Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 17:06
Reklama

W rocznicę Stanu Wojennego

Pamiętacie 13 grudnia 1981 roku? Wielu z Was nie było jeszcze na świcie, kiedy to 34. lata temu, wojskowy reżim, dowodzony przez Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadził w Polsce Stan Wojenny. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi i transportery opancerzone. Z kim miało walczyć wojsko i ZOMO?

W rocznicę wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowano dzisiaj inscenizację upamiętniającą wydarzenia sprzed lat.   

Reklama

 

Organizatorami całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8. Publiczność mogła obejrzeć demonstrację opozycji i jej tłumienie przez oddziały Milicji Obywatelskiej i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej.

 

Poza inscenizacją przygotowano także wystawę eksponatów i dokumentów. Wśród nich znalazł się także powielacz, służący do produkcji ulotek. Całość uzupełniały materiały Instytutu Pamięci Narodowej. 
 

Wśród gości obecny był znany tomaszowski działacz Solidarności z tamtych lat Zygmunt Augustyniak, który dzielił się swoimi wspomnieniami z czasów Stanu Wojennego.. 
  

Czytaj także

Historia jednego sztandaru

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Organizatorzy 21.12.2015 13:34
chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły zrealizować ten projekt, a byli to: Prezydent Miasta Tomaszowa Maz. p.Marcin Witko; Zastępca Prezydenta p.Zofia Szymańska; Dyrektor ZSP nr 8 p.Tomasz Migała; Szkolna Rada Rodziców i uczniowie ZSP nr 8; Wydział Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Tomaszowa Maz., Dyrektor p.Małgorzata Śmiechowicz, p.Piotr Gajda; GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO; p.Krzysztof Batorski, , p.Kamil Borkowski, p.Marcin Mizerski, p.Marcin Wilczyński; Jednostka Strzelecka 1002 Komendant p.Monika Malczewska, p.Piotr Malczewski; Hufiec ZHP Tomaszów Maz.; 7 batalion 25 Brygady Kawalerii Powietrznej st.sierż. Krzysztof Fau; MDK p.Radosław Pająk; NSZZ „Solidarność” p.Zbigniew Bogusławski i p.Dariusz Domagała. Szczególne podziękowania dla członków tomaszowskiej „Solidarności” z lat 80-tych p.Teresy Zalewskiej, p.Zygmuna Augustyniaka, p.Stanisława Kurnika, p.Eugeniusza Nowickiego, p.Stanisława Szuberta, p.Ryszarda Wędrychowicza. Materiały i archiwalia na wystawę udostępnili: p.Andrzej Borkowski, p.Stanisław Kurnik, p.Jan Rybak, p.Zygmunt Augustyniak, Muzeum Miejskie w Tomaszowie Maz.-Dyrektor p.Dorota Skorupa-Bill, IPN. Duże podziękowania dla wszystkich mieszkańców Tomaszowa Maz., którzy tego dnia nie wystraszyli się pogody i uczestniczyli w tym wydarzeniu. Dziękujemy również zespołowi Luxtorpeda za zgodę na wykorzystanie podczas inscenizacji muzyki i utworu „Za wolność”. Specjalne podziękowania dla naszych rodzin za zrozumienie i wyrozumiałość;)!

Reklama
do pięterka - Kamila Stachecka 18.12.2015 16:48
,,... prezydenta, któy wczoraj podpalał choinkę, ani też pana starosty, ... swojen związki ze związkami podkreśla.,, Któy podpalał choinkę? To ty w domu też podpalasz choinkę? U mnie w domu choinki się nie podpala najwyżej można zapalić światełka na choince. Swojen - takiego słowa nie ma w języku polskim.

naoczny świadek 14.12.2015 22:56
pajace

Nic 15.12.2015 01:06
nie zrozumiałeś...

bejc 14.12.2015 12:33
Menadżer z CP nie wie ,że zmienił się tylko czas a metody walki z robotnikami,społeczeństwem pozostały takie same...

Świadek 14.12.2015 09:50
Z tego co mi wiadomo, to widowisko zorganizowane na placu Kościuszki miało na celu ukazania sposobu walki władz PRL z niezadowolonym społeczeństwem sprzeciwiającym się sytuacji panującej wówczas w kraju. Społeczeństwu, które wychodziło na ulice organizując demonstracje. Wiedzą to wszyscy Ci, którzy zechcieli przybyć w tę deszczową niedzielę na plac i wysłuchać tego, co mają do powiedzenia organizatorzy tego wydarzenia oraz świadkowie tamtych wydarzeń. Sytuacja w Tomaszowie w grudniu '81 była stabilna w porównaniu do innych miast, nie było rozruchów, walki z ZOMO, ORMO etc., co można było obejrzeć na przygotowanych planszach i wystawie, jednak nie to było celem widowiska. Organizowanie tego typu eventów i imprez cyklicznych ożywia to umarłe miasto, ale nie wszyscy to rozumieją. Niektórzy wolą posiedzieć przed kompem i trollować tych, którzy starają się coś zrobić dla Tomaszowa i wyciągnąć ludzi z domów.

kiki 14.12.2015 05:53
Wielbiciele dawnego porządku mieli okazję się wyżyć naśladując jak małpy dawnych oprawców w wojnie wydanej własnemu narodowi. Dać im wódy, będą kamienie może gryźli.

Nie 14.12.2015 08:59
pij tyle bo nie rozróżniasz rzeczywistości. Nikt tam nie pochwalał komuny, wręcz przeciwnie!

pucybut 13.12.2015 22:18
To, co widzę na zdjęciach, nie ma nic wspólnego z wydarzeniami 13 grudnia. Ta niedziela była spokojnym dniem (oczywiście poza aresztowaniami działaczy podziemnych). Przynajmniej ja takich zadym w tym dniu nie pamiętam. Pierwsze zadymy (z mojej pamięci) zaczęły się 16 grudnia, gdy ludzie chcieli złożyć wieńce pod pomnikiem poległych stoczniowców 1980 w Gdańsku.

Jakbyś 14.12.2015 08:44
umiał czytać ze zrozumieniem, albo ruszył cztery litery na plac to byś wiedział jaki był cel tej inscenizacji panie smerfie marudo;)! Ps.Stoczniowcy zginęli w grudniu 1970.

Ewa 13.12.2015 21:35
Urzędnicy robili to w ramach wykonywania swoich obowiązków np. wydział promocji itp. Może już teraz będziemy dziękować za to, że ktoś wykonuje swoją pracę? W ciekawych czasach zaczynam żyć...

Reklama
13.12.2015 20:40
Pamięć o tamtych czasach nadal w nas jest,chwali się takie rekonstrukcje,bo to najlepsza lekcja historii. ps. Jeśli mnie pamięć nie myli,to w naszym mieście nie było demonstracji ,owszem ZOMO się pętało,mieli bazę nad zalewem ,ale by jakieś zadymy były to sobie nie przypominam,głównie niebiescy wykazywali się pałowaniem leżących pijaków lub straszeniem młodzieży stojącej przy klatkach schodowych lub bramach,ogólnie wredne czasy

kiki 13.12.2015 21:29
No to byli ormowcy mogli sobie powspominać. Łaziło toto nic z jaruzela żołdactwem po mieście. Aw kupie jakimi byli gierojami...ojra ojra dziadzio patałachów sobie przypomina. Niektóre mordy łażą ponoć jeszcze do dziś.

Czepianie 13.12.2015 17:34
Stachecka, prezydent miał patronat nad impreza, a urzednicy pomagali to zorganizowac.

woody 13.12.2015 16:35
aleśmysie dowartościowali - tomaszowskie jasełka?

Nie 13.12.2015 19:06
to ludzie szanujący historię i pamięć o ofiarach stanu wojennego. Myślenie ponoć nie boli;)!

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MotUTreść komentarza: Co do S12, to nie jest obwodnica miasta, skoro żaden węzeł nie jest ujęty w granicach miasta. Studzianki, Biała Góra? Witko, miej szacunek do ludzi!Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk zlikwidowano 5 czerwca 1990 na mocy Ustawy z dnia 11 kwietnia 1990 r. ... Tak, że ten tego Szanowny Panie z ksywką na "C".... bujaj się Pan!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Naprawdę się pomyliłem. Przeczytałem artykuł, komentarze.... i pomyliłem północ z południem. A dokładniej chciałem zapytać o lobbowanie na rzecz wariantu południowego a napisałem o wariancie..... północnym. Ten drugi wpis wynika z tego iż nie zauważyłem pomyłki. W każdym razie moje pytanie brzmi: Kto lobbuje za wariantem południowym? Pytam o osoby które decydują na szczeblu rządowym.... Proszę o informacje. Pozdrawiam.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: A po co drogaTreść komentarza: Tomaszów to taka metropolia, że ludzie co weekend z Niemiec i Ukrainy S12 będą przyjeżdżać na zakupy do biedronki. Droga tylko zniszczy Tomaszów i piękne okolice.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: ObsTreść komentarza: Tu piszecie, że oddział jest 20 łóżkowy . Dzisiaj przeczytałam w TIT , że jest 40 łóżkowy.To zasadnicza różnica .Źródło komentarza: Tomaszowskie Hospicjum stacjonarne z kontraktem z NFZAutor komentarza: Edek z fabryki kredekTreść komentarza: Staroście powyłaziła koszula z rękawów marynarki...wziąwszy pod uwagę że on ma krótkie łapki...to zastanawiam się jak krótka jest ta marynarka??...a może to jest marynarka naszego "dzieciątka - posła " witczaka ??...oni ostatnio żyją w symbiozie?Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS Technics
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama