Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 23:24
Reklama
Reklama

Rok 1918 w Tomaszowie a władze miejskie.

Niedawno obchodziliśmy 99 rocznicę wybuchu I Wojny Światowej, która w konsekwencji dała naszemu krajowi niepodległość po 123 latach zaborczej niewoli. Ja jednak w swoim tekście chciałbym pokrótce przedstawić jak wyglądała sytuacja w naszym mieście w ciągu całego 1918 roku.

 

Do 1914 roku w Tomaszowie funkcjonowały władze rosyjskie. Po opuszczeniu przez nie miasta, powstał w sierpniu 1914 Komitet Obywatelski, na którego czele stanął Alfons Seweryn (komendant Straży Ogniowej). W kompetencjach Komitetu znajdowała się władza ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza i policyjna. Podejmowane działania ograniczały się jednak tylko do tych niezbędnych i koniecznych, aby miasto w miarę sprawnie funkcjonowało w warunkach wojennych.

 

Komitet uległ rozwiązaniu w momencie wprowadzenia przez Niemców cywilnego zarządu. Stanowisko burmistrza miasta objął Niemiec - kapitan Werner. Poza nim powołano 3 ławników i kilkunastu radnych. Nie mieli oni jednak żadnego wpływu na władze w Tomaszowie. Prócz wykonywania nakazów policji i wojska burmistrz nie wykazywał bowiem własnej inicjatywy.

 

Na początku 1917 roku odbyły się wybory do rady miejskiej na podstawie zarządzenia okupanta. W jej skład weszło 24 radnych, m. in. dr Stanisław Narewski czy pastor Leon May.

 

19 lutego 1918 roku nastąpiła istotna zmiana we władzach miasta. Stanowisko "sternika" Tomaszowa przejął Polak, Tadeusz Osiński, natomiast 27 marca tego roku stanowisko przewodniczącego Rady objął dr Narewski.

 

Na początku 1918 roku w Magistracie zatrudniano 36 osób, co jak na potrzeby Tomaszowa było liczbą dość niewielką (miasto liczyło wtedy 32 200 mieszkańców). Z kolei pod koniec tego roku zatrudniano 34 osoby. Ich pensje były niskie. Liczba pracowników ograniczono do minimum, co powodowało, iż ledwie radzili sobie z bieżącymi sprawami.

 

W 1918 roku odbyły się 44 posiedzenia w Magistracie, podczas których załatwiono prawie 400 spraw.

 

W listopadzie 1918 roku dalej funkcjonowała Rada, która wybrana została za okupacji niemieckiej. Jednakże 10 i 11 listopada, z inicjatywy PPS, powstała Rada Delegatów Robotniczych (w jej składzie znalazło się 98 delegatów, którzy byli reprezentacją 5 tys. tomaszowskich robotników). Stała się ona główną siłą polityczną miasta oraz koordynatorem walki z okupacją zachodniego sąsiada. Wspólnie z Polską Organizacją Wojskową działała powołana przez Radę Delegatów Robotniczych Milicja Ludowa. Obie organizacje rozbrajały niemiecki garnizon znajdujący się w Tomaszowie.

 

Na posiedzeniu, które odbyło się w dniu 12 listopada 1918 roku Rada Miejska postanowiła rozwiązać się, a władzę w mieście do czasu powszechnych wyborów oddać w ręce Rady Delegatów Robotniczych. Jednak wobec stwierdzenia nielegalności takiego działania przez Komisarza Rządowego i nie zatwierdzenia go, w miesiąc później Rada Miejska stwierdziła, iż została zaskoczona sytuacją polityczną oraz cofnęła swoje postanowienie o przekazaniu władzy i dalej kontynuowała swoją pracę.

 

Z kolei 13 grudnia 1918 światło dzienne ujrzał Dekret o wyborach do rad miejskich na terenie byłego Królestwa Polskiego. Ze względu na wielkość naszego miasta wybieranych miało być 28 radnych. Na czele Magistratu z kolei stawał prezydent. Kadencja tej rady trwać miała do momentu uchwalenia ustawy o samorządzie, jednak nie dłużej niż trzy lata.

 

Po raz pierwszy demokratyczne wybory do Rady Miejskiej przeprowadzono w Tomaszowie 9 marca 1919 roku. Na ogólną liczbę mieszkańców (33 300 osób) uprawnionych do wzięcia udziału w głosowaniu było 13 378 tomaszowian. W wyborach głosowało 11 205 osób czyli 90,5 % mogących wybierać władzę obywateli. To pokazuje, iż po odzyskaniu niepodległości tomaszowianie w dużo większym niż dzisiaj stopniu zainteresowani byli tym, kto będzie sprawował władzę w mieście. Dziś bowiem trudno wskazać jakiekolwiek wybory, gdzie frekwencja choć trochę zbliżyła się do tej z 1919 roku.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

10.09.2013 23:44
Widać jak zachwiane są proporcje w zatrudnieniu magistrackim, choć teraz na pewno zakres działania urzędników miejskich jest zdecydowanie większy. Liczba radnych 28 no to sporo w porównaniu z dniem dzisiejszym ale frekwencja wyborcza ponad 90% po prostu fantastyczna - gdybyśmy teraz taką osiągnęli to skończyłoby się kolesiostwo i "dożywotnie" mandaty niektórych radnych.

Krystyna 10.09.2013 20:21
Tomaszów w zamierzeniu jego założycieli miał być pięknym, rozwijającym się miastem, dlatego wytyczano szerokie Aleje... w chwilach koniunktury kiedy inne miasta prężnie się rozwijały brakowało tu szczęścia i do władz miejscowych i do polityki gospodarczej państwa faworyzującej Łódż czy Piotrków... teraz kiedy inne miasta dają sobie radę i rozwijają się, u nas panuje zawstydzający zastój, jakby to było miasto niechciane.

Opinie
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama