Stefan Karaszewski urodził się w 1915 r. w Chinach, w Harbinie. Po zakończeniu I wojny światowej rodzina Karaszewskich powróciła do kraju, gdzie zamieszkała w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim.
Swoje pierwsze kroki na żołnierskiej ścieżce stawiał w Związku Strzeleckim "Strzelec", gdzie brał czynny udział w szkoleniach, marszach oraz obozach. Wojskową służbę odbywał w 85 Pułku Strzelców Wileńskich w Nowej Wilejce pod Wilnem w II kompani szkolnej karabinów maszynowych. 10 września 1939 r. miał przejść do rezerwy. W 2010 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
5 września 1939 r., las przy wsi Kosów. Kolumna sześćdziesięciu niemieckich czołgów naciera na ziemię piotrkowską, przerywając front. Plutonowy Stefan Karaszewski ubezpiecza odwrót zagrożonego okrążeniem 85 pułku piechoty. Po dwóch godzinach nierównego boju z pancerną ofensywą samotny żołnierz - otoczony przez Niemców i pozbawiony amunicji - odbezpieczył swój ostatni granat.
Żołnierz został pochowany na Cmentarzu Katolickim w Tomaszowie Mazowieckim. W Kosowie, w miejscu, gdzie poległ na granitowym głazie został wykuty napis: "Pamięci Stefana Karaszewskiego poległego w samotnej walce z czołgami niemieckimi 5-IX-1939 r.".
Więcej o tej wojennej historii możecie przeczytać na naszej stronie w artykule Pamiętamy wrzesień 1939 autorstwa Andrzeja Kobalczyka. Kilka lat temu w tomaszowskim skansenie zorganizowano rekonstrukcję wydarzeń walk obronnych 1939. Obszerną fotorelację możecie prześledzić w naszej galerii 2010.09.11 - Rekonstrukcja w Skansenie
Napisz komentarz
Komentarze