Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

W rocznicę Stanu Wojennego

Pamiętacie 13 grudnia 1981 roku? Wielu z Was nie było jeszcze na świcie, kiedy to 34. lata temu, wojskowy reżim, dowodzony przez Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadził w Polsce Stan Wojenny. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi i transportery opancerzone. Z kim miało walczyć wojsko i ZOMO?

W rocznicę wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowano dzisiaj inscenizację upamiętniającą wydarzenia sprzed lat.   

 

Organizatorami całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8. Publiczność mogła obejrzeć demonstrację opozycji i jej tłumienie przez oddziały Milicji Obywatelskiej i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej.

 

Poza inscenizacją przygotowano także wystawę eksponatów i dokumentów. Wśród nich znalazł się także powielacz, służący do produkcji ulotek. Całość uzupełniały materiały Instytutu Pamięci Narodowej. 
 

Wśród gości obecny był znany tomaszowski działacz Solidarności z tamtych lat Zygmunt Augustyniak, który dzielił się swoimi wspomnieniami z czasów Stanu Wojennego.. 
  

Czytaj także

Historia jednego sztandaru

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Organizatorzy 21.12.2015 13:34
chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły zrealizować ten projekt, a byli to: Prezydent Miasta Tomaszowa Maz. p.Marcin Witko; Zastępca Prezydenta p.Zofia Szymańska; Dyrektor ZSP nr 8 p.Tomasz Migała; Szkolna Rada Rodziców i uczniowie ZSP nr 8; Wydział Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Tomaszowa Maz., Dyrektor p.Małgorzata Śmiechowicz, p.Piotr Gajda; GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO; p.Krzysztof Batorski, , p.Kamil Borkowski, p.Marcin Mizerski, p.Marcin Wilczyński; Jednostka Strzelecka 1002 Komendant p.Monika Malczewska, p.Piotr Malczewski; Hufiec ZHP Tomaszów Maz.; 7 batalion 25 Brygady Kawalerii Powietrznej st.sierż. Krzysztof Fau; MDK p.Radosław Pająk; NSZZ „Solidarność” p.Zbigniew Bogusławski i p.Dariusz Domagała. Szczególne podziękowania dla członków tomaszowskiej „Solidarności” z lat 80-tych p.Teresy Zalewskiej, p.Zygmuna Augustyniaka, p.Stanisława Kurnika, p.Eugeniusza Nowickiego, p.Stanisława Szuberta, p.Ryszarda Wędrychowicza. Materiały i archiwalia na wystawę udostępnili: p.Andrzej Borkowski, p.Stanisław Kurnik, p.Jan Rybak, p.Zygmunt Augustyniak, Muzeum Miejskie w Tomaszowie Maz.-Dyrektor p.Dorota Skorupa-Bill, IPN. Duże podziękowania dla wszystkich mieszkańców Tomaszowa Maz., którzy tego dnia nie wystraszyli się pogody i uczestniczyli w tym wydarzeniu. Dziękujemy również zespołowi Luxtorpeda za zgodę na wykorzystanie podczas inscenizacji muzyki i utworu „Za wolność”. Specjalne podziękowania dla naszych rodzin za zrozumienie i wyrozumiałość;)!

do pięterka - Kamila Stachecka 18.12.2015 16:48
,,... prezydenta, któy wczoraj podpalał choinkę, ani też pana starosty, ... swojen związki ze związkami podkreśla.,, Któy podpalał choinkę? To ty w domu też podpalasz choinkę? U mnie w domu choinki się nie podpala najwyżej można zapalić światełka na choince. Swojen - takiego słowa nie ma w języku polskim.

naoczny świadek 14.12.2015 22:56
pajace

Nic 15.12.2015 01:06
nie zrozumiałeś...

bejc 14.12.2015 12:33
Menadżer z CP nie wie ,że zmienił się tylko czas a metody walki z robotnikami,społeczeństwem pozostały takie same...

Świadek 14.12.2015 09:50
Z tego co mi wiadomo, to widowisko zorganizowane na placu Kościuszki miało na celu ukazania sposobu walki władz PRL z niezadowolonym społeczeństwem sprzeciwiającym się sytuacji panującej wówczas w kraju. Społeczeństwu, które wychodziło na ulice organizując demonstracje. Wiedzą to wszyscy Ci, którzy zechcieli przybyć w tę deszczową niedzielę na plac i wysłuchać tego, co mają do powiedzenia organizatorzy tego wydarzenia oraz świadkowie tamtych wydarzeń. Sytuacja w Tomaszowie w grudniu '81 była stabilna w porównaniu do innych miast, nie było rozruchów, walki z ZOMO, ORMO etc., co można było obejrzeć na przygotowanych planszach i wystawie, jednak nie to było celem widowiska. Organizowanie tego typu eventów i imprez cyklicznych ożywia to umarłe miasto, ale nie wszyscy to rozumieją. Niektórzy wolą posiedzieć przed kompem i trollować tych, którzy starają się coś zrobić dla Tomaszowa i wyciągnąć ludzi z domów.

kiki 14.12.2015 05:53
Wielbiciele dawnego porządku mieli okazję się wyżyć naśladując jak małpy dawnych oprawców w wojnie wydanej własnemu narodowi. Dać im wódy, będą kamienie może gryźli.

Nie 14.12.2015 08:59
pij tyle bo nie rozróżniasz rzeczywistości. Nikt tam nie pochwalał komuny, wręcz przeciwnie!

pucybut 13.12.2015 22:18
To, co widzę na zdjęciach, nie ma nic wspólnego z wydarzeniami 13 grudnia. Ta niedziela była spokojnym dniem (oczywiście poza aresztowaniami działaczy podziemnych). Przynajmniej ja takich zadym w tym dniu nie pamiętam. Pierwsze zadymy (z mojej pamięci) zaczęły się 16 grudnia, gdy ludzie chcieli złożyć wieńce pod pomnikiem poległych stoczniowców 1980 w Gdańsku.

Jakbyś 14.12.2015 08:44
umiał czytać ze zrozumieniem, albo ruszył cztery litery na plac to byś wiedział jaki był cel tej inscenizacji panie smerfie marudo;)! Ps.Stoczniowcy zginęli w grudniu 1970.

Ewa 13.12.2015 21:35
Urzędnicy robili to w ramach wykonywania swoich obowiązków np. wydział promocji itp. Może już teraz będziemy dziękować za to, że ktoś wykonuje swoją pracę? W ciekawych czasach zaczynam żyć...

13.12.2015 20:40
Pamięć o tamtych czasach nadal w nas jest,chwali się takie rekonstrukcje,bo to najlepsza lekcja historii. ps. Jeśli mnie pamięć nie myli,to w naszym mieście nie było demonstracji ,owszem ZOMO się pętało,mieli bazę nad zalewem ,ale by jakieś zadymy były to sobie nie przypominam,głównie niebiescy wykazywali się pałowaniem leżących pijaków lub straszeniem młodzieży stojącej przy klatkach schodowych lub bramach,ogólnie wredne czasy

kiki 13.12.2015 21:29
No to byli ormowcy mogli sobie powspominać. Łaziło toto nic z jaruzela żołdactwem po mieście. Aw kupie jakimi byli gierojami...ojra ojra dziadzio patałachów sobie przypomina. Niektóre mordy łażą ponoć jeszcze do dziś.

Czepianie 13.12.2015 17:34
Stachecka, prezydent miał patronat nad impreza, a urzednicy pomagali to zorganizowac.

woody 13.12.2015 16:35
aleśmysie dowartościowali - tomaszowskie jasełka?

Nie 13.12.2015 19:06
to ludzie szanujący historię i pamięć o ofiarach stanu wojennego. Myślenie ponoć nie boli;)!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama