Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Domowa przemoc to nie puste hasło

Mam duży opór i jeszcze większą niechęć przed pisaniem o takich sprawach: taki tekst jest zbędnym balastem dla przecietnego obywatela. Poza tym narażę się wielu ludziom: pracownikom socjalnym (których szanuję), samorządowcom (bez względu na to, czy ich szanuję czy nie), czytelnikom, którzy po pracy mają ochotę dać sobie na luz, i nie dołować się losem tych, którym się nie udało w życiu, ponieważ trafili na przemocowych partnerów, zaś ich dzieci na przemocowych rodziców. I gadanie czy pisanie na ten temat nikomu humoru nie poprawi.

Przemoc i walka z nią

 

Każdy chyba zetknął się z tym zjawiskiem i każdy zapewne zna kogoś, kto został przemocą domową dotknięty. Wiemy już, że przemoc, to nie tylko użycie siły wobec bezbronnych członków rodziny. Większość z nas zauważa, że ofiary przemocy nie są wyłącznie bite. Są również poddane przemocy psychicznej, ekonomicznej, seksualnej. Zaniedbanie obowiązku opieki nad osobami niepełnosprawnymi, bezradnymi to również przemoc.

 

Ofiara chroniona wszechstronnie

 

Przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochrona osób nią dotkniętych jest przedmiotem co najmniej kilkunastu aktów prawa polskiego. Kilka dni temu prezydent Komorowski podpisał ratyfikację konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu  przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Czyli przepisy są – w te i nazad.

 

Wydawało by się, że jest  bardzo dobrze

 

Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy  oraz o zmianie niektórych innych ustaw zawiera w artykule 4 ustęp 6 punkt 1 zapis  delegujący powiatowi tworzenie i prowadzenie ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy. Czyli eufemistycznie, ale jakże konkretnie, rzecz nazywając, nakazuje dać schronienie ofierze przemocy domowej. Tyle, że pobita  przez partnera/męża matka z dziećmi nadal w Tomaszowie nie ma co ze soba począć. Jeśli nie pomoże jej rodzina, przyjaciele, sąsiedzi,  kobieta z dziećmi ląduje na ulicy. Jeśli zaś w środku nocy będzie potrzebowała schronienia przed biciem, awanturą – powinna liczyć wyłącznie na siebie.

 

Był program – nie ma programu

 

Ustawa – ustawą, ale władze powiatu tomaszowskiego też dały ofiarom przemocy nadzieję. Do końca 2014 roku obowiazywał „Programu działań samorządu powiatowego na rzecz zwiększenia skuteczności i efektywności przeciwdziałania przemocy w  rodzinie w powiecie tomaszowskim w latach 2011- 2014” przyjęty uchwałą Rady Powiatu. I właśnie  ten program zakładał powstanie ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy. Był to nastepny ładnie wyglądajacy dokument. Przez niemal 4 lata nie uczyniono niczego, żeby taki ośrodek  powstał. Rok 2014 skończył się ponad 3 i pół miesiąca temu a żadnego innego programu nie stworzono- tak przynajmniej zostałam poinformowana przez pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Czy to w ogóle jest potrzebne?

 

W roku 2013 wszystkie ośrodki pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego i miasta Tomaszowa Maz. potrzebowały w trybie natychmiastowym dać schronienie 39 rodzinom dotkniętym przemocą domową. Ze sprawozdań Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Maz. wynika, że ze schronienia  w tymże roku skorzystały 4 osoby w ciągu łącznie 4 dni! (na marginesie: w 2014r 2 osoby otrzymały schronienie! Na całe 5 dni!)

 

Od poniedziałku do piatku

 

Jedyny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy na całe województwo łodzkie znajduje się w Łodzi przy ulicy Franciszkańskiej i dysponuje 24 miejscami. Czekanie na miejsce w nim może trwać i parę miesięcy. Zresztą ośrodek łódzki w pierwszej kolejności przyjmuje miejscowe ofiary.

 

Tymczasem w Tomaszowie  wciąż  jakieś poturbowane kobiety muszą doczekać do 16-ej, żeby otrzymać wsparcie i schronienie. Oczywiście nie w dni wolne od pracy. Wygląda na to, że od piątku wieczorem do poniedziałku ok. 16-ej  oraz we wszystkie świeta, sprawcy przemocy zawieszają swoje agresywne poczynania i dają odetchnąć ofiarom. Żeby powrócić do nich w dni robocze.

 

Corrigendum: nie będę zmieniać tego, co powyżej- z informacji PCPR wynika, że pokój na Żurawiej jest już nieaktualny! Zatem: Drodzy Dotknięci Przemocą, zaciśnijcie zęby. Wszystko da się wytrzymać. Bądźcie dzielni! Od 8-ej rano w dni robocze udajcie się do właściwego ośrodka pomocy społecznej – tam będą dla Was szukać schronienia w ośrodku na Franciszkańskiej w Łodzi. Za kilka miesięcy pewnie dostaniecie się w to miejsce.

 

Programu nie ma. I pewnie jeszcze jakiś czas nie będzie. W końcu ważniejsze są drogi i mosty. Ośrodka wsparcia, w którym mogły by schronić się bite i dotknięte każdą możliwą przemocą osoby, również nie ma. Właściwie należy cieszyć się, że był „na papierze” przez niecałe 4 lata- to przecież jest jakaś forma istnienia.

 

                                                                                     I.W.

Ps Ciąg dalszy nastapi…..

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tom 27.04.2015 15:51
zzlikwidowac PCPRpan wieckowski nic nie robi stoi w miejscu tamte czsy minely

Gosia 27.04.2015 08:08
A ja mam sąsiadkę co uprawia przemoc na własnym mężu, nie ma dnia aby biedaka nie ominęło futrowanie, codziennie jest tak zastraszany że ona tylko spojrzy a on już wie co ma zrobić albo co ona ma na myśli bez mówienia mu, żal mi tego dobrego człowieka który pewnie żałuje od dnia ślubu, że wziął sobie taką wybrankę losu, wiejską kolubrynę.

Olo 27.04.2015 14:40
Myślę że ta nieszczęsna sąsiadka o której wspominasz nie była nigdy dowartościowana przez swego męża i stąd ta frustracja. Kobiety uszczęśliwiane wielbią czy kochają swych partnerów i żadna nie uniesie nawet palca aby mu pokiwać, tu jest wina faceta-niedojdy i tyle!

pokrzywdzona 26.04.2015 23:43
ofiary przemocy domowej nie mają żadnego wsparcia w Tomaszowie, jedynie Ośrodek Interwencji Kryzysowej wspiera pomocą psychologiczną i prawną, ale to tylko niewielki wycinek pomocy, która powinna być zapewniona. Człowiek z prawomocnym wyrokiem żyje wygodnie, a ofiara musi opuszczać mieszkanie dla ratowania własnego zdrowia. Terminy spraw o eksmisję - kilkumiesięczne - żenada. Kuratorzy sądowi często tłumaczący sprawcę przemocy - koszmar. Życie w ciągłym strachu i obawie przed oprawcą przemocy psychicznej wyklucza na długi czas z normalnego życia do którego powrót często jest już niemożliwy. Taka jest rzeczywistość, napisałam na podstawie własnych doświadczeń ostatnich lat.

kaśka 24.04.2015 18:00
a dlaczego osoby poszkodowane maja szukac schronienia?Czy nie powinno byc odwrotnie?To oprawca ma pozostawac w domu????

Maniek raz jeszcze 23.04.2015 07:57
Sugestia do autora/rki jeśli ma zamiar dalej coś pisać a wynika, że tak. Może warto by było wystosować pismo ( może zadzwonić) do naszej KPP Tomaszów Mazowiecki aby mieć jasność sytuacji (częściową) ile w zeszłym roku było prowadzonych Niebieski Kart na terenie naszego powiatu i ile interwencji zakończyło się zatrzymaniem sprawcy do wytrzeźwienia w związku z Niebieską Kartą.

Maniek 23.04.2015 07:49
Musze się niestety niechętnie zgodzić z autorką czy autorem tego artykułu, że przeciwdziałanie przemocy w tym i nie tylko tym mieście nie działa. Ofiara takiego zajścia jeśli chce to zgłosić na policję to aby cokolwiek zdziałać musi mieć najlepiej obrażenia na ciele opisane przez lekarza i tabun świadków a jak już zgłosi to później musi cierpliwie znosić ewentualne bicie mieszkając pod jednym dachem z oprawcą. Jak już Sąd skarze po kilkunastu miesiącach oprawce i da mu wyrok w zawieszeniu to ewentualnie jest szansa aby do wyroku dorzucić zakaz zbliżania się na określoną odległość do ofiary co sprawca zazwyczaj ma w głębokim poważaniu i ofiara znowu musi udać się na policję i uczestniczyć w rozprawach sądowych aby wyrok odwieszono. W między czasie ofiara często w takim przypadku ma "związane ręce" ponieważ oprawca jest też niejednokrotnie jedynym żywicielem rodziny i mimo, że połowę pensji przeznacza na wódkę to jakąś część jednak na życie dawał mając dzięki temu w swoim mniemaniu podstawy do bycia oprawcą oraz "panem i władcą swojego małego wszechświata". Na zakończenie jeśli ofiara nic z tym mimo wszystko nie robi i pozwala na takie traktowanie swojej osoby z różnych przyczyn to niech sobie tak żyje, mimo, że nie musi ale jeśli ofiarami są dzieci to już "odpowiednie organa" powinny w tym samorządowe powinny o nie walczyć ponieważ to jest nasza przyszłość. Drogę, kino czy stadion można wybudować rok później a zagospodarować jakiś budynek miejski aby te ofiary z dziećmi miały jakieś schronienie to koszt wydaje mi się o wiele mniejszy niż te wyżej wymienione. Pozdrawiam.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama