Komisja konkursowa podzieliła prace na trzy kategorie wiekowe. Klasy 1-2 oraz 3-4 wykonały prace pojedyncze różnymi metodami plastycznymi, natomiast klasy 5-6 walczyły o podium tworząc piękne albumy poświęcone dolinie Pilicy. Wśród ukazanych osobliwości Nadpilicza nie zabrakło „Tomaszowskiej Okrąglicy”, czyli: Skansenu Rzeki Pilicy, Grot Nagórzyckich i Niebieskich Źródeł.
Co ciekawe, ilość zgłoszonych prac w stosunku do roku poprzedniego wzrosła niemalże dwukrotnie! Do tej edycji zgłosiło się aż 98 uczniów, co świadczy o dużym zainteresowaniu naszymi wyjątkowymi okolicami. W kategorii klas 1-2 nagrodzono dwa pierwsze miejsca: były to prace Bartłomieja Nogi (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lubochni) oraz Tosi Marasek (SP nr 12). W kategorii klas 3-4 przyznane zostały trzy pierwsze miejsca dla: Amelii Domagały (Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzeczycy), Marii Sęk (SP nr 12) i Marii Gasyny (SP nr 12). W ostatniej kategorii klas 5-6 najlepszy okazał się album Hanny Sęk (SP nr 12). Nagrody ufundowane zostały m.in. przez Wydział Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz., Wydział Kultury i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Maz. oraz Skansen Rzeki Pilicy, zarządzający Podziemną Trasą Turystyczną „Groty Nagórzyckie”.
Dodatkową atrakcją wernisażu był premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Historia Piaskiem Pisana”, zrealizowanego ostatnio na zlecenie skansenu. Film jest częścią lekcji muzealnej - nowej oferty edukacyjnej „Grot Nagórzyckich”.
Po projekcji goście wernisażu zaproszeni zostali na poczęstunek oraz wycieczkę do czeluści nagórzyckich wyrobisk, która była atrakcyjnym i niejako namacalnym uzupełnieniem wiedzy przedstawionej w filmowym seansie. Dzieci wysłuchać mogły m.in. fascynujących opowieści o legendarnych lokatorach grot: zbóju Madeju i diable nagórzyckim. Wystawa „Dolina Pilicy”, na której oprócz zwycięskich prac zobaczyć można również te wyróżnione, potrwa do 10 maja br.
Warto dodać, że prace uczniów dołączyły do wciąż trwającej w obiekcie przy grotach wystawy pt. „Wycieczka do Tomaszowa”, prezentującej unikatowe informatory i przewodniki o tomaszowskich i nadpilickich osobliwościach przyrodniczo-turystycznych. Pełne światła pomieszczenie audytorium doskonale nadaje się do celów wystawienniczych, a w tym do obecnego połączenia dwóch tematycznie pasujących do siebie ekspozycji.
Napisz komentarz
Komentarze