Konkurs Baltie jest jedynym międzynarodowym konkursem programistycznym w Europie przeznaczonym dla wszystkich uczniów - poczynając od pierwszej klasy szkoły podstawowej poprzez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
W tym roku w finale wzięli udział uczniowie z trzech państw: Czech, Słowacji i Polski. Uczestnicy prezentowali swoje prace na dowolny temat przed sześcioosobową komisją, która oceniała funkcjonalność oraz oryginalność, opracowanie graficzne, pomysłowość programu i jego interaktywność. Brano pod uwagę również ogólne wrażenia z prezentacji swojego programu zadając pytania dotyczące działania przedstawionych programów. Uczniowie prezentowali swoje prace w języku angielskim.
Konkurs został podzielony na cztery kategorie ze względu na wiek uczniów: kategoria A – najmłodsi uczestnicy z klas 1 – 3 szkoły podstawowej, B – uczniowie z klas 4 – 6, C – ze szkół gimnazjalnych i D – szkoły ponadgimnazjalne.
W konkursie brali udział uczestnicy indywidualni i zespoły. W finale wzięło udział 38 uczniów, w 28 drużynach, w tym z Polski 15. Uczniowie przedstawiali napisane przez siebie: gry logiczne, sprawnościowe, quizy oraz inne prgramy na dowolne tematy o dużym stopniu trudności. Poziom konkursu był bardzo wysoki, gdyż nawet najmłodsi programiści zastosowali w swoich programach zmienne i wyższe programowanie.
Z naszego miasta wzięły udział 2 szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 reprezentowała Joanna Wójcikowska z klasy 4b, która juz po raz drugi znalazła się w finale w Brnie oraz 2 uczniów: Maksymilian Gudaniec z klasy 5 z Pierwszej Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej „Tomek“ oraz Patryk Pigulski z klasy II z Gimnazjum „Tomasz“ w Tomaszowie Mazowieckim.
Cała trójka znalazła się w pierwszej dziesiatce: Joanna Wójcikowska zajęła 5 miejsce, a Maksymilian Gudaniec i Patryk Pigulski 9 miejsce w swoich kategoriach (chłopcy uczestniczyli po raz pierwszy w tym konkursie). Uczniów przygotowały do konkursu nauczycielki informatyki: Jolanta Golczyk (Szkoła Podstawowa nr 12) oraz Monika Żerek (Pierwsza Chrześcijańska Szkoła Podstawowa Tomek).
Warto zaznaczyć, że w Czechach i Słowacji program BALTIE jest szeroko wykorzystywany w edukacji począwszy od najmłodszych klas szkoły podstawowej, rozwija bowiem kreatywność
i uczy logicznego myślenia. W Polsce (lipiec 2015 r.) jest zarejestrowanych już ponad 3.000 szkół, 4.400 nauczycieli oraz 42.000 uczniów [www.tib.sk/pl].
Wszyscy uczestnicy finału „Creative Baltie 2015“ otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatom w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznano nagrody ufundowane przez Politechnikę w Brnie.
Napisz komentarz
Komentarze