Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 10:34
Reklama

Początki teatru w Polsce

Historia polskiego teatru zaczyna się już w średniowieczu. To właśnie w tamtych czasach prym wiódł teatr religijny. XII wiek to początek rozwoju dramatu liturgicznego. Wskazują na to chociażby zbiory modlitw, w którym można było znaleźć scenariusze widowisk najprawdopodobniej stworzonych między XII a XIII wiekiem.

Z tego okresu pochodzi również scenariusz oficjum „Nawiedzenie Grobu”. „Skarga umierającego” jest z kolei najstarszym zapisem widowiska, jaki udał się zachować w polskim języku.

Reklama

 

Religijny charakter zaczątków polskiego teatru sprawiał, że pierwszymi scenami teatralnymi były kościoły, a w rolę aktorów wcielali się przede wszystkim diakoni oraz klerycy. Dopiero z czasem przedstawienia zaczęły przenosić się na publiczne place, grono występujących zaczęło się zaś powiększać o pobożnych mieszczan oraz studentów.

 

Na tym tle szczególnie wyróżniały się oficja, w których zwracano uwagę nie tylko na dopracowanie kwestii, ale również kostiumy. „Dies adest celebris” czyli najstarsze znane polskie dzieło tego typu rozpoczynało się od nawiązywania do starogreckiego prologu. Z tego powodu początek oficjum należał do chóru. Zanim jednak dialogi zaczęli wygłaszać księża, swoim śpiewem uświetniał oficjum kantor, czyli duchowny odpowiedzialny za przewodzenie w śpiewie liturgicznym podczas nabożeństw. Co ciekawe, w spektaklu można było zobaczyć również kobiety, np. odgrywające rolę Marii. Misteria, poza „Grą Wielkanocną” czy „Lamentem Świętokrzyskim” w zasadzie nie były wystawiane. Wiek XV, jeśli chodzi o formy teatralne, należał za to do szopek i jasełek.

Poza nurtem religijnym początki teatru w Polsce były silnie związane również z widowiskami i uroczystościami organizowanymi na dworach. Teatralne elementy można było więc dostrzec w  występach tanecznych, śpiewie, recytacjach a nawet weselnych i pogrzebowych obrządkach. Od XIII wieku na naszych ziemiach  zaczęli pojawiać się również waganci, tworzący po łacinie i znani głównie z nieprzyzwoitych utworów i prowokacyjnego tylu bycia. Niemal w tym samym okresie swoją działalność zaczęli prowadzić również histrionie, wędrowni aktorzy, którzy zabawiali publiczność wystawiając bezsłowne i bardzo często satyryczne przedstawienia czy organizując pokazy akrobatyki oraz kuglarstwa. Bardzo często za ich scenę robiły karczmy.

 

Prawdziwy rozwój teatru nastąpił jednak dopiero w epoce renesansu i związany był z ideami odrodzenia oraz reformacji. Pierwsza świecka instytucja zajmująca się wstawianiem spektakli została założona przez profesorów oraz studentów Akademii Krakowskiej w XVI wieku. Początkowo przedstawienia były jedynie po łacinie. Z czasem zaczęto grać również w języku polskim. W repertuarze można było znaleźć przede wszystkim sztuki inspirowane mitologią, np. Sąd Parysa, autorstwa J. Lochera.

 

Kształtowanie się świeckich zaczątków teatru było jednak ważne również z innych powodów. To właśnie dzięki temu zrodził się moralitet czy zaczęły powstawać pierwsze polskie tragedie, jak chyba najbardziej znana „Odprawa posłów greckich” stworzona przez Jana Kochanowskiego. W odróżnieniu od zachodnioeuropejskich trendów, nadal spore znaczenia miały widowiska misteryjne, a ich rozwój trwał nieprzerwanie do końca XVIII wieku.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. To pańskie wyjaśnienie w sprawie tej S12 jest trochę mętne. Wystarczyło napisać ludziom om tym, co decyduje o pewnym odrzuceniu tzw. wariantu północnego i o zdecydowanym dążeniu do jednego z wariantów południowych (tych wariantów południowych było dwa, lub trzy). Przy okazji: pewien poseł robi akcję, aby ludziska zaprotestowali przeciwko wariantom południowym (listy, sms-y), Ciekawe, czy pewien minister też dostał taki anons.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Komendancie Marcinie Dulas: i o to chodzi!!! moje najlepsze gratulacje - chłopcze!!!Źródło komentarza: Marcin Dulas nowym komendantem wojewódzkim PSP w ŁodziAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Mój wredny dodatek: apeluję do tych przeciwników tego powiatowego, debilowatego PiS-u: zróbcie wreszcie, do kur.y nędzy, porządek z tymi ciemniakami!!!Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ja, wszem i wobec zawsze pisałem i mówiłem, że jestem zawziętym pisiorem. Tak, to jest prawda. Ale za taką moja deklaracja jest to, że owszem: PiS - tak, ale nie za wszelką cenę. Tę granicę przyzwoitości przekraczają obecni przedstawiciele PiS-u w naszym powiecie. Więc mówię i pisze tak: dosyć tej pisowskiej kołtunerii w naszym powiecie. To są bezmózgi, bezmyślni, lokalni cwaniacy, którzy mają w du.ie jakiekolwiek ideały. Ich jedynym ideałem jest: "wadza, wadza" i jeszcze raz "wadza". To jest tragedia, nawet na lokalnym poziomie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No i to jest bardzo dobry komunikat tego radnego dla normalnych ludzi. Do tych normalnych ludzie nie zaliczam szefostwa powiatu na czele z powiatowym katechetą i jemu podobnych. Ci, którzy cieszą się z rezygnacji tego radnego, sami - durnie, nie wiedzą, z czego się właściwie ci durnie cieszą. Totalna żenada i totalna bryndza...Źródło komentarza: Jeszcze jedna rezygnacjaAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: To bardzo dobry pomysł, ale chyba jednak będzie pani ZwolakowaŹródło komentarza: Jeszcze jedna rezygnacja
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama