarze