Wystąpiły: chór dziecięcy uczniów kl. I przygotowany przez p. Agnieszkę Strawińską, chóry I i II st. przygotowane przez p. Macieja Wójcikowskiego, rytmiki klas I, II, III przygotowane przez p. Katarzynę Małek , Annę Lenarcik i Julitę Małek, orkiestry I i II st. prowadzone przez p. Marię Panfil, zespół kameralny p. Doroty Habiera- Czaplińskiej, a także laureaci konkusów: duety fortepianowe przygotowane przez p. Agnieszkę Gach, Agnieszkę Strawińską, Iwonę Kamińską, Anetę Kotewicz -Bilmin, Ewelinę Wójcik, Annę Zdonek, oraz Zofia Krzysztofik - laureatka II i III nagrody w Ogolnopolskich Konkursach Wiolonczelowych - przygotowana przez p. Izabelę Sukniewicz, a ktorej akompaniowała p. Dorota Habiera - Czaplińska. Koncert poprowadzili uczniowie: Beata Tasarz i Dawid Konecki. Koncert był wyjątkowo udany a frekwencja zaskakująco wysoka.
***
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęła swoją działalność w 1965 r., jako Szkoła Muzyczna I stopnia. Był to wynik dużego zainteresowania i zapotrzebowania mieszkańców miasta kształceniem w kierunku muzycznym dzieci i młodzieży. Szkoła przekształciła się z Ogniska Muzycznego, które powołano do zycia 5 lat wcześniej, a którego założycielką była p. Izabela Gałecka-Bojkowska. Głównym inicjatorem utworzenia szkoły I stopnia była p. Maria Zakrzewska, jej dyrektorka przez 19 lat od chwili powstania.
W 1981 r została powołana Szkoła Muzyczna II stopnia, jako filia szkoły piotrkowskiej. Po oddaniu do użytku nowego budynku dydaktycznego, przy którego wznoszeniu ogromne zasługi położył drugi dyrektor szkoły p. Jan Makowski, Szkoła II stopnia uzyskała autonomię i od 1989 r stała się samodzielną placówką dydaktyczną. Od tego czasu istnieje jako Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Jest ona pierwszą szkołą artystyczną w naszym mieście.
Szkoła pełni w środowisku ważną rolę placówki kulturalnej, do której rodzice chętnie posyłają swoje dzieci. Cieszy się wielką popularnością a jej wyrazem jest duża ilość kandydatów, którzy co roku ubiegają się o przyjęcie. Dobra opinia i prestiż szkoły jest w dużej mierze zasługą p. Tytusa Dziedzica, który w latach 1989 – 2000 pełnił funkcję dyrektora szkoły, starając się o pozyskanie wykwalifikowanych nauczycieli i troszcząc się o dobry poziom nauczania.
Po ukończeniu szkoły I stopnia prawie wszyscy uczniowie z dobrymi i bardzo dobrymi ocenami chcą kontynuować naukę w szkole II stopnia. Absolwenci PSM II stopnia, którzy wybierają studia muzyczne, chcą studiować w Łodzi, Krakowie, bądź Warszawie i najczęściej dostają się na muzykologię, fortepian, teorię muzyki i gitarę.
Napisz komentarz
Komentarze