Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:18
Reklama
Reklama

W rocznicę Stanu Wojennego

Pamiętacie 13 grudnia 1981 roku? Wielu z Was nie było jeszcze na świcie, kiedy to 34. lata temu, wojskowy reżim, dowodzony przez Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadził w Polsce Stan Wojenny. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi i transportery opancerzone. Z kim miało walczyć wojsko i ZOMO?

W rocznicę wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowano dzisiaj inscenizację upamiętniającą wydarzenia sprzed lat.   

 

Organizatorami całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8. Publiczność mogła obejrzeć demonstrację opozycji i jej tłumienie przez oddziały Milicji Obywatelskiej i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej.

 

Poza inscenizacją przygotowano także wystawę eksponatów i dokumentów. Wśród nich znalazł się także powielacz, służący do produkcji ulotek. Całość uzupełniały materiały Instytutu Pamięci Narodowej. 
 

Wśród gości obecny był znany tomaszowski działacz Solidarności z tamtych lat Zygmunt Augustyniak, który dzielił się swoimi wspomnieniami z czasów Stanu Wojennego.. 
  

Czytaj także

Historia jednego sztandaru

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Organizatorzy 21.12.2015 13:34
chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły zrealizować ten projekt, a byli to: Prezydent Miasta Tomaszowa Maz. p.Marcin Witko; Zastępca Prezydenta p.Zofia Szymańska; Dyrektor ZSP nr 8 p.Tomasz Migała; Szkolna Rada Rodziców i uczniowie ZSP nr 8; Wydział Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Tomaszowa Maz., Dyrektor p.Małgorzata Śmiechowicz, p.Piotr Gajda; GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO; p.Krzysztof Batorski, , p.Kamil Borkowski, p.Marcin Mizerski, p.Marcin Wilczyński; Jednostka Strzelecka 1002 Komendant p.Monika Malczewska, p.Piotr Malczewski; Hufiec ZHP Tomaszów Maz.; 7 batalion 25 Brygady Kawalerii Powietrznej st.sierż. Krzysztof Fau; MDK p.Radosław Pająk; NSZZ „Solidarność” p.Zbigniew Bogusławski i p.Dariusz Domagała. Szczególne podziękowania dla członków tomaszowskiej „Solidarności” z lat 80-tych p.Teresy Zalewskiej, p.Zygmuna Augustyniaka, p.Stanisława Kurnika, p.Eugeniusza Nowickiego, p.Stanisława Szuberta, p.Ryszarda Wędrychowicza. Materiały i archiwalia na wystawę udostępnili: p.Andrzej Borkowski, p.Stanisław Kurnik, p.Jan Rybak, p.Zygmunt Augustyniak, Muzeum Miejskie w Tomaszowie Maz.-Dyrektor p.Dorota Skorupa-Bill, IPN. Duże podziękowania dla wszystkich mieszkańców Tomaszowa Maz., którzy tego dnia nie wystraszyli się pogody i uczestniczyli w tym wydarzeniu. Dziękujemy również zespołowi Luxtorpeda za zgodę na wykorzystanie podczas inscenizacji muzyki i utworu „Za wolność”. Specjalne podziękowania dla naszych rodzin za zrozumienie i wyrozumiałość;)!

do pięterka - Kamila Stachecka 18.12.2015 16:48
,,... prezydenta, któy wczoraj podpalał choinkę, ani też pana starosty, ... swojen związki ze związkami podkreśla.,, Któy podpalał choinkę? To ty w domu też podpalasz choinkę? U mnie w domu choinki się nie podpala najwyżej można zapalić światełka na choince. Swojen - takiego słowa nie ma w języku polskim.

naoczny świadek 14.12.2015 22:56
pajace

Nic 15.12.2015 01:06
nie zrozumiałeś...

bejc 14.12.2015 12:33
Menadżer z CP nie wie ,że zmienił się tylko czas a metody walki z robotnikami,społeczeństwem pozostały takie same...

Świadek 14.12.2015 09:50
Z tego co mi wiadomo, to widowisko zorganizowane na placu Kościuszki miało na celu ukazania sposobu walki władz PRL z niezadowolonym społeczeństwem sprzeciwiającym się sytuacji panującej wówczas w kraju. Społeczeństwu, które wychodziło na ulice organizując demonstracje. Wiedzą to wszyscy Ci, którzy zechcieli przybyć w tę deszczową niedzielę na plac i wysłuchać tego, co mają do powiedzenia organizatorzy tego wydarzenia oraz świadkowie tamtych wydarzeń. Sytuacja w Tomaszowie w grudniu '81 była stabilna w porównaniu do innych miast, nie było rozruchów, walki z ZOMO, ORMO etc., co można było obejrzeć na przygotowanych planszach i wystawie, jednak nie to było celem widowiska. Organizowanie tego typu eventów i imprez cyklicznych ożywia to umarłe miasto, ale nie wszyscy to rozumieją. Niektórzy wolą posiedzieć przed kompem i trollować tych, którzy starają się coś zrobić dla Tomaszowa i wyciągnąć ludzi z domów.

kiki 14.12.2015 05:53
Wielbiciele dawnego porządku mieli okazję się wyżyć naśladując jak małpy dawnych oprawców w wojnie wydanej własnemu narodowi. Dać im wódy, będą kamienie może gryźli.

Nie 14.12.2015 08:59
pij tyle bo nie rozróżniasz rzeczywistości. Nikt tam nie pochwalał komuny, wręcz przeciwnie!

pucybut 13.12.2015 22:18
To, co widzę na zdjęciach, nie ma nic wspólnego z wydarzeniami 13 grudnia. Ta niedziela była spokojnym dniem (oczywiście poza aresztowaniami działaczy podziemnych). Przynajmniej ja takich zadym w tym dniu nie pamiętam. Pierwsze zadymy (z mojej pamięci) zaczęły się 16 grudnia, gdy ludzie chcieli złożyć wieńce pod pomnikiem poległych stoczniowców 1980 w Gdańsku.

Jakbyś 14.12.2015 08:44
umiał czytać ze zrozumieniem, albo ruszył cztery litery na plac to byś wiedział jaki był cel tej inscenizacji panie smerfie marudo;)! Ps.Stoczniowcy zginęli w grudniu 1970.

Ewa 13.12.2015 21:35
Urzędnicy robili to w ramach wykonywania swoich obowiązków np. wydział promocji itp. Może już teraz będziemy dziękować za to, że ktoś wykonuje swoją pracę? W ciekawych czasach zaczynam żyć...

13.12.2015 20:40
Pamięć o tamtych czasach nadal w nas jest,chwali się takie rekonstrukcje,bo to najlepsza lekcja historii. ps. Jeśli mnie pamięć nie myli,to w naszym mieście nie było demonstracji ,owszem ZOMO się pętało,mieli bazę nad zalewem ,ale by jakieś zadymy były to sobie nie przypominam,głównie niebiescy wykazywali się pałowaniem leżących pijaków lub straszeniem młodzieży stojącej przy klatkach schodowych lub bramach,ogólnie wredne czasy

kiki 13.12.2015 21:29
No to byli ormowcy mogli sobie powspominać. Łaziło toto nic z jaruzela żołdactwem po mieście. Aw kupie jakimi byli gierojami...ojra ojra dziadzio patałachów sobie przypomina. Niektóre mordy łażą ponoć jeszcze do dziś.

Czepianie 13.12.2015 17:34
Stachecka, prezydent miał patronat nad impreza, a urzednicy pomagali to zorganizowac.

woody 13.12.2015 16:35
aleśmysie dowartościowali - tomaszowskie jasełka?

Nie 13.12.2015 19:06
to ludzie szanujący historię i pamięć o ofiarach stanu wojennego. Myślenie ponoć nie boli;)!

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama