Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:07
Reklama
Reklama

„Drogi do Polski…”

Pod taki tytułem realizowany był historyczny projekt edukacyjny realizowany przez uczniów ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego i mający na celu nie tylko upowszechnienie wiedzy na temat historii Polski XX wieku, ale również kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej oraz integrację młodzieży.

Inicjatorem projektu była członkini Zarządu Powiatu Tomaszowskiego odpowiedzialna za oświatę Barbara Robak, a jego koordynatorami nauczyciele historii: Maciej Błaszczyk z II LO, Radosław Pająk z MDK, którzy poprowadzili uroczyste podsumowanie projektu, mające miejsce 9 czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym.  W ramach projektu odbyły się 3 spotkania z osobami tworzącymi swoimi losami historię naszego kraju. Każda z tych osób miała własną drogę do Polski.

 

Pułkownik Józef Suchodolski jest kombatantem II wojny światowej, walczył pod Stalingradem, Kurskiem, przez 37 lat służył w Ludowym Wojsku Polskim. Piotrkowianka ppłk dr Halina Kępińska- Bazylewicz „Kora” była żołnierzem ZWZ- AK, więziona przez gestapo, a po wojnie przez UB, przez wiele lat działała w Światowym Związku Żołnierzy AK. Zygmunt Augustyniak to społecznik, długoletni pracownik służby zdrowia, działacz NSZZ „Solidarność”, osoba represjonowana w stanie wojennym,  zafascynowany postacią Józefa Piłsudskiego.

 

Ponadto młodzież biorąca udział w projekcie została zaproszona na wycieczkę do Warszawy, w programie której było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, Starego Miasta szlakiem powstania warszawskiego oraz wizyta na cmentarzu wojskowym na Powązkach i oddanie hołdu bohaterom narodowym. Uczestnicy projektu jako dokumentację  swoich doświadczeń i przeżyć przedstawili w postaci prezentacji multimedialnych, filmów oraz tekstów pisanych, a także prac artystyczno- manualnych.

               

W trakcie uroczystego podsumowania uczestniczyli: Barbara Robak, Zygmunt Augustyniak, płk Józef Suchodolski, dyrektor MDK Tomasz Zdonek, dyrektor II LO Tomasz Węgrzynowski i przede wszystkim młodzież ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami historii.

 

Dla każdego został przygotowany okolicznościowy certyfikat potwierdzający aktywny udział w projekcie „Drogi do Polski…”. Bardzo przyjemnym punktem podsumowania były występy wokalne i krasomówcze przygotowane przez uczniów II LO: Aleksandrę Banasiak, Martynę Kot, Annę Pękalę oraz Michała Czarnieckiego.

               

- Udział w projekcie ”Drogi do Polski…” to bardzo ciekawa i inspirująca lekcja historii, dzięki której poznałem nietuzinkowe losy osób z lokalnego środowiska, które były mocna związane z niełatwą historią naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że moje pokolenie nie będzie musiało żyć w tak trudnych czasach, jak osoby, które mogliśmy osobiście poznać- podsumowuje Filip Kościsty, uczeń II LO i uczestnik zajęć MDK.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
AK-47 13.06.2016 21:52
Zrównajmy więc bohaterów z....no właśnie z kim? Skoro nie można oceniać postaw negatywnych to i bohaterskich również..... Ale w przypadku przywołanego bohatera nie dokonujemy ocen. Chcemy tylko poznać okoliczności i motywy. Skoro pewne okoliczności z jego życiorysu budzą naszą ciekawość dlaczego mamy ich nie poznać.? " Decyzje podejmowane pod wpływem strachu, czasem w trosce o najbliższych. Co możemy o nich dzisiaj powiedzieć, nie będąc naocznymi świadkami?"- Ma Pan rację. Rodzina Ulmów jest tego najlepszym przykładem, Rodzina Kowalskich......

13.06.2016 20:41
Ja piszę o zwykłych ludziach, których dotykają indywidualne i zbiorowe zdarzenia losowe. Ktoś kogoś ostrzegł, ktoś uciekał, ktoś nie zdążył. Ktoś trafił do łagru, ktoś inny do Armii Czerwonej? Hitler i Stalin mają z tym taki związek, że stanowili siłę sprawczą. To drobne i wielkie osobiste dramaty i ludzkie krzywdy. Decyzje podejmowane pod wpływem strachu, czasem w trosce o najbliższych. Co możemy o nich dzisiaj powiedzieć, nie będąc naocznymi świadkami? Oceny, o których piszę odczłowieczają, ale odczłowieczają i oceniającego i osobę ocenianą, przy czym moim zdaniem bardziej recenzent narażony jest na utratę człowieczeństwa.

13.06.2016 20:04
Mogę Ci tą stronę skopiować. O ile admin wyrazi na to zgodę, bo artykuł jest dość długi.

AK-47 13.06.2016 20:01
Ale u mnie najpierw jest ostrzeżenie.

13.06.2016 18:56
Doprawdy dziwa na kiju. Bo u mnie ta witryna otwiera się bez żadnego problemu.

AK-47 13.06.2016 17:10
"Jednoznaczne oceny historyczne są niemożliwe..."- Co w takim razie z oceną Stalina, Hitlera?....

AK-47 13.06.2016 17:07
A widzi Pan znak zapytania na końcu?

AK-47 13.06.2016 17:05
A czy zadawanie pytań nadal jest możliwe?

13.06.2016 16:49
Może nie - powiedział ktoś, kto nie musiał dokonywać takiego wyboru.

13.06.2016 16:48
Nie, bo pochodził z Lidy, a ojca NKWD zamordowała mu za to, że czerwonoarmistę nazwał złodziejem. Mówimy o wrześniu 39 roku. To dłuższa historia rodzinna i bez związku. O ZBOWIDZIE mawiał, że nie chce mieć z nim nic wspólnego, bo to banda krętaczy i cwaniaczków, co karabinu w ręku nie widziała. Jednoznaczne oceny historyczne są niemożliwe, a osoby, które ich dokonują wystawią sobie świadectwo wąskich horyzontów umysłowych. Zgodnie z ulubioną tezą wygłaszaną przez księdza Tischnera

AK-47 13.06.2016 16:17
Wpis nr 1:"Czy: bohater płk.Suchodolski (...) dalej twierdzi, że Katyń to zbrodnia niemiecka?" Pański dziadek był tego samego zdania?

AK-47 13.06.2016 16:14
Jeśli postawi Pan swojego dziadka na piedestał o to samo będę pytał!

AK-47 13.06.2016 16:13
A może nie?

kiki 13.06.2016 09:03
A jednak...komuna bywa nieśmiertelna i ma jeszcze wiecznych swoich przedstawicieli.

kiki 13.06.2016 09:01
Ciekawe...czy będąc w armii Berlinga biorąc udział w bitwie pod Lenino "nasz bohater" nacierał na faszystów z okrzykiem " za KATYŃ ". Więcej można poczytać na stronach wpisując w wyszukiwarkę : armia berlinga oraz armia andersa.....polecam - cholernie ciekawe jakie te drogi były i komu służyły.

AK-47 13.06.2016 15:24
Ciekawym jest jak On się dostał do Armii Czerwonej? Jak dostał się do armii Berlinga (ewentualnie z czyjego rozkazu)?

13.06.2016 15:28
Być może w ten sam sposób, w jaki dostał się mój dziadek, jako kilkunastoletni chłopak. Może dostał propozycję nie odrzucenia. Może też patrzył jak mordują na podwórku jego ojca, inwalidę wojennego i jak brat ucieka przez okno. Może jemu też się uciec nie udało. Może lepsza była Armia Czerwona niż Kołyma.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama