Przemoc i walka z nią
Każdy chyba zetknął się z tym zjawiskiem i każdy zapewne zna kogoś, kto został przemocą domową dotknięty. Wiemy już, że przemoc, to nie tylko użycie siły wobec bezbronnych członków rodziny. Większość z nas zauważa, że ofiary przemocy nie są wyłącznie bite. Są również poddane przemocy psychicznej, ekonomicznej, seksualnej. Zaniedbanie obowiązku opieki nad osobami niepełnosprawnymi, bezradnymi to również przemoc.
Ofiara chroniona wszechstronnie
Przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochrona osób nią dotkniętych jest przedmiotem co najmniej kilkunastu aktów prawa polskiego. Kilka dni temu prezydent Komorowski podpisał ratyfikację konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Czyli przepisy są – w te i nazad.
Wydawało by się, że jest bardzo dobrze
Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy oraz o zmianie niektórych innych ustaw zawiera w artykule 4 ustęp 6 punkt 1 zapis delegujący powiatowi tworzenie i prowadzenie ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy. Czyli eufemistycznie, ale jakże konkretnie, rzecz nazywając, nakazuje dać schronienie ofierze przemocy domowej. Tyle, że pobita przez partnera/męża matka z dziećmi nadal w Tomaszowie nie ma co ze soba począć. Jeśli nie pomoże jej rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, kobieta z dziećmi ląduje na ulicy. Jeśli zaś w środku nocy będzie potrzebowała schronienia przed biciem, awanturą – powinna liczyć wyłącznie na siebie.
Był program – nie ma programu
Ustawa – ustawą, ale władze powiatu tomaszowskiego też dały ofiarom przemocy nadzieję. Do końca 2014 roku obowiazywał „Programu działań samorządu powiatowego na rzecz zwiększenia skuteczności i efektywności przeciwdziałania przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim w latach 2011- 2014” przyjęty uchwałą Rady Powiatu. I właśnie ten program zakładał powstanie ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy. Był to nastepny ładnie wyglądajacy dokument. Przez niemal 4 lata nie uczyniono niczego, żeby taki ośrodek powstał. Rok 2014 skończył się ponad 3 i pół miesiąca temu a żadnego innego programu nie stworzono- tak przynajmniej zostałam poinformowana przez pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Czy to w ogóle jest potrzebne?
W roku 2013 wszystkie ośrodki pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego i miasta Tomaszowa Maz. potrzebowały w trybie natychmiastowym dać schronienie 39 rodzinom dotkniętym przemocą domową. Ze sprawozdań Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Maz. wynika, że ze schronienia w tymże roku skorzystały 4 osoby w ciągu łącznie 4 dni! (na marginesie: w 2014r 2 osoby otrzymały schronienie! Na całe 5 dni!)
Od poniedziałku do piatku
Jedyny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy na całe województwo łodzkie znajduje się w Łodzi przy ulicy Franciszkańskiej i dysponuje 24 miejscami. Czekanie na miejsce w nim może trwać i parę miesięcy. Zresztą ośrodek łódzki w pierwszej kolejności przyjmuje miejscowe ofiary.
Tymczasem w Tomaszowie wciąż jakieś poturbowane kobiety muszą doczekać do 16-ej, żeby otrzymać wsparcie i schronienie. Oczywiście nie w dni wolne od pracy. Wygląda na to, że od piątku wieczorem do poniedziałku ok. 16-ej oraz we wszystkie świeta, sprawcy przemocy zawieszają swoje agresywne poczynania i dają odetchnąć ofiarom. Żeby powrócić do nich w dni robocze.
Corrigendum: nie będę zmieniać tego, co powyżej- z informacji PCPR wynika, że pokój na Żurawiej jest już nieaktualny! Zatem: Drodzy Dotknięci Przemocą, zaciśnijcie zęby. Wszystko da się wytrzymać. Bądźcie dzielni! Od 8-ej rano w dni robocze udajcie się do właściwego ośrodka pomocy społecznej – tam będą dla Was szukać schronienia w ośrodku na Franciszkańskiej w Łodzi. Za kilka miesięcy pewnie dostaniecie się w to miejsce.
Programu nie ma. I pewnie jeszcze jakiś czas nie będzie. W końcu ważniejsze są drogi i mosty. Ośrodka wsparcia, w którym mogły by schronić się bite i dotknięte każdą możliwą przemocą osoby, również nie ma. Właściwie należy cieszyć się, że był „na papierze” przez niecałe 4 lata- to przecież jest jakaś forma istnienia.
I.W.
Ps Ciąg dalszy nastapi…..
Napisz komentarz
Komentarze