- Doszła do mnie niepokojąca informacja od rnieszkańców województwa łódzkiego o planach zamknięcia przez Urząd Marszałkowski województwa Łódzkiego osiemnastu filii bibliotek pedagogicznych: w Kutnią Łęczycy ,Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie oraz Bronowie. Likwidacja bibliotek spowoduje zwiększenie dyskryminacji mniejszych miejscowości w stosunku do dużych miast oraz pozbawi mieszkańców małych i średnich miast ważnego ośrodka edukacyjnego i kulturowego.
- pisze posłanka.
Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Edukacji = i Nauki w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, nauczyciele i placówki oświatowe powinny mieć zagwarantowane wsparcie biblioteczne. Z pracy bibliotek pedagogicznych korzystają nie tylko nauczyciele i pracownicy oświaty, ale również studenci, uczniowie i osoby, które edukację szkolną już mają za sobą np. studenci i studentki uniwersytetów trzeciego wieku.
Sowińska przypomina, że Biblioteki pedagogiczne pełnią także rolę społeczną. Między innymi są miejscem spotkań z ludźmi kultury i nauki oraz prowadzone są tam spotkania edukacyjne. Ich rola w małych i średnich miastach jest nie do przecenienia i nie do przecenienia. Nie zastąpi ich żaden automat z książkami.
Napisz komentarz
Komentarze