Za pierwsze 8 miesięcy bieżącego roku szpital odnotował stratę na poziomie bliskim 900 tysiącom złotych. To dużo, jednak jak zapewnia prezes Konrad Łukaszewski rok powinien zamknąć się wynikiem dodatnim w związku z planowanym rozliczeniem tzw. nadwykonań, czyli świadczeniami medycznymi w ilości przekraczającej zakontraktowaną z NFZ. W omawianym przez prezesa okresie właściwie wszystkie oddziały odnotowały nadwykonania.
- Strata szpitala wynika z tego, że przyjmujemy wszystkich pacjentów, którzy się do nas zgłoszą. Czas oczekiwania na świadczenie jest u nas bardzo niski. Jest to nasza strategia, za pomocą której chcemy pokazać Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Marszałkowi Województwa oraz organowi założycielskiemu, jaki mamy potencjał do realizacji świadczeń - wyjaśniał Prezes.
Wartość nadwykonań na koniec sierpnia tego roku przekroczyła już 3,4 miliona złotych. Oznacza to, że nawet jeśli zostaną one przez NFZ zrekompensowane tylko częściowo, to i tak pokryją one straty jakie są aktualnie generowane.
- W ostatnim czasie NFZ zwiększył nam kontrakty w zakresie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, co skróci czas oczekiwania na badania - mówił.
Zdaniem Konrada Łukaszewskiego nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb inwestycyjnych szpitala bez znaczącego zwiększenia kontraktu. Minimalny progres powinien w jego opinii wynieść 10 milionów złotych, czyli 20% więcej niż kwota zakontraktowana w tym roku. Prezes, jako przykład przytaczał oddział neurologiczny w TCZ, który od lat nie był doposażany. W ostatnim czasie trafił tam nowoczesny aparat EEG. Sfinansowany został z pieniędzy, jakie spółka odzyskała, kiedy podmiot zewnętrzny przejął od niej leasing samochodu osobowego Skoda.
Przez 8 miesięcy tego roku największe obłożenie pacjentami odnotowały oddziały: neurologiczny, psychiatryczny oraz rehabilitacyjny. Zaplanowano przeniesienie tego ostatniego do budynku przy ulicy Niskiej.
O skali działalności szpitala świadczy liczba przyjętych pacjentów w poradniach specjalistycznych. Wyniosła ona prawie 70 tysięcy osób. Pacjenci spoza powiatu tomaszowskiego wygenerowali aż 4,773 miliona złotych przychodu. To blisko 1/10 całości kontraktu TCZ. To również jeden z argumentów, przemawiających za koniecznością zwiększenia kontraktu.
Szpital w tym roku poczyniła także nieco inwestycji. W sumie ich wartość to 3 miliony złotych.
Wśród podejmowanych działań Konrad Łukaszewski wymieniał: przejęcie oddziału chirurgicznego przez nowe konsorcjum lekarskie, uzyskanie kontraktu na kolonoskopię, przystąpienie do przygotowania projektu funkcjonalno - użytkowego szpitala, przygotowywanie POZ, remnt oddziału pediatrii, uruchomienie programu e-pacjent, udział w konkursie, dzięki któremu oddział wewnętrzny wzbogaci się o nową aparaturę EKG oraz Holtera do leczenia chorób układu sercowo - naczyniowego.
- Nadal stawiamy na jakość. Pakiet onkologiczny w zakresie chirurgii onkologicznej nie był dotąd wcale realizowany. Po pierwszym miesiącu pracy nowego zespołu lekarskiego na chirurgii został on zrealizowany w 200 procentach. Może nie jest to dużo, bo raptem trzy operacje jelita grubego, ale pakiet onkologiczny jest nielimitowany. Onkologia w szpitalu się rozwija ale wymaga to dosprzętowienia - podkreślał, zwracając okazję na konieczność budowy nowego i nowoczesnego bloku operacyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze