Uczniowie technikum architektury17 maja pod opieką p. Alicji Barszczyk i p.Agnieszki Meli brali udział w wycieczce do Arboretum SGGW w Rogowie, gdzie pod kierunkiem pani przewodnik utrwalili swoją wiedzę o gatunkach roślin ozdobnych uprawianych w gruncie. Pani przewodnik w przystępny i interesujący sposób przypomniała uczniom podstawowe wiadomości o poszczególnych gatunkach wzbogacając je o wyniki badań naukowych prowadzonych na terenie ogrodu. Szczególnie dokładnie zostały omówione grupy drzew iglastych, gatunki magnolii, różaneczników i azalii oraz klonów. W Arboretum znajdują się ciekawe aranżacje i wystawy w terenie, między innymi wycinki przekrojowe przez pnie wielu gatunków drzew i nasadzenie storczyków z rodzaju obuwika.
Dalszy ciąg wycieczki to wizyta w Palmiarni w Łodzi. Tutaj uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele gatunków roślin egzotycznych m.in. storczyki, ananasowate, pnącza, palmy i kolekcje sukulentów.
24 maja to kolejna wycieczka do Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych i Zalesieniowych p. Michała Bojanowskiego w Prymusowej Woli. Tutaj uczniowie prześledzili kolejne etapy produkcji roślin szkółkarskich począwszy od doniczkowania roślin, poprzez uprawę na kolejnych kwaterach łącznie z pielęgnacją, aż do uzyskania efektu finalnego czyli rośliny gotowej do sprzedaży. Kolejny etap wyjazdu w tym dniu to zajęcia w Gospodarstwie Ogrodniczym Państwa Grażyny i Dariusza Sołtysów w Sławnie. Uczniowie zapoznali się tutaj z metodami produkcji gatunków jednorocznych, bylin, roślin balkonowych oraz ziół. Mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o bardzo cenne praktyczne uwagi i wskazania dotyczące uprawy tych roślin pod osłonami jak i ich późniejszej pielęgnacji w nasadzeniach na zewnątrz.
Natomiast uczniowie pierwszej klasy technikum analitycznego pod opieką p.Renaty Kurkarewicz, 21 maja wzięli udział w wykładzie Pani dr Anny Ruszczyńskiej pt. Nowoczesne narzędzia analityczne w rozwiązywaniu problemów analitycznych”.
Wykład zawierał informacje dotyczące fizykochemicznych podstaw oraz zastosowań spektroskopii emisyjnej, adsorpcyjnej i masowej. Następnie uczniowie obejrzeli laboratoria należące do Analitycznego Centrum Eksperckiego, które znajduje się w przestrzeni Centrum Nauk Biologiczno Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego powstałego dzięki Programowi Operacyjnemu Unii Europejskiej Innowacyjna Gospodarka. Ze względów bezpieczeństwa uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy jedną oprowadzała Pani dr A. Ruszczyńska, a drugą Pan mgr Andrzej Gawor. Szczególnie interesujące okazały się nowoczesne urządzenia spektralne, które zostały dokładnie zaprezentowane przez oprowadzających. Nasi uczniowie na koniec zostali obdarowani drobnymi upominkami.
Pragniemy podziękować dr Annie Ruszczyńskiej za bardzo interesujący wykład oraz za oprowadzenie po swoim miejscu pracy.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „AZYMUT NA SUKCES NOWOCZESNE KSZTAŁCENIE ZAWODOWE W ZSP NR 8 W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM” realizowanego w ZSP 8,na podstawie umowy o dofinansowanie nr RPLD.11.03.01-10-0035/17-00.
Napisz komentarz
Komentarze