- Dokonujemy zakupu aparatu najnowocześniejszego, z funkcją umożliwiającą równoczesne wykonanie biopsji. Zakup jest niezwykle istotny, ponieważ wpisuje się w strategię profilaktyki dotyczącej raka piersi, często występującego u kobiet. Po zamontowaniu i uruchomieniu tego sprzętu będziemy mieli możliwość wpisać się, jako Tomaszowskie Centrum Zdrowia w program, który jest od wielu lat prowadzony, a dotyczy kobiet między 50 a 60 rokiem życia. Jest to program przesiewowy, niezwykle ważny. O tyle ważny, że badania mammograficzne potrafią w 45 procentach potwierdzić diagnozę choroby onkologicznej. Drugą ważną rzeczą jest, że na obecną chwilę przyjeżdżają do nas mammobusy, a tym zakupem zapewnimy zarówno komfort jak i bezpieczeństwo badań - mówił członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Michał Czechowicz, odpowiedzialny za politykę zdrowotną na konferencji zwołanej przy okazji podpisania umowy. Ostatecznie pracownię mammograficzną oddano na początku 2024 roku.
W tym tygodniu Narodowy Fundusz Zdrowia oddz. w Łodzi rozesłał niedawno informację na temat możliwości wykonywania bezpłatnych badań mammograficznych. Dowiedzieliśmy się z niej, że tylko 34% mieszkanek powiatu tomaszowskiego skorzystało z mammografii w 2024 r. Najmniej w gminie Żelechlinek – tylko 28% pań. W stolicy powiatu Tomaszowie Mazowieckim mimo, że często przyjeżdżają tu mammobusy i na miejscu jest pracownia stacjonarna tylko 34% z 10 tys. kobiet, które powinny zrobić mammografię skorzystało z badania.
W komunikacie znalazła się też lista placówek, w których badanie finansowane z pieniędzy NFZ można zrobić. Co ciekawe nie ma na niej Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Prawda, że to dziwne? Mamy podobno super nowoczesny sprzęt za milion złotych i jesteśmy poza Funduszem? Nie pozostało nic innego, jak zapytać rzeczniczkę prasową, Annę Leder. Obiecała, że sprawdzi i szybko otrzymałem odpowiedź, która.... zadziwiła mnie jeszcze bardziej.
- Każdy realizator programu profilaktyki raka piersi jest zobowiązany do przejścia audytu klinicznego zdjęć mammograficznych, przeprowadzanego nie rzadziej niż raz na 24 miesiące. Jest to jeden z wymaganych warunków realizacji programu profilaktyki raka piersi na etapie podstawowym w pracowni stacjonarnej. Audyt na podstawie zdjęć mammograficznych przeprowadza na zlecenie Ministerstwa Zdrowia niezależny ośrodek wskazany przez ministra zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych - Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Prowadzony jest przez niezależnych lekarzy radiologów posiadających doświadczenie w pracy w skryningu, wytypowanych przez krajowego konsultanta w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. Brak udzielania świadczeń z zakresu stacjonarnej mammografii w ramach programu profilaktyki raka piersi przez Tomaszowskie Centrum Zdrowia wynika z negatywnej oceny audytu klinicznego zdjęć mammograficznych w 2024 roku przeprowadzonego przez Centralny Ośrodek Koordynujący Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie. Tym samym podmiot naruszył §36 ust. 1 pkt. 4 ogólnych warunków umowy. Musieliśmy rozwiązać umowę z TCZ na wykonywanie badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi. - wyjaśnia rzeczniczka łódzkiego NFZ.
Anna Leder wyjaśnia też, że Centralny Ośrodek Koordynujący przesyła wyniki kontroli do Ministerstwa Zdrowia, do Centrali NFZ oraz do właściwych dla siedziby świadczeniodawcy Oddziałów Wojewódzkich NFZ. NFZ po otrzymaniu raportu z kontroli jakości zawierającego ocenę negatywną, na podstawie obowiązujących przepisów, powinien niezwłocznie wstrzymać kontrakt na wykonywanie skryningu mammograficznego przez świadczeniodawcę, do którego dany raport się odnosi. NFZ może wznowić kontrakt dopiero po otrzymaniu pisma od COK z informacją o tym, że „przysłana przez świadczeniodawcę dokumentacja obrazuje usunięcie wszystkich nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli.”
Zatem, jak wskazano wyżej, wynik audytu ma wpływ na realizację umowy z NFZ. Ale to nie NFZ pełni rolę audytora. Na temat przebiegu audytu i jego wyników może wypowiadać się Narodowy Instytut Onkologii, który go przeprowadza. Negatywny wynik audytu oznacza automatyczne rozwiązanie umowy
W Tomaszowie Mazowieckim pacjentki mogą wykonać mammografię stacjonarnie w Pracowni MEDICA, ul. Zapiecek 16 oraz w każdym miesiącu w Tomaszowie można wykonać mammografie w pracowni mobilnej( mammobus). Mammobus w każdym miesiącu przyjeżdża kilkakrotnie do Tomaszowa, w kwietniu był już 2x w Tomaszowie, a będzie jeszcze 6x w innych miejscowościach powiatu.
- Mammografia dla mieszkanek powiatu jest zatem dostępna i serdecznie zachęcamy panie do badań - dodaje Anna Leder
Mimo rozwiązania umowy na wykonywanie badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki TCZ ma możliwość wykorzystania pracowni mammografii w ramach swoich poradni specjalistycznych. Poradnie ginekologiczna, chirurgiczna muszą mieć zapewniony dostęp do badań mammograficznych.
Napisz komentarz
Komentarze