Kobiety w trakcie leczenia onkologicznego często tracą wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość. Nie pomaga tu nawet świadomość, że po skończonej terapii włosy odrosną. Wiele Pan, mając świadomość skutków ubocznych stara się niwelować przykre doświadczenie. Część z nich jeszcze przed rozpoczęciem terapii skraca w znaczący sposób swoje włosy, część podejmuje decyzję o zakupie peruki. Specjaliści podkreślają właściwe przygotowanie psychiczne do terapii oraz odpowiednie nastawienie.
W czasie chemioterapii włosy zaczynają wypadać pod koniec 2 tygodnia od podjęcia leczenia. Ich utrata może przebiegać stopniowo lub może nastąpić bardzo gwałtownie – włosy wypadają w bardzo krótkim czasie, niemal „garściami”. Utrata owłosienia może następować jeszcze w przeciągu miesiąca od zakończenia terapii. To co jest pocieszające, to fakt, że jest to przejściowe zjawisko i włosy zaczynają odrastać samoistnie po okresie ok. 5 tygodni. Jest to jednak proces długotrwały i powolny, ponieważ włosy rosną jedynie około 6 mm miesięcznie.
- Właściwie trudno opisać, co czułam, kiedy wychodziły mi całe kłąbki włosów. To niezwykle silne emocjonalnie przeżycie. Zanim podjęłam leczenie, miałam piękne, opadające na plecy włosy. Nagle z dnia na dzień zmiana. Tłumaczyłam sobie, że to nic, że odrosną. Mimo to czułam się jak osoba w jakiś sposób wybrakowana. To brzydkie słowo, ale chyba w pełni oddaje nastroje po chemioterapii. Nakrycie głowy to była konieczność. Latem chustki, przez pozostałe miesiące peruki - opowiada Anna Wilczyńska.
Chorym zaleca się korzystanie z pomocy psychologa. Wsparcie takie zapewnia większość klinik i szpitali onkologicznych, w tym tomaszowskie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Co jednak robić po opuszczeniu szpitala?
Chore panie mogą skorzystać z możliwości nabycia peruki. Ich zakup dofinansowywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, by jednak z dofinansowania skorzystać potrzebne jest zlecenie wypisane przez lekarza prowadzącego. Z nim można udać się do sklepu zaopatrzenia medycznego, mającego podpisaną umowę z Funduszem.
- Realizujemy zlecenia na peruki współfinansowane przez NFZ. Wysokość dofinansowania to obecnie 250 złotych. Większość dostępnych peruk ze sztucznych włosów mieści się w limicie, więc pacjentki nie muszą nic dopłacać. Konieczność dopłaty występuje wtedy, kiedy wybór padnie na nieco droższy model. To jednak raczej rzadkie przypadki - wyjaśnia Anna Burchard z firmy Twój Sklep Medyczny (Tomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4).
Rzeczywiście wybór dostępnych modeli, kolorów i fasonów jest bardzo duży. Każda z Pań znajdzie na pewno odpowiadający jej stylowi, temperamentowi, karnacji skóry. Dobry wybór to równocześnie dobre samopoczucie. Kobiety leczone onkologiczne, to osoby wymagające za każdym razem bardzo indywidualnego podejścia i doradztwa łączącego właściwy poziom profesjonalizmu, połączonego ze zrozumieniem i równocześnie z intymnością.
- Zdarza się, że panie przychodzą do nas kilkakrotnie, zanim dokonają ostatecznego wyboru. Często sprowadzamy od producentów dodatkowe modele, tylko po to, by pani mogła się obejrzeć w danej peruce ale w innym odcieniu włosów. Nie ma tu żadnego problemu. Staramy się każdej z Pań poświęcić maksymalnie dużo czasu. nie skupiamy się jedynie na stronie zewnętrznej, a więc wizualnej peruki, ale również pokazujemy ich budowę, sposób zakładania i pielęgnacji - mówi personel z Twojego Sklepu Medycznego.
Sprzedawcy podkreślają, że przy doradzaniu ważne jest uzyskanie szeregu informacji w tym min. jakie fryzury kobiety preferowały i w jakim kolorze włosów czuły się najlepiej. Najczęściej panie decydujące się na zakup peruki szukają fryzur podobnych do tych, które nosiły przed rozpoczęciem terapii. Chcą, by zmiana była jak najmniej zauważalna dla otoczenia.
Po zakupie peruki warto zwrócić uwagę na jej właściwą pielęgnację. Oczywiście należy korzystać z dedykowanych dla nich: szamponów, balsamów i płynów antystatycznych. Jak często należy prać perukę to sprawa bardzo indywidualną. Warto zwrócić uwagę na różnice w modelowaniu fryzury z włosów naturalnych i syntetycznych. Tych drugich nie powinno się układać we fryzury ponownie, wystarczy, że odłoży się ją na stojak i peruka po wyschnięciu samoistnie uzyska pierwotny wygląd. Peruki z włosów naturalnych wymagają ułożenia fryzury po każdym umyciu.
Alternatywą dla peruk są turbany i chusty. Pacjenci onkologiczni powinni używać nakryć głowy bez grubych, wystających szwów. Trzeba też pamiętać, by nie były one wykonane z nieprzepuszczalnych materiałów.
Napisz komentarz
Komentarze