Sesja rozpoczęła się od minuty ciszy, poświęconej Annie Kamińskiej – lekarce i społeczniczce, radnej III o IV kadencji Sejmiku, która zmarła w lutym bieżącego roku.
Na początku przyjęto sprawozdania z działalności Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego za rok 2015. Po tej formalności radni wysłuchali informacji z funkcjonowania służb geodezyjnych za 2015 rok, którą to przedstawił Aleksander Bielicki – dyrektor Dep. Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego WŁ.
Kolejne punkty dotyczyły przyjęcia sprawozdań z programów, realizowanych przez RCPS w Łodzi. Dyrektor Anna Mroczek omówiła najważniejsze kwestie, związane z wykonaniem wojewódzkich programów dotyczących osób niepełnosprawnych, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, przeciwdziałania narkomanii, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych a także przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Wśród licznych uchwał, wiele czasu zajęło radnym uzupełnienie rad społecznych szpitali wojewódzkich. Przedstawiciele Sejmiku zostali delegowani do tych gremiów w łódzkich szpitalach: im. Pirogowa, im. Biegańskiego, im. Kopernika oraz Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Nowych członków rad społecznych Sejmik wyznaczył także w szpitalach wojewódzkich w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach i Zgierzu. Do szpitala w Piotrkowie, zgłoszone przez radnego Arkadiusz Gajewskiego, trafiły dwie osoby z naszego powiatu: Beata Szczukocka oraz Agnieszka Zakrzewska – Iskierka. Ponadto do szpitala w Skierniewicach Sejmik przegłosował zgłoszonego przez klub PIS Pana Piotra Kagankiewicza, również mieszkańca naszego powiatu.
W porządku obrad XXI sesji było także rozpatrzenie wniosku o rozwiązanie stosunku pracy z Przewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego. Po rozpatrzeniu wniosku Agencji Rynku Rolnego, Sejmik jednogłośnie odmówił wyrażenia zgody na zwolnienie Marka Mazura z funkcji dyrektora łódzkiego oddziału agencji. Radni byli jednomyślni w pozytywnej ocenie przewodniczącego Sejmiku, a niektórzy z nich (wicemarszałek Dariusz Klimczak oraz przewodniczący klubu PO Tomasz Piotrowski) uznali, że nowe kierownictwo ARR zlekceważyło mieszkańców województwa oraz Sejmik, rozwiązując stosunek pracy z jego przewodniczącym, zanim radni zdążyli wypowiedzieć się w przedmiotowej sprawie.
Na koniec Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął specjalne stanowisko w sprawie bezpłatnego przejazdu aglomeracyjnym odcinkiem autostrady A1: Stryków – Tuszyn. Radni zwracają się w nim do Premier RP o „przychylenie się do oczekiwań mieszkańców Łodzi oraz regionu łódzkiego i dołożenie wszelkich starań dla zapewnienia bezpłatnego przejazdu aglomeracyjnym odcinkiem autostrady A1 od węzła Łódź-Północ do węzła Tuszyn”. Swoją prośbę uzasadniają tym, że „wschodnia obwodnica Łodzi ma podstawowe znaczenie dla zmniejszenia ruchu samochodowego w stolicy województwa, szczególnie – najbardziej uciążliwego dla jej mieszkańców – ruchu samochodów ciężarowych”. Sejmik obawia się, że „wprowadzenie odpłatności za przejazd wymienionym odcinkiem autostrady A1 znacząco obniży zainteresowanie nią, a tym samym zniweczy oczekiwane, pozytywne skutki związane z realizacją tak dużej i kosztownej inwestycji”. Stanowisko przygotował klub radnych PO, a radni PiS zaproponowali dodatkowo poprawkę, by rząd rozważył zniesienie odpłatności również za odcinek autostrady A-2: Stryków – Emilia. Sejmik przychylił się do tej propozycji i jednogłośnie przyjął stanowisko ze wspomnianą poprawkę.
Następna sesja Sejmiku odbędzie się 26 kwietnia czyli za kilka dni.
Napisz komentarz
Komentarze