Gdzie w Tomaszowie możemy korzystać z internetu za pomocą hot-spotów? Pierwszy zlokalizowany jest w Skansenie Rzeki Pilicy. Wyposażony on jest w antenę okólną, rozpraszającą sygnał w promieniu 360 stopni. Jego zasięg to ok. 300 metrów wokół, co oznacza, że nie skorzystamy z niego, będąc na spacerze w Rezerwacie Niebieskie Źródła.
Drugi punkt dostępowy znajduje się w okolicach Urzędu Miasta. Zamontowano tu antenę dwukierunkową, po 120 stopni, skierowane w stronę skwerku oraz Muzeum (Urząd i Kościół czy Tomasz nie działa). Zasięg tego urządzenia to ok. 200 metrów w obu kierunkach.
Trzeci zlokalizowany jest na Placu Kościuszki w budynku dawnego sądu, a więc w kamienicy rodziny Knothe. Jest tu jedna antena o zasięgu 180 stopni ukierunkowana na Plac Kościuszki obejmuje zasięgiem cały jego obszar.
- Urząd Miasta przymierza się do całościowej informatyzacji miasta, w tym do pokrycia jego powierzchni hot-spotami oraz wykonania połączeń światłowodowych między miejskimi jednostkami oraz powiatowymi funkcjonującymi w mieście (w tej sprawie, będą prowadzone rozmowy ze starostwem) - informuje doradca prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Joanna Szczepańska. - Trudno na tym etapie mówić o konkretnych obszarach. Obecnie szacowany jest koszt ewentualnej inwestycji, która nosi roboczą nazwę „E-Administracja – Zintegrowany System Zarządzania Miastem i Informacją Przestrzenną” na lata 2014-2020. Będziemy ubiegać się o środki zewnętrzne zarówno z RPO jak i programu rządowego Cyfrowa Polska.
Pomysł zwiększenia w mieście liczby hot-spotów. W ubiegłej kadencji samorządowej zajmowała się nim, specjalnie w tym celu powołana komisja Rady Miejskiej.
- W minionej kadencji Rada Miejska powołała, niestety wbrew Prezydentowi, komisję ds. spraw Internetu socjalnego, której jako radny miejski byłem przewodniczącym - przypomina Arkadiusz Gajewski, aktualnie jedyny radny Sejmiku Województwa Łódzkiego z Tomaszowa Mazowieckiego. - Program bardzo umiarkowanych reform i działań w sprawie dostępności darmowego internetu Prezydent Zagozdon odrzucił. Tym bardziej się cieszę, że Prezydent Witko tą tematyką się zajmuje i są takie plany w Tomaszowie.
Gajewski ze swojej strony, jako radny Sejmiku obiecuje wspierać te dążenia i działania w każdej formie. Zarówno lokalnie jak i w Łodzi. - Tomaszów jest jeden i potrzebuje naszej zbiorowej pracy dla jego dobra. Na pewno działania służące rozwojowi internetu socjalnego oraz budowie sieci i wdrażania na jej podstawie nowoczesnej e-administracji temu służą. Zostaje przyklasnąć i pochwalić. Szkoda jednak straconych lat, ale to już za nami… - dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze