Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 21:04
Reklama
Reklama

Szybkość wycinania zależy od wyniku meczu

W przeddzień otwarcia wystawy wycinanek ludowych na zamku w Inowłodzu, z ich twórcą, Aleksandrem Dutkiewiczem, rozmawiała Karolina Ososińska.

Czy na wycinance można zarobić?

Chyba sobie pani żartuje.

 

Nie ma pan żadnych dochodów z tej działalności?

Nie. Mam tylko problem w domu. Rodzina narzeka, że nigdy mnie nie ma, bo albo siedzę na zamku, albo w galerii (przyp. red. - w galerii na ul. Brzustowskiej 21 w Inowłodzu). Kultura ludowa sama na siebie nie zarabia, żeby się nią zajmować, trzeba mieć pieniądze z innego źródła. Osobiście mnie to cieszy, bo nie chciałbym, żeby kultura ludowa była handlem.

 

Czym zatem miałaby być?

Ja traktuję wycinankę jako współzawodnictwo. Reprezentuję region rawsko-opoczyński i stanowię konkurencję dla łowickiego. Chcę się przekonać, jak wypadnę w porównaniu z Łowiczem, czy dam radę, czy nie. Robię to z szacunku dla miejsca, z którego pochodzę. Dla lokalnego patriotyzmu.

 

Czy młodzi ludzie interesują się wycinanką?

Tak, zwłaszcza dzieciom podoba się to co robię. Jestem zapraszany do szkół na lekcje plastyki i warsztaty. Nieskromnie powiem, że młodzi ludzie mówią czasem, że robię kawał dobrej roboty.

 

Czy sława dotyczy twórców ludowych? Jest pan rozpoznawaną osobą?

Czasami ludzie mnie rozpoznają, czy to w okolicy, czy w Tomaszowie. Ale nie robię wycinanek dla rozgłosu. Nie w tym rzecz, żebym ja był znany, tylko to, co robię.

 

Sztuka ma przemawiać za pana?

Dokładnie. Kiedy moja ciotka Siwkowa jeździła gdzieś ze swoimi pracami, nikt nie zapamiętywał jej nazwiska. Ale ludzie pamiętali jej prace i mówili „o, to ta pani, co takie piękne kilimki robiła”.

 

Ile czasu zajmuje panu wykonanie jednej wycinanki?

To zależy, jaki jest wynik meczu.

 

Wynik meczu?

Kiedy polska reprezentacja przegrywa w piłkę nożną, to się wkurzam i wycinam najszybciej. Czas wykonania zależy od detali, bo sam kontur można wyciąć bardzo szybko. W ciągu jednego dnia można zrobić 5-6 wycinanek.

 

 

Jak długo trwa nauka wycinania?

Niektórzy uczą się bardzo szybko, inni w ogóle tego nie czują.

 

To kwestia zdolności manualnych?

Same zdolności manualne nie są najistotniejsze. To jak sprawnie poruszamy nożyczkami jest kwestią wprawy i treningu, można się tego nauczyć. Ale najważniejsze to poczuć klimat, poczuć z czego wycinanka się wywodzi. Trzeba wejść do starych chałupek i posłuchać „dziadkowych” opowieści.

 

Pańska rodzina zajmuje się twórczością ludową od XIX wieku. Czy najmłodsze pokolenie również zajmuje się wycinanką?

Moja młodsza córka potrafi wycinać, manualnie nieźle sobie rodzi. Ona czuje tę wieś, jednak przede wszystkim interesuję ją muzyka ludowa. Starsze dziecko natomiast bardzo ładnie pracuje w plastelinie. Trudno powiedzieć, jak te zainteresowania się rozwiną. Ktoś kiedyś obliczył, że u nas w rodzinie co drugie pokolenie na poważnie zajmuję się sztuką ludową.

 

Zależy panu na tym, żeby przekazać dzieciom wiedzę i umiejętności?

Chciałbym, żeby dzieciaki wiedziały skąd pochodzą, żeby potrafiły cokolwiek zrobić, żaby nie wstydziły się swoich dziadków.

 

W jakiej kondycji pana zdaniem jest obecnie sztuka ludowa? Umiera czy ma się dobrze?

Sztuka ludowa radzi sobie, choć wielu omija ją szerokim łukiem. A przecież regiony Polski trzeba znać, wiedzieć, gdzie jest łowickie, a gdzie rawskie; gdzie Pilica płynie i gdzie do Wisły wpada. Dobrze byłoby, gdyby każdy przyjrzał się swoim korzeniom, zapytał babci na jakiej podłodze oberki tańczyła. Trzeba pamiętać o tym, skąd się pochodzi i przede wszystkim się tego nie wstydzić.

 

Wystawę wycinanek ludowych Aleksandra Dutkiewicza można oglądać na zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu w dniach 18 lipca – 30 września.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama