Fabuła Rajdu opierała się na tym, że wyruszający na patrole to rekruci, którzy chcą wstąpić do oddziału i muszą przejść szereg zadań sprawdzających.
Dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski z programu "Patriotyzm Jutra" harcerze dostali za darmo odznaki PTTK (tutaj regulamin http://www.ktpzg.pttk.pl/regul..._hubal.php) i wyżywienie w trakcie rajdu. Dzięki temu dofinansowaniu można było zrealizować punkty zadaniowe ciekawie i z dobrymi materiałami.
Komenda rajdu składała się z harcerzy z Hufca Inowłódz i Opoczno.
- Wszyscy wzięliśmy udział w uroczystościach przy Szańcu Hubala w dniu 30-04-2016. Po tych uroczystościach ruszał Rajd - mówi Agnieszka Koziarska Wilkowiecka komendantka XIII Rajdu 4 Żywioły "Śladami Hubala"
Harcerze zakradali się pod placówkę Niemiecką i robili zwiad - wspomagała ich grupa rekonstrukcyjna Batalion Tomaszów, przeprawiali się na linie nad "rzeką" (wsparcie: Park Linowy "Adrenalina" ze Spały). Harcerze strzelali, szykowali posiłek jak za czasów wojennych, z rzeczy jakie "darowali im chłopi", na ogniu bez soli, z podstawowych produktów, ratowali rannych w potyczce partyzanckiej.
W trakcie rajdu musieli wykazać się znajomością biografii mjr Dobrzańskiego oraz wypełnić Quest, w którym należało uzupełnić brakujące słowa znajdujące się na tablicach na trasie szlaku. Quest dzięki dotacji MHP, został wydrukowany w 1000egz i jest dostępny w punkcie Informacji Turystycznej w Poświętnym, Spale i w Zamku w Inowłodzu.
Pomocy udzieli również: Gmina Poświętne (udostępniła szkołę na nocleg), Opoczyński oddział PTTK z prezes Haliną Kaftan (uzgodniła trasę rajdu adekwatną do wymagań odznaki), księża z Bazyliki w Poświętne Studzianna (udostępnili Muzeum Parafialne i za darmo oprowadzili po nim harcerzy i zuchy).
W Rajdzie wzięło udział w sumie 245 harcerzy i zuchów. W imieniu Komendy Rajdu chciałabym tez podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zarówno materialnie jak i mentalnie. Dziękujemy.
Napisz komentarz
Komentarze