Podczas uroczystej gali, Medal dla Skansenu rzeki Pilicy, z rąk Ryszarda Bonisławskiego , prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, a równocześnie senatora RP, odebrała Zofia Szymańska, zastępca Prezydenta Miasta oraz Andrzej Kobalczyk, dyrektor naszej muzealnej placówki.
- Podczas wręczania nagrody, podkreślano, że pilicki Skansen, dzięki ofiarności wielu pasjonatów i wsparciu władz samorządowych, stał się pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu, dokumentującym i rozpowszechniającym w nietypowy sposób przestrzeń kulturową rzeki Pilicy - mówi doradca prezydenta, Joanna Szczepańska. - Nie pierwszy raz doceniono nieszablonowe, a częstokroć nowatorskie rozwiązania i działania.
Medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej- wybitnej animatorki teatru, muzyki i baletu, współzałożycielki i pierwszej dyrektor opery łódzkiej, został ustanowiony w 2007r., przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Jego głównym celem było wyróżnianie ludzi i instytucji za ich szczególny wkład twórczy do kultury polskiej i samej Łodzi. W tym roku przyznano go już po raz dziewiąty. Nie ulega wątpliwości, że Skansen idealnie wpisuje się w głoszoną przez Sabinę Nowicką ideę pracy twórczej, kreatywnej i nowatorskiej.
Uroczystość uświetniło przedstawienie opery Giuseppe Verdiego „Nabucco” w znakomitym wykonaniu solistów, orkiestry i chóru Teatru Wielkiego, co spotkało się z dużym aplauzem ze strony publiczności.
Przy okazji, warto przypomnieć krótką historię tomaszowskiego skansenu, która sięga roku 2000. Powstał z inicjatywy władz samorządowych i Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza i w głównej mierze dzięki zaangażowaniu prawdziwego pasjonata lokalnej historii, Andrzeja Kobalczyka. Jego głównym celem była, i jest, popularyzacja i zachowanie walorów przyrodniczych oraz przestrzeni kulturowej rzeki Pilicy i jej dopływów. Jednak działalność placówki ma szersze spektrum działania. To tutaj na przestrzeni piętnastu lat, udało się zorganizować niezliczoną liczbę inscenizacji, rekonstrukcji historycznych, wystaw o tematyce daleko wykraczającej poza rzekę i jej bezpośrednie przyległości.
Stałe ekspozycje podzielono na kilka działów. Jego najbardziej spektakularną częścią jest ta, w której podziwiać można wydobyte z Pilicy (m.in. w 1998r.) roku pojazdy pancerne z czasów II wojny światowej i inne zabytki militarne.
Równie interesująca jest bogata kolekcja zabytkowych łodzi i kajaków.
Najbardziej rozbudowaną, i nie mniej ciekawą niż pozostałe, jest ekspozycja zatytułowana „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”. Najważniejszym jej elementem jest drewniany młyn wodny, przeniesiony wraz z całym wyposażeniem w latach 1998-2000 ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą – największym lewym dopływem Pilicy. Skansen cały czas wzbogaca się o nowe okazy i z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających...
Napisz komentarz
Komentarze