Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 02:52
Reklama
Reklama

Gdy muzycy naprawdę myśleli, że mogą pomóc uratować świat

Jako młody chłopak marzyłem o tym, aby zobaczyć film "The Concert for Bangladesh". Stało się to dopiero na początku lat osiemdziesiątych w domu studenckim przy ulicy Lumumby w Łodzi. Był to jeden z seansów w ramach cyklu prezentacji (trudno dostępnych wówczas) filmów muzycznych. Chociaż niewiele widziałem i niewiele słyszałem – film wyświetlany był z taśmy video fatalnej jakości – nabrałem pewności już wtedy, że składające się na film nagrania koncertowe są zupełnie wyjątkowe.

Na początku lat siedemdziesiątych George Harrison przeżywał najlepsze dni w swojej solowej karierze. W roku 1970 wydał znakomitą płytę "All Things Must Pass". Rok 1971 przyniósł z kolei jego świetny, nie tylko pod względem charytatywnym, ale także muzycznym, projekt: "The Concert for Bangladesh".

 

Utwór "Bangla Desh" – wydany przez Harrisona jako pozaalbumowy singiel w lipcu 1971 roku –  rozpoczynają słowa:

 

"Przyszedł do mnie przyjaciel, miał w oczach smutek, prosił o pomoc, bo jego kraj umiera. Proszę was wszystkich, pomóżcie uratować tym ludziom życie".

 Tym przyjacielem był Ravi Shankar.

 

1 sierpnia 1971 roku w nowojorskim Madison Square Garden odbyły się dwa koncerty – oba na rzecz Bangladeszu. Ich inicjatorem był Ravi Shankar, a sam George Harrison wcielił ten projekt w życie. Były to pierwsze rockowe koncerty charytatywne w historii.

 

Ravi Shankar, urodzony w Bengalu indyjski kompozytor i wirtuoz gry na sitarze, a równocześnie autorytet Harrisona, poprosił go o pomoc. W Pakistanie Wschodnim (dzisiejszym Bangladeszu) od 4 lat toczyła się wojna o autonomię kraju. Konflikt był tak poważny, że liczba uchodźców osiągnęła 10 milionów. W głównej mierze były to kobiety i dzieci – i to dla nich potrzebna była pomoc. Brakowało im środków do życia.

 

Shankar zwrócił się do najbogatszego i najbardziej wpływowego człowieka, jakiego znał – eks-Beatlesa. Dzięki kontaktowi z Harrisonem, Ravi Shankar znany był już bywalcom festiwali muzycznych, jak choćby Monterey w 1967 roku i Woodstock w 1969 roku. Jego muzyka miała ogromny wpływ na hippisowską rewoltę lat 60-tych, ewolucję brzmienia zarówno The Beatles, jak i Johna Coltrane'a. W tym wypadku, to jednak przede wszystkim status Harrisona pozwolił na rozmach: zorganizowanie koncertów z niepowtarzalną listą gości oraz zawrotnymi, w całości przeznaczonymi na zamierzone cele, wpływami.

 

Choć czasu na przygotowania nie było wiele, koncert odbył się bez większych przeszkód. Zwiastunem imprezy było jedynie ogłoszenie w New York Times. Mimo to w przededniu sprzedaży biletów słynną halę Madison Square Garden otoczyło koczowisko ludzi. W dniu koncertu czarnorynkowa cena wejściówek osiągnęła niebotyczną kwotę 1 tysiąca dolarów – sumę, za którą można było wtedy kupić nowego Harley'a Davidsona. Bilety rozeszły się w niesamowitym tempie. Ostatecznie popołudniowy i nocny koncert obejrzało 50 tysięcy ludzi, a dochody ze sprzedaży biletów wyniosły 250 tysięcy dolarów. Tę kwotę przekazano na konto UNICEF. Dalsze, w wysokości 15 milionów dolarów, przyniosła sprzedaż albumu płytowego z koncertu i dystrybucja filmu.

 

W 1990 roku George Harrison mówił o sumie 50 milionów dolarów wpływów. Koncerty okazały się wielkie nie tylko ze względu na ogromny sukces finansowy. Realizatorem dźwięku był sławny Phil Spector. Występy rozpoczynał Ravi Shankar (sitar), Ali Akbar Khan (sarod) i Alla Rakha (tabla). W drugiej części obok Georga Harrisona wystąpili miedzy innymi: Eric Clapton, Bob Dylan, Billy Preston, Leon Russell, Ringo Starr, Jim Keltner, zespół Bedfinger, Carl Radle i Klaus Voorman – muzyczne creme de la creme.

 

 

Mimo tego, że Eric Clapton odgrywał drugoplanową rolę, spowodowaną jego złym stanem zdrowia (za co winić można paskudną pochodną metadonu, którą wspomógł się uzależniony podówczas Clapton), dał z siebie wszystko. Niektórzy do dziś przysięgają, że nad Madison Square Garden uniósł się dach, gdy George Harrison zapowiedział lakonicznie: "A teraz stary przyjaciel nas wszystkich: Bob Dylan". Żeby zrozumieć rangę tego wydarzenia, musimy pamiętać, że Dylan – wtedy zaledwie 30-latek – od kilku lat konsekwentnie odcinał się od nadanego mu przez opinię publiczną tytułu "legendy". Od jego ostatnich koncertów minęło wówczas 5 lat. Po wypadku w Woodstock, Dylan wystąpił tylko dwa razy z grupą The Band. Tej nocy pozwolił sobie na trzeci wyjątek. Jeden z krytyków napisał: "Jezus i Ghandi wykonujący w duecie 'Satisfaction' nie otrzymaliby owacji na miarę Dylana!". Obok śpiewającego Dylana stał George, Leon Russell i Ringo.

 

 

A na koniec: na całym świecie ludzie nadal się mordują a klęska goni klęskę.  Wsłuchując się w "Concert for Bangladesh", można przenieść się do czasów, gdy muzycy naprawdę myśleli, że mogą pomóc uratować świat  i uczynić go lepszym. 

 

PS. Olivia Harrison przejęła dziedzictwo swojego nieżyjącego męża i kontynuuje w ramach George Harrison Found for UNICEF charytatywną działalność dla krajów trzeciego świata, zbierając ogromne środki na pomoc głodującym i potrzebującym dzieciom.

 

                                                                                                                       PW

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama